Przestronna i wyposażona klatka dla królika

Króliki to niezwykle przyjazne zwierzęta, które uwielbiają ludzkie towarzystwo. Chętnie wybierane są przez rodziny, które poszukują przyjaznych pupili dla swoich dzieci. Zalety adopcji królika są rozmaite. W przeciwieństwie do psów nie wymagają wyprowadzania na spacer, produkują niewiele nieczystości, a ich utrzymanie w dobrym stanie jest bardzo łatwe. Również samo zapewnienie odpowiednich warunków do życia nie jest szczególnie problematyczne. Najważniejszym zadaniem pod tym względem jest zakup odpowiedniej klatki oraz zaaranżowanie „króliczego kącika” w swoim mieszkaniu. Poniżej wgryzam się w ten temat oraz podpowiadamy jakie rodzaje klatek dla królików warto wybierać oraz czym powinna charakteryzować się dobrej jakości klatka. 

Przede wszystkim – rozmiar klatki 

Zakup rozpoczyna się o ustalenia, jak dużej klatki potrzebujesz. Jest to związane przede wszystkim z dwoma sprawami. Po pierwsze – rodzajem i ilością królików, które będą w niej mieszkać. Odmienny model warto wybrać dla króliczej pary, odmienny dla królika miniaturki. Ponadto klatka powinna pasować do pomieszczenia, w którym się znajdziesz – nie zabierać zbyt dużo przestrzeni, a zarazem tworzyć środowisko opowiadające króliczym potrzebom. 

W przypadku królików miniaturek wybór pada najczęściej na klatki o wymiarach kuwety 80×40 cm oraz wysokie na 40 cm. Duże rasy potrzebują dostępu do kuwety o rozmiarze 100×80 cm lub nawet większych. Warto wybierać dla nich klatki nieco wyższe – nawet na 60 cm. W przypadku królików średnich ras – wyborem optymalnym powinna okazać się klatka o postawie 80×80 cm. Klatki w takich rozmiarach znajdziesz pod linkiem: https://www.aquaelzoo.pl/913-klatki-i-wyposazenie-dla-krolika. Oczywiście warto podkreślić, że klatka nie wyczerpuje całej przestrzeni życiowej Twojego królika, który powinien regularnie z niej wychodzić i przemieszczać się po całym mieszkaniu. 

Rodzaje króliczych klatek 

Klatki dla królików mogą być również skonstruowane w odmienny sposób oraz wykonane z różnych grup materiałów. Warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na przynajmniej kilka modeli, które będą charakteryzować się nieco odmiennym użytkowaniem. Klatka powinna być przede wszystkim łatwa w użytkowaniu przez królika oraz łatwa w czyszczeniu. 

Najczęściej wybór pada na klatki złożone z podstawy w formie kuwety oraz nakładanej na nie metalowej siatki. Kuweta powinna być wykonana z tworzyw bezpiecznych w użytkowaniu oraz ułatwiających czyszczenie. Najlepszym wyborem są kuwety plastikowe, które odznaczają się dużą odpornością na czynniki szkodliwe, takie jak wilgoć i królicze zanieczyszczenia. 

Alternatywą względem klatki może być także kojec, który zazwyczaj pozbawiony jest kuwety i składa się z samej metalowej osłony. Kojce mogą mieć różne kształty i formy, a także nadawać się do samodzielnego złożenia zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem. Nie należy natomiast kupować kojców plastikowych ani tym bardziej przetrzymywać królików w akwarium. 

Aby klatka była przygotowana do użytku przez królika, należy wybrać od niej specjalny zestaw dodatkowego oprzyrządowania. Kluczowe są przede wszystkim poidełko, które powinno być odpowiednio duże oraz wyposażone w metalową rurkę do pobierania wody. Pojemniki na karmę i paśnik również muszą znaleźć się w króliczej strefie. Możesz też pomyśleć o wyborze dodatkowych pojemników o ekspozycji króliczych przysmaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here