Multitool to jeden z podstawowych przedmiotów w zestawie survivalowym. na zdjęciu poręczny multitool Laethermana w kolorze niebieskim, złożony, leżący na czarnym stole.
Photo by Dennis Klicker on Unsplash

Wybierając multitool do swojego codziennego ekwipunku warto zwrócić uwagę na kilka cech, które ten sprzęt powinien posiadać. Są to takie cechy jak kompaktowość, ilość narzędzi czy właśnie cena. Wybraliśmy dla was najlepsze, multitoole do 100 zł, w które warto zainwestować.

Multitool do 100 zł – narzędzie dla każdego

Multitool to narzędzie wielofunkcyjne, które warto mieć zawsze przy sobie w tak zwanym EDC. EDC jest to „everyday carry„, czyli ekwipunek dźwiganego codziennie. Jest to coś więcej niż scyzoryk, ale nadal mieści się w ramach jednego przedmiotu. Jest to bowiem narzędzie, które składa się z wielu narzędzi, wbudowanych w stelach, na podstawie kombinerek. Jak wybrać multitool idealnie pod swoje potrzeby? Wybierz to, które najlepiej będzie odpowiadało temu, do czego zamierzasz go używać? Czy jako narzędzie „na co dzień”, które nosi w razie potrzeby? Czy może konkretne narzędzie, które ma zastąpić małe kombinerki w warsztacie? Zastanawiasz się czy wśród nich można znaleźć multitoole do 100 zł? Jak najbardziej!

Jaki multitool wybrać? Na zdjęciu duży multitool leżący na belkach, rozłożony pokazowo.
Photo by Alan Findlay on Unsplash

Multitool do 100 zł – ranking najlepszych opcji

W poprzednim poradniku zebraliśmy najlepsze opcje multitooli do 50 zł. Dlatego też dzisiejsze zestawienie będzie obejmować tak naprawdę multitoole w przedziale 50 – 100 zł. Wybraliśmy te, w których jakość przewyższa cenę, a ilość  narzędzi pozwala na dobre ich wykorzystanie. Przed wami najlepsze multitoole do 100 zł.

STANLEY Fatmax T16

Firmy Stanley nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedna z wiodących marek produkujących narzędzia. Niedawno do swojej oferty dorzucili również multitool, który świetnie sprawdza się jako narzędzie uniwersalne. Idealne do dołączenia do EDC. Oprócz klasycznych szczypiec znajdziemy w nim dodatkowe 16 narzędzi. A w nich: linijkę, otwieracz do puszek, otwieracz do butelek, pilnik, nóż, ostrze zębate, nożyczki, śrubokręt płaski oraz wejście na bity. Długość całkowita 203mm (148 mm po złożeniu), waga to zaledwie 244 g.

Cat® 13-w-1

Caterpillar słynie z produkcji dużego sprzętu, jednak multitool od CATa nie jest w cale wielki. Choć kryje w sobie równie wielką moc jak ich wielkie koparki. Multitool od CATa posiada rewolucyjną czarna powłokę z anodyzowanego aluminium, która świetnie chroni przed uszkodzeniami i rdzewieniem. Wśród 13 różnych narzędzi znajdziemy natomiast: szczypce długie, przecinak do drutu, otwieracz do butelek, ząbkowany nóż, wkrętaki płaskie, śrubokręt krzyżakowy, nóż, pilnik do pojedynczego i podwójnego cięcia, otwieracz do puszek i minipiłkę. A to wszystko w kompaktowych rączkach z aluminium. Po rozłożeniu narzędzie ma 160mm długości (100 mm po złożeniu).

JEEP multitool od Stainless Tool

Jeep przedstawia się jako marka do zadań specjalnych. Jest to marka, której samochody biją rekordy popularności, zatem czy multitool sygnowany ich nazwą jest równie dobry? Na pewno jest równie niekonwencjonalny, ponieważ w przeciwieństwie do innych jest nierozkładany. Całość zamknięta jest w poręcznym uchwycie, który zawiera aż 10 narzędzi, między innymi: szczypce, klucz nastawny, śrubokręt płaski, śrubokręt krzyżykowy, nóż płaski oraz 3 różne bity. Jest to ultralekkie narzędzie, idealne jako EDC, ponieważ waży zaledwie 150 g, i ma 120mm długości.

Multitolle do 100 zł, często nadają się już jako sprzęt survivalowy, ponieważ posiadają piłkę do drewna. Na zdjęciu męzyczna piłuje gałąź za pomocą multitoola.
Photo by Markus Spiske on Unsplash

BlackFox Titanium Coated (BF-200)

Włoska marka narzędzi BlackFox pokrywa swoje narzędzia specjalną powłoką. Tak jest i w przypadku BF-200. Pokryty został on także matową powłoką Titanum Coating, taką jak ich specjalna linia dla służb mundurowych. Całość wykonana jest z odpornej stali nierdzewnej, narzędzie nie ma żadnych ostrych krawędzi a każde narzędzie wyposażone jest w osłonę typu safety cover i blokadę safety lock. Etui wykonane z wytrzymałego nylonu zapinane jest na zatrzask, a także posiada możliwość montażu na taśmach systemu M.O.L.L.E, które można dopasować do standardowego pasa do oporządzenia. Zawiera aż 13 narzędzi a wśród nich: kombinerki płaskie, szczypce standardowe, przecinak do drutu, ostrze gładki, klucz do śrub sześciokątnych, śrubokręt płaski duży, otwieracz do kapsli, pilnik do drewna, ostrze ząbkowane, otwieracz do puszek, śrubokręt krzyżakowy, piłkę i szydło. Całość ma zaledwie 258 g i 175 mm (110 mm po złożeniu). Idealny jako narzędzie survivalowe.

True Utility SmartKnife TU6869

O True Utility już pisaliśmy, jednak warto w tej kategorii przywołać ich TU6869. Może nie jest to typowy multitool złożony na kombinerkach, jednak SmartKnife jest narzędziem nietuzinkowym, które warto mieć w swoim bagażu survivalowca. Posiada aż 11 rożnych funkcji i w całości wykonany ze stali nierdzewnej. Wśród narzędzi znajdziemy: duży śrubokręt krzyżakowy, mały, średni i duży śrubokręt płaski, otwieracz do butelek, linijka w cm i calach, pilniczek, ostrze do zdejmowania izolacji z przewodów/drutów, nóż do linki/żyłki, klucze płaskie, ostrze ząbkowane 2 cm, uchwyt do bitów, klips. Całość zbudowana na podstawie… składanego noża, którego jednak nie można nazwać scyzorykiem. Wymiary to: 112 mm (po złożeniu) i 172 mm (po rozłożeniu), waga 122g.

Szukasz czegoś bardziej zaawansowanego? Sprawdź nasze rankingi multitooli do 500 zł i multitooli do 1000 zł.

4 KOMENTARZE

  1. […] Multitoole kosztują od 20 do 1000 złotych, to bardzo szeroki rozstrzał cenowy. Dlatego też warto zdecydować: ile możemy wydać na multitoola? Wiadomo, że multitool do 50 zł nie posłuży nam tak długo jak multitool do 500 zł. Jednak jeśli będziemy używać go sporadycznie i ma być jedynie zabezpieczeniem „na kiedyś” to równie dobrze możemy się zdecydować na zwykły multitool do 100zł. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here