Jak działają płyny dezynfekujące

W ostatnim czasie zyskały one ogromną popularność, za sprawą pandemii koronawirusa. W tej chwili każdy z nas posiada przynajmniej jedną buteleczkę w plecaku czy torebce. Możemy natknąć się na nie w szkole, pracy, sklepie, a nawet w środkach komunikacji miejskiej. Jak działają płyny dezynfekujące i czy są dla nas bezpieczne? Sprawdźmy to!

Czym jest płyn do dezynfekcji?

Płyny dezynfekujące to substancje chemiczne służące do dezaktywacji lub zniszczenia wszelkich wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów. Warto podkreślić, iż dezynfekcja nie polega na eliminacji wszystkich mikroorganizmów z czyszczonej powierzchni, a na znaczącym ich ograniczeniu, w takim stopniu, by zapewnić nam zdrowie i wyeliminować chorobę. Należy pamiętać, iż dezynfekcja nie równa się sterylizacji. Ta druga metoda polega na całkowitym wyjałowieniu danego przedmiotu, wykonuje się ją, np. przed zabiegiem chirurgicznym na potrzebnym do tego celu sprzęcie.

Jak wybrać odpowiedni płyn dezynfekujący?

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO powinniśmy używać do dezynfekcji skóry jedynie płynów na bazie alkoholu etylowego bądź izopropylowego, oczywiście w optymalnym stężeniu. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie dostateczną ochronę. Jakie jest zatem odpowiednie stężenie alkoholu w płynie dezynfekującym? WHO mówi o tym, by nie było ono mniejsze, niż 65%. Te z mniejszą zawartością alkoholu mogą nie być wystarczająco skuteczne. Ważne, by nigdy nie korzystać z płynu, który w swoim składzie ma metanol. Jest on bowiem szkodliwy dla człowieka. Jest drażniący dla skóry, powoduje uczucie dyskomfortu osobie korzystającej z niego. Po dłuższym stosowaniu może on powodować problemy natury dermatologicznej.

O czym jeszcze należy pamiętać przed zakupem płynu?

Poza odpowiednim składem oraz stężeniem płynu dezynfekującego, przed zakupem należy pamiętać o kilku szczegółach. Ważne jest, by kupować jedynie środki posiadające specjalne zezwolenie. Zapewni to bezpieczeństwo użytkowników, którzy będą mogli być pewni składu takiego płynu. Na rynku znajduje się wiele firm produkujących takie środki czystości, bez problemu każdy znajdzie więc środek dezynfekujący idealny dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here