Choroby wieku podeszłego a zdrowie psychiczne osób starszych

Każdy z nas jest w pewien sposób przygotowany, że wraz z wiekiem będzie doświadczał problemów zdrowotnych. Akceptujemy to, że pogarsza się wzrok czy słuch, a także zmniejsza ruchliwość stawów lub wytrzymałość mięśni i ogólna kondycja. Wciąż jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kondycja psychiczna seniorów. Dlatego dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem.

Jakie problemy psychiczne najczęściej pojawiają się u osób starszych?

Osoby starsze pod wieloma względami nie odbiegają od młodszych. Mimo że nie prowadzą już aktywnego życia zawodowego i wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu cieszyli się emeryturą, wielu z nich nie ma na to szansy. Doświadczają, tak samo jak osoby młode, depresji, lęku czy też stresu.

Problemy tego rodzaju często idą w parze z dolegliwościami ze strony ciała oraz obniżeniem ogólnej sprawności fizycznej i intelektualnej. Może się to wiązać z dodatkowymi problemami, takimi jak zaburzenia pamięci i choroby somatyczne, a także istotnym wpływem leków przyjmowanych na co dzień, które także mogą obciążać psychikę.

Czynniki, które wywołują problemy psychologiczne osób starszych

Zastanówmy się teraz, jakie sytuacje mogą wpływać na pogorszenie się stanu psychicznego seniorów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę właśnie na pogarszający się stan zdrowia i obniżenie sprawności, które prowadzą do powstania lęku przed chorobami i śmiercią. Wiele osób doświadcza także niesamodzielności, związanej ze swoim stanem, co może powodować przekonanie o tym, że senior jest zbędnym ciężarem dla młodszego pokolenia.

Bardzo ważne czynniki, które wpływają na stan psychiczny osób starszych, to także przejście na emeryturę i zmniejszenie aktywności w wielu sferach życia. Powodują one przytłoczenie, izolację i poczucie bezużyteczności. Mocno na psychikę może wpłynąć choroba i/lub śmierć życiowego partnera, powodujące traumę i osamotnienie. Niestety niejednokrotnie seniorzy z różnych powodów podsumowują negatywnie swoje życie i żałują wielu rzeczy, które minęły i których już nie mogą naprawić, co może u nich prowadzić do depresji.

Zaburzenia psychiczne, choroby i problemy osób starszych

Jednym z najczęściej diagnozowanych i leczonych problemów osób starszych bez wątpienia jest depresja. Często ma ona trudny obraz kliniczny i jest łatwa do pomylenia z innymi dolegliwościami, jak choćby obniżeniem ogólnej sprawności. Bardzo często towarzyszy jej przy tym demencja, utrudniająca zarówno ocenę stanu pacjenta, jak i jego terapię.

Warto także zauważyć, że osoby starsze mogą cierpieć na zaburzenia psychotyczne, związane z omamami i urojeniami. Często są skutkiem ubocznych przyjmowanych leków i mogą pojawiać się w przebiegu demencji oraz depresji, niekoniecznie schizofrenii czy typowych zaburzeń psychotycznych.

Z tych powodów psychogeriatria leczenie koncentruje przede wszystkim na właściwej diagnozie chorego oraz na dwutorowym działaniu leków i psychoterapii lub też wsparcia psychologa, który rozwiązuje bieżące kryzysy. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie osobie starszej stabilnego stanu oraz opóźnienie rozwoju chorób lub też (w wielu przypadkach) ich remisji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here