23 listopada 2016

Historia Świnoujścia i miejsca do odwiedzenia

Świnoujście to jedno z nietypowych miast w Polsce. Po pierwsze to jedyne miasto, które rozciąga się na trzech wielu wyspach trzech większych – Wolin, Uznam i Karsibór oraz kilkudziesięciu mniejszych. Miasto leży w północno-zachodniej części kraju, jest też najbardziej wysuniętym w tym kierunku miastem. Co roku akumulacja piasku sprawia, że powierzchnia miasta powiększa się. Historia tego miejsca jest niezwykle długa i bogata.

Pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie datowane są na ponad trzy tysiące lat przed naszą erą. Najstarsze zachowane źródła pisane podające o tym miejscu pochodzą z XII wieku. Choć tereny te zostały włączone przez Mieszka I do ziem polskich, w XII i XIII wieku były one lennem duńskim. Później tereny te wpadły w posiadane Szwedów. Dopiero w osiemnastym wieku zostały odkupione przez Prusy. Podczas przygotowywania koryta Świny do żeglugi w stronę Szczecina powstało tu osiedle, które w 1747 roku zostało portem morskim. W 1765 roku Świnoujście uzyskało prawa miejskie. Przez kolejne lata trwała rozwój miasta.

W Świnoujściu znajduje się kilka atrakcji, które trzeba odwiedzić. Są one obowiązkowymi punktami na mapie wycieczek. Pierwszym z nich jest zabytkowy park z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Autorstwo przypisuje się Peterowi Josefowi Lenne – architektowi królewskich ogrodów z Poczdamu i Berlina. Najstarsze drzewa liczą sto pięćdziesiąt lat. Kolejną atrakcją jest jeden z symboli Świnoujścia – stawa „Młyny”.

Jest to znak służący do nawigacji morskiej, zbudowany w porcie w końcu dziewiętnastego wieku. Jak na swoje czasy był to bardzo nowoczesny system nawigacji. Obecnie jest charakterystyczną atrakcją turystyczną. Kolejną obowiązkową do zobaczenia atrakcją Świnoujścia są falochrony. Wybudowano je w dziewiętnastym wieku. Jest to dzieło znanego i docenianego inżyniera Guntera. Ich powstanie nie tylko sprawiało, że żegluga stała się bardziej bezpieczna, ale jednocześnie zapoczątkowało proces samo pogłębiania się koryta rzeki. Falochrony były przebudowywane i uznawane za cud techniki swoich czasów.

W Świnoujściu jest wiele możliwości noclegowych. Hotele znajdują się po lewej stronie Świny. Są to Polaris, Cis, Interferie Medical Spa, Cesarskie Ogrody oraz Kamienica pod Kasztanami. Większość z nich posiada podobny standard różnią się jedną, góra dwiema gwiazdkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>