8 marca 2017

Uroki Krynicy-Zdroju – uzdrowisko, zabytki, sport i rekreacja

Krynica-Zdrój zachwyca piękną architekturą, malowniczym położeniem, zaskakuje możliwościami, jakie oferuje turystom przyjeżdżającym w te strony. Urokliwe miasteczko w Beskidzie Sądeckim warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Krynica-Zdrój to uzdrowisko {Wikipedia.org}, opierające się na wodach mineralnych. Tu też przypomnimy o poście dotyczącym innego uzdrowiska {bebeandcompany.pl}, jakim jest Rabka-Zdrój. Najokazalsze, najbardziej reprezentacyjne gmachy położone przy deptaku w sercu miasteczka związane są właśnie z tą działalnością. W najważniejszym jego puncie leży Stary Dom Zdrojowy, będący jednym z symboli Krynicy. Znajdują się tam i inne neoklasycystyczne czy secesyjne obiekty, z bogato zdobionymi fasadami i równie pięknymi wnętrzami – dawne i obecne pijalnie, łazienki, sanatoria. Ponadto jeżeli chodzi o zabytki, warto zobaczyć drewniany kościół Przemienienia Pańskiego z 1864 roku, cerkiew św. Piotra i Pawła – obydwa te obiekty położone są na tematycznych szlakach regionu.

Uwagę zwracają również piękne XIX-wieczne wille. W jednej z nich, zwanej Romanówką, znajduje się największa duma Krynicy jeśli chodzi o kulturę – muzeum poświęcone Nikiforowi, malarzowi prymitywiście, który całe życie spędził w tym mieście. Warto zobaczyć także Muzeum Zabawek, skansen drewnianych miniatur, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie. Zwiedzanie, zabytki i muzea to jednak tylko niewielka część turystycznych atrakcji, gdyż dla młodszych i starszych przez cały rok dostępne są najróżniejsze możliwości spędzania tu czasu.

Z dziećmi warto się wybrać na Górę Parkową, gdzie dojedziemy kolejką – na szczycie znajduje się rozległy park zabaw i inne atrakcje. Latem na turystów czekają piesze i rowerowe szlaki, wypożyczalnie sprzętu sportowego, ośrodki jeździeckie czy będący nie lada gratką park linowy. W Krynicy znajdziemy korty tenisowe, baseny, całoroczny tor saneczkowy oraz kryte lodowisko. Zimą natomiast na Jaworzynie – gdzie znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – oraz innych stokach, dostępne są liczne trasy biegowe i zjazdowe.

Na przyjezdnych czekają uzdrowiskowe sanatoria, liczne pensjonaty, hotele, kwatery oferujące noclegi {Meteor-Turystyka.pl}. Krynica-Zdrój w ciągu całego roku gości nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów, toteż baza noclegowa i gastronomiczna są rozbudowane i bardzo urozmaicone, gotowe przyjąć poszukiwaczy różnych wrażeń, warunków i cen.

One thought on “Uroki Krynicy-Zdroju – uzdrowisko, zabytki, sport i rekreacja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>