Co powinno się znaleźć w wyposażeniu dla królika

Króliki są chętnie wybieranymi zwierzątkami domowymi, które zachwycają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wydają się stosunkowo mało wymagające, są łagodne i przyjazne, a jednocześnie bardzo ładne. Nie oznacza to jednak, że mało wymagające zwierzątko może pozostać bez żadnych akcesoriów. Zobaczmy zatem, w co należy zainwestować, decydując się na hodowanie królika.

Przestronna klatka

Pierwszą rzeczą, na jaką koniecznie należy się zdecydować, jest klatka. Każde zwierzę wymaga swojej własnej, zamkniętej przestrzeni, w której będzie czuło się bezpiecznie. Jednocześnie klatka stanowi ochronę dla samego królika przed nieszczęśliwymi wypadkami, o które w domu nietrudno. Pomoże także uchronić domowe sprzęty przed niszczycielską siłą zębów w czasie nieobecności właściciela.

Jeśli chcesz zamówić klatkę dla królika przez internet, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wielkość oraz rozstawienie prętów. Królik to spore zwierzę, więc nie potrzebuje klatki z tak ciasno ustawionymi prętami, jak miałoby to miejsce w przypadku szczurów. Z kolei będzie potrzebował znacznie większego obszaru od nich. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wybór klatki o możliwie największym rozmiarze.

Podłoże

Klatka dla królika nie może stać pusta. Dlatego jej dno powinno zostać wysypane odpowiednim podłożem, które będzie wchłaniało wilgoć i zapachy. Dzięki temu woń moczu i odchodów zwierzęcia nie będzie roznosiła się po domu. Wystarczy regularnie czyścić klatkę, aby uniknąć jakichkolwiek problemów zdrowotnych czy higienicznych.

Nowoczesne podłoża dla królików i gryzoni zazwyczaj opierają się o wykorzystanie w pełni naturalnych składników. Mogą mieć postać drobnego pelletu, który zazwyczaj wykonywany jest z drewna, trawy czy odpadów kukurydzianych. Drobinki pelletu doskonale wchłaniają wodę i neutralizują zapachy, zastępując je naturalną wonią roślin. Są też przyjazne dla łapek króliczka.

Jedzenie

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są miseczki na wodę i jedzenie. Do wody królik powinien mieć stały dostęp, dlatego należy ustawić ją w takim miejscu, aby łatwo było ją uzupełniać lub wymieniać. Z kolei w przypadku jedzenia wystarczy klasyczna miseczka dla zwierząt, do której po prostu będziemy nakładać smakołyki.

W sklepach dostępne są od razu specjalne mieszanki przeznaczone dla królików, które zawierają wszystkie niezbędna dla nich składniki. Wykorzystując taką mieszankę, będziesz miał pewność, że twoje zwierzątko dostaje pełnowartościowe jedzenie, które tylko od czasu do czasu będziesz uzupełniał dodatkami w postaci świeżych przekąsek i smakołyków.

Zabawki i kryjówki

Podobnie jak inne zwierzęta, króliki potrzebują aktywności oraz odpoczynku. Dlatego powinniśmy zapewnić im taką możliwość, umieszczając w ich otoczeniu zabawki, które je zainteresują. Niezbędna będzie także kryjówka, która pozwoli królikowi odpocząć i odstresować się, między innymi po dużej ilości interakcji z członkami rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here