10 sierpnia 2016

Wycieczka z Radkowa do Błędnych Skał

Radków stanowi bardzo dobrą bazę noclegową i wypadową, z której wyruszyć można na liczne szlaki turystyczne Gór Stołowych. Stąd dotrzeć można na teren Parku Narodowego Gór Stołowych(info: http://zyrardow.pttk.pl/turnia/stronki/polskie/.html), gdzie znajduje się rezerwat ścisłej ochrony o nazwie Błędne Skały. Na obszarze ok. 22 hektarów rozpościera się skalny labirynt, składający się z wyjątkowych rzeźb skalnych o wysokości do 11 metrów. O urokliwości i osobliwości tego miejsca może stanowić fakt, że tutaj nakręcona została jedna z części "Opowieści z Narnii" – opowiadająca o Księciu Kaspianie oraz film "Przyjaciel Wesołego Diabła". Jest to świetna rekomendacja dla Gór Stołowych oraz Błędnych Skał – korzystając z oferty noclegowej w Radkowie (info: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,radkow,0.html) nie można przegapić takiej atrakcji.

O wyjątkowości tego miejsca stanowią również liczne rzesze odwiedzających. W sezonie letnim przed kasami do rezerwatu ustawiają się kilkukilometrowe kolejki, a czas oczekiwania może przewyższyć czas zwiedzania skalnych labiryntów, na który przejście przeznaczyć należy około 1 godzinę. Błędne Skały zwykle wywierają na zwiedzających ogromne wrażenie, dlatego na wycieczkę warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny i utrwalić wspomnienia. Błędne Skały to plątanina wielu labiryntów skalnych i licznych szczelin, miejscami bardzo wąskich. Pomiędzy skalnymi grzybami, słupami i maczugami przebiega urokliwa trasa turystyczna. Bloki skalne oddzielają kilkunastometrowej wysokości skały, między którymi prowadzą trasy dla zwiedzających. Szerokość niektórych labiryntów wynosić może miejscami jedynie kilkadziesiąt centymetrów, dlatego aby je pokonać należy się między nimi przeciskać.

Niektóre skały, ze względu na swój charakterystyczny kształt, posiadają własne nazwy np. Kurza Stopa, Okręt, Skalna Kasa. Z obszaru Błędnych Skał zwiedzający mogą podziwiać Szczeliniec Wielki i Mały, czeską część Gór Stołowych z miejscowością Machov, a przy dobrej widoczności również Karkonosze. Te wszystkie fantastyczne krajobrazy zobaczymy z platformy widokowej. Aby dotrzeć do Błędnych Skał z Radkowa, należy jechać Szosą Stu Zakrętów w kierunku Kudowy. Około 5 kilometrów za Karłowem, na skrzyżowaniu drogi znajduje się bezpłatny dolny parking, z którego dalszą drogę należy pokonać pieszo. Można również pojechać dalej, na płatny parking górny. Dalsza trasa charakteryzuje się tym, że wjazd i wyjazd odbywa się tam wahadłowo. Jest to spowodowane wąską drogą, na której ze względów bezpieczeństwa, nie zmieszczą się obok siebie dwa samochody. Na nocleg do Radkowa wyruszyć można tą samą drogą.

One thought on “Wycieczka z Radkowa do Błędnych Skał”

  1. Olek

    Kilka razy oglądałem opowieści z Narnii ale nie miałem pojęcia że były tutaj kręcone. Muszę zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>