Dbanie o zdrowie jest kluczowym elementem, który wpływa na komfort życia i funkcjonowanie każdego z nas. Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów potrzebnych do odbierania bodźców ze środowiska oraz czynności związane z analizą tych bodźców(widzenie). Czasami zdarza się, że bez większych przyczyn pojawia się na oku zgrubienie, które utrudnia funkcjonowanie oraz wygląda nieestetycznie, utrudniając swobodne widzenie. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się co to jest i jakie działania powziąć celem usunięcia nieprzyjaciela.
Czym jest i jak powstaje gradówka?
Gradówka jest to miejscowy, przewlekły stan zapalnych gruczołów łojowych umiejscowiony w tarczkach powiek. Głównym powodem powstawania gradówki jest zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do gromadzenia, odkładania łoju i utworzenia w tym miejscu stanu zapalnego, który prowadzi do powstania gradówki. Skutkiem tego jest powstanie na powiece małej, niebolesnej narośli.
Objawy gradówki to pojawienie się niebolącego guzka na powiece górnej lub dolnej, nie jest on uwrażliwiony na dotyk. Często przed pojawieniem się gradówki mamy uczucie piasku w oku, zmęczenie oczu. Możemy zauważyć wydzielinę na oku obecna po przebudzeniu, pieczenie oraz świąd.
W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów trzeba udać się do specjalisty, w celu uzyskania odpowiednich informacji i zaproponowania metod leczenia.
Jak się leczy gradówkę?
Gradówka jest to przewlekłe zapalenie, jego leczenie wymaga uporu, wytrwałości i cierpliwości. Na efekty trzeba poczekać, kuracja wymaga czasu. Brak leczenia w przypadku zapalenia gruczołu tarczkowego może ustąpić mimowolnie, ale będzie to wymagało dużo czasu. Warto zastanowić się nad przyśpieszeniem i ułatwieniem przebiegu leczenia poprzez zastosowanie kilku działań.
Jednym z postępowań wpływających pozytywnie na proces gojenia gradówki jest stosowanie ciepłych okładów na oko oraz wykonywanie delikatnego masażu powieki.
Ciepłe okłady wspomagają usunięcie wydzieliny, co skutkuje zmniejszeniem zagrożenia zalegania wydzieliny i rozwoju stanu zapalnego. Okłady trzeba stosować systematycznie, kilka razy dziennie. Lekarz specjalista jest w stanie stwierdzić kiedy okłady i masaże to za mało i może sięgnąć po środki farmakologiczne. Lekarz może przepisać maści z antybiotykiem, a czasami w uzasadnionych przypadkach doustnie antybiotyki celem zatrzymania rozwoju stanu zapalnego.
Czasami mimo zastosowania się do zaleceń lekarza, stosowania leków lub maści objawy gradówki nie ustępują i nadal się utrzymują co powoduje rozwój stanu zapalnego. W takiej sytuacji lekarz może rozważać zabieg chirurgiczny. Taka interwencja polega na nacięciu skóry i wyłyżeczkowaniu gradówki. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, po wykonaniu leczenia chirurgicznego należy zastosować maść z antybiotykiem oraz założyć opatrunek ochronny.
Potrzebujesz więcej informacji lub szczegółów wejdź na stronę wrosinski.pl. Dowiesz się gdzie możesz usunąć gradówkę, w jaki sposób, jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu.