tatuaż

Wykonanie tatuażu wymaga dbałości o niego przez okres gojenia, a także później. Wiele osób, zastanawia się, kiedy najlepiej wykonać tatuaż. Czy zatem pora roku ma znaczenie i wpływ na późniejszą pielęgnację. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat, zanim przekroczycie próg studia tatuażu.

Kiedy najlepiej wykonać tatuaż i jak go pielęgnować?

Czy jest jakaś pora roku, gdy wykonanie tatuażu jest najkorzystniejsze dla naszej skóry. Otóż jest i jest to okres jesienno-zimowy, kiedy skóra nie jest narażona na działanie promieniowania słonecznego tak bardzo, jak od kwietnia do września. Zatem jak można się domyślić, najlepiej wykonać tatuaż w okresie od października do marca. Tuż po wykonaniu tatuażu tatuażysta myje go, a następnie nakłada maść przyspieszającą gojenie. W taki produkt trzeba się zaopatrzyć, bowiem będzie trzeba go używać przez najbliższe 3 tygodnie. Tyle trwa zwykle czas pełnego wygojenia tatuażu. Zatem może być on nieco krótszy lub nieco dłuższy. Niemniej jednak gojenie na pewno trwa nieco krócej niż miesiąc. Warto zakupić najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu, które w swoim składzie posiadają substancje łagodzące stan zapalny i przyspieszające gojenie się ran. Są to zarówno maści, jak i kremy do tatuażu. Wybrany produkt należy nakładać na ranę przynajmniej 4 razy dziennie, zatem gdzieś co 3-4 godziny. Przed nałożeniem kremu tatuaż należy umyć przy użyciu mydła antybakteryjnego i zimnej lub letniej wody. Potem trzeba go wysuszyć, używając ręcznika bezpyłowego jednorazowego. Potem można nałożyć cienką warstwę kremu lub maści. Po kilkunastu minutach można założyć opatrunek czy też folię do tatuażu, którą należy ściągnąć przed kolejnym myciem i smarowaniem. Taką częstotliwość należy zachować przez pierwsze 3 dni nawet do tygodnia, gdy rana się goi. Potem pojawiają się strupki, ale nie można ich zdrapywać, bowiem w ten sposób można rozlać tusz i doprowadzić do zakażenia.

Dlaczego wykonanie tatuażu latem nie najlepiej się sprawdza?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego właściwie nie wybrać okresu letniego, wszak wtedy zwykle mamy urlopy i nieco więcej czasu. Cóż, wykonanie tatuażu w tym okresie nie jest wykluczone i studio tatuażu nie odmówi jego wykonania, bo pracuje przez cały rok. Jednak trzeba pamiętać, że latem, szczególnie gdy panują upały mocno się pocimy, a tego po wykonaniu tatuażu trzeba uniknąć. Nawet przez pot świeżo wykonany tatuaż może „się rozlać”. Ponadto skóra narażona jest jak już wspomnieliśmy na promieniowanie UV. Zatem trzeba wytatuowane miejsce stale chronić przed słońcem.

Jak dbać o tatuaż wykonany w okresie letnim?

Jeśli już skusicie się na tatuaż w okresie letnim, to musicie przestrzegać pewnych zasad, aby nie doszło do rozlania tuszu. Przede wszystkim musicie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Musicie też wietrzyć i maksymalnie schładzać mieszkanie, aby nie pocić się nadmiernie w czasie normalnych, codziennych czynności. Najlepiej, gdy w domu jest klimatyzacja, wtedy można zapewnić sobie pełen komfort i odpowiednią temperaturę. Procedura pielęgnacji tatuażu jest dokładnie taka sama jak w zalecanym okresie. Dodatkowo jednak należy pamiętać, by nie wychodzić z domu w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, a więc pomiędzy 11 a 16. Gdy już wychodzisz niezależnie od pory musisz tatuaż zabezpieczyć kremem z faktorem SPF 50. To zapobiegnie blaknięciu koloru i szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Takie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu warto stosować także, gdy wykonuje się tatuaż w zalecanym okresie, bo choć słońca jest mniej, to jednak promieniowanie ultrafioletowe nadal występuje. Najlepiej jednak nie wychodzić przez pierwszych kilka dni po zrobieniu tatuażu.

Czego ponadto należy unikać po wykonaniu tatuażu, niezależnie od pory roku?

Jest kilka rzeczy, których należy unikać po wykonaniu tatuażu niezależnie od pory roku. Jest to korzystanie z solarium i opalanie. Ponadto nie należy korzystać z sauny w okresie gojenia tatuażu. Należy unikać intensywnej aktywności fizycznej przez tydzień od wykonania tatuażu. Dotyczy to chociażby ćwiczeń na siłowni, ale również pływania w basenie z chlorowaną wodą. Wszystko co podrażnia tatuaż i może powodować nadmierne wysuszenie, a co za tym idzie łuszczenie się skóry jest w okresie gojenia zabronione. Ponadto należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, a także zrezygnować na ten czas z picia alkoholu.

Pamiętaj o powyższych kwestiach, jeśli masz zamiar wykonać tatuaż. Dobra wiadomość jest taka, że kończą się wakacje, zatem za niedługo będzie dobry czas na tatuaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here