Najmodniejsze donice – trzy nowe trendy, które powinieneś znać

0
1098

Najmodniejszym stylem tego sezonu jest awangardowy styl boho, w którym dużą rolę odgrywa naturalność, w tym zastosowanie roślin w wystroju wnętrz. W oczywisty sposób typowe dla niego śmiałe zestawienia stylistyczne znalazły swój wyraz także w projektowaniu donic. W modę wchodzą także duże donice do roślin egzotycznych – najczęściej wysokie i smukłe, pozwalające przez to na budowanie wertykalnych zestawień roślinnych. Innym nowym trendem są betonowe donice o śmiałych formach, których główną zaletą jest uniwersalność. Pasują one do wszystkich nowoczesnych stylów w projektowaniu wnętrz i ogrodów.

Awangardowe donice boho

Styl boho to najmodniejszy trend bieżącego sezonu – objął on także projektowanie donic. Polega on na śmiałym mieszaniu wzorów z różnych kultur i epok historycznych – częste są zwłaszcza ludowe, orientalne i egzotyczne motywy dekoracyjne. Równie ważne jest w stylu boho stosowanie naturalnych, ekologicznych materiałów – często są to materiały nietypowe, pozwalające na uzyskanie oryginalnych efektów. Wybiera się zwłaszcza duże donice, które pozwalają na ciekawszą ekspozycję motywów dekoracyjnych. Nie chodzi tu tylko o ozdoby, ale także o śmiały dobór kolorów i form donic. Rezygnuje się z klasycznych, okrągłych donic ceramicznych na rzecz śmiałych, geometrycznych, pełnych załamań i kątów ostrych kształtów. Zamiast bieli i czerni, wybiera się lśniące czerwienie, jaskrawe seledyny i głębokie, zwracające na siebie uwagę żółcie. Kolorowe, duże donice w nowoczesnych formach szczególnie ciekawie prezentują się w dużych grupach – w chaotycznych, nieco przypadkowych zestawieniach.

Betonowa dżungla

Jeszcze do niedawna betonowe donice wydawały nam się staroświeckie – duże donice z betonu kojarzyły nam się z archaicznym designem. Dziś wracają one na ulice miast, gdzie prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Coraz częściej wybieramy je także w przydomowych ogrodach i w mieszkaniach, gdzie pasują doskonale do stylu minimalistycznego, skandynawskiego, loftowego, industrialnego i postindustrialnego. Dużych donic z betonu używamy więc w każdym nowoczesnym stylu w dekoracji wnętrz. Geometryczna symetria betonowych donic nie przytłacza piękna natury, ale je podkreśla – tworząc bardzo ciekawy kontrast surowości materiału i bujnej zieleni. Delikatna, spokojna szarość pasuje nie tylko do minimalizmu, neutralny kolor łatwo zgrać z każdym stylem w wystroju wnętrz. Donice z betonu pasują także do wszystkich naturalnych kolorów i form roślinności. Zaletą tego trendu jest więc uniwersalność dużych donic. Za ich wadę można uznać nieporęczność i znaczną wagę – z drugiej strony oznacza to jednak dużą odporność i stabilność donicy.

Duże donice dla dużych roślin

Niezwykle modne stały się w ostatnich sezonach duże rośliny doniczkowe, zwłaszcza drzewka egzotyczne i śródziemnomorskie. Cytrusy i bananowce są dziś już powszechnie dostępne – drzewa te pięknie kwitną i wspaniale owocują. Pojawiają się jednak także rzadko spotykane dotąd gatunki – w tym np. drzewa oliwne, drzewa truskawkowe, figi, wawrzynu, migdałowce i granatowce właściwe. Są to niewielkie drzewa, które latem przestawiamy do ogrodu – wymagają one dużych donic, które równie ciekawie prezentować będą się i w mieszkaniu, i poza nim. Razem z wielkimi roślinami w mieszkaniach, w modę weszły przystosowane do nich duże donice – do roślin egzotycznych pasują przy tym lśniące donice w bardzo żywych barwach. Odrzucamy więc klasyczny, spokojny design na rzecz połyskujących czerwieni, żółci i fioletów. Donice do cytrusów i palm powinny być przy tym smukłe i raczej wąskie – wiąże się to z ich palowym systemem korzeniowym. Pozwala to na budowanie ciekawych kompozycji wertykalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here