7 grudnia 2016

Rynek w Kaliszu

Główny Rynek w Kaliszu to miejsce spotkań mieszkańców miasta, a także punkt wyjściowy wycieczek. Najstarszy plac w Kaliszu, zlokalizowany w Śródmieściu, jest pełen zabytkowych budynków. Wiele z nich jest odbudowanych lub zrekonstruowanych po zniszczeniu miasta przez Niemców w 1914 roku. Przyjeżdżając do Kalisza i przechadzając się rynkiem zobaczymy kamienice, gdzie można wynająć noclegi (). Wiele kamienic jest wyremontowanych, a z ich okien widać wybudowany po I wojnie światowej ratusz.

Okazały budynek ratusza został zbudowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1920-1924. Przed odbudową zdewastowanego działaniami militarnymi budynku w jego miejscu stał dwupiętrowy pierwowzór pochodzący z 1426 roku. Niestety w wyniku pożaru budynek spłonął, a kolejny budynek zbudowano w 1888 roku. Obecnie turyści zobaczą wyłącznie fragmenty murów ratusza z XIX wieku odkryte podczas prac remontowych w 2014 roku. Na rynku można też usłyszeć bicie zegara zamontowanego w 1925 roku. Czasomierz został ufundowany przez ówczesnego prezydenta miasta Mieczysława Szarrasa i ławnika Zygmunta Grossa, a także z hojnych składek mieszkańców Kalisza. Mimo że ratusz jest jedną z głównych budowli na placu w kształcie trapezu, to i sam rynek obfituje w wiele zabytków. Pośród odnowionych kamienic znajduje się taka, na której widnieją płaskorzeźby czterech najwybitniejszych kaliszan. I zgadnijcie kogo przedstawiają? Otóż Marię Konopnicką, Adama Asnyka, Marię Dąbrowską oraz Stefana Szolc-Rogozińskiego. Kamienica z medalionami jest także punktem, który warto zaliczyć podczas wycieczki. Na przejście całej trasy należy przeznaczyć około dwóch i pół godziny, o ile nie zapragniemy usiąść w którejś z kawiarenek i spokojnie obserwować życie na rynku. Możemy także wejść na wieżę widokową w miejskim ratuszu, aby obejrzeć panoramę wielkopolskiego miasta. Na rynku można odnaleźć mnóstwo ciekawych zakątków i budynków. Niestety około 95% miasta ucierpiało w wyniku działania wojsk pruskich, dlatego teraz przechadzając się rynkiem możemy w większości podziwiać architekturę pochodzącą z okresu międzywojennego i powojennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>