Wiertarka i wkrętarka akumulatorowa to dwa zupełnie różne narzędzia. Na zdjęciu mężczyzna rzucający wkrętami.
Photo by Chris Briggs on Unsplash

Zastanawiasz się nad kupnem nowego sprzętu do warsztatu i nie wiesz czy wiertarka czy wkrętarka akumulatorowa? Co będzie lepszą opcją? Sprawdź różnice między nimi i sam zdecyduj!

Wkrętarka akumulatorowa to niewielki i przydatne narzędzie w każdym domu
Photo by NeONBRAND on Unsplash

Podstawowe definicje: wiertarka i wkrętarka akumulatorowa

Wiertarka, znana również jako wiertarka elektryczna, to elektronarzędzie używane głównie do wiercenia otworów w różnych powierzchniach materiału. Należą do nich drewno, beton, metal, dachówka lub cegła. Wiertarka jest również używana do wkręcania śrub w powierzchnie, ale nie z tego są znane. Wkrętarka akumulatorowa to narzędzie ręczne, które służy do mocowania śrub do powierzchni za pomocą końcówek pasujących do łba śrub. Podstawową różnicą między wkrętarką a wiertarką jest prędkość wkręcania wkrętu w powierzchnię i wynikająca z tego precyzja wiercenia. Chociaż podstawowa funkcja obu urządzeń jest inna, często są one używane zamiennie.

Wiertarka i wkrętarka akumulatorowa – różnice

Największą różnicą między tymi narzędziami jest rozmiar silnika i napięcie akumulatora (v) potrzebne do ich zasilania. Elektryczne silniki wkrętarek są znacznie mniejsze i najczęściej wymagają do działania napięcia od 4 V do 10 V, co powoduje znacznie mniejszy moment obrotowy. Wiertarki akumulatorowe mają większe silniki i z kolei potrzebują do działania większego napięcia akumulatora. Inną różnicą jest też rodzaj uchwytu, który często znajduje się na wiertarce elektrycznej. Wiele modeli wiertarek wykorzystuje akumulatory 12 V do 18 V, które mogą obsługiwać większość typowych zadań domowych lub akumulatory 20 V do 24 V przeznaczone do bardziej przemysłowych lub komercyjnych prac. Wkrętarki akumulatorowe i wiertarki to różne narzędzia, ale ich funkcje częściowo się pokrywają. Dokonanie najlepszego wyboru zależy od wykonywanego zadania i zakresu projektów, do których zamierzasz je wykorzystać w przyszłości.

Wiertarko-wkrętarka połączenie obu narzędzi

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka to elektronarzędzie służące do wykonywania otworów i wkręcania śrub w powierzchnie.  Wiertarki tej można używać jako wkrętarki, ale wtedy może być konieczne pójście na kompromis w zakresie precyzji. Ponieważ akumulatorowa wiertarko-wkrętarka działa na zasilaniu z baterii, charakteryzuje się dużą prędkością i może spowodować, że wkręt wypadnie z drogi podczas wbijania w powierzchnię.

Wiertarka i wkrętarka akumulatorowa – co wybrać?

Ponieważ oba narzędzia są używane do wszelkiego rodzaju prac budowlanych lub naprawczych, możesz posiadać oba. W zależności od skali i pilności twojego projektu możesz alternatywnie korzystać z obu narzędzi. A zestaw wierteł i śrubokrętów to prawdopodobnie najlepszy prezent dla osób, które lubią samodzielnie wykonywać prace domowe. Każde z tych narzędzi jest trochę inne i ma zdecydowanie inne zastosowanie. Dlatego też wybierając jedną opcję zastanów się czego bardziej potrzebujesz. Jeśli będziesz używał go do wkręcania wkrętów w ściany, skręcania mebli i prostych napraw wystarczy ci wkrętarka akumulatorowa. Jeśli jednak zamierzasz wiercić dziury w ścianach lub skuwać płytki lepszym wyborem będzie wiertarka.

Czy mogę użyć wiertarki jak wkrętarki?

Kwestia, którą musimy omówić, dotyczy tego, czy można używać wiertarki jak wkrętarki. W większości przypadków wystarczy wybrać odpowiednią końcówkę wkrętaka i dopasować ją do uchwytu. Jak zawsze, ważne jest, aby wybrać idealny rozmiar. Jeśli wiertarka ma ustawienie śrubokręta, należy je wybrać. W przeciwnym razie na początek wybierz ustawienie bardzo niskiej prędkości. Dokładna ilość potrzebnej mocy będzie zależeć od takich czynników, jak wytrzymałość drewna lub innego materiału, w który wkręcasz. Jak widać w wielu przypadkach możliwe jest użycie wiertarki akumulatorowej jako wkrętarki.

Wiertarki to narzędzia, które raczej używane są przy budowie domów.
Photo by Simone Impei on Unsplash

Jaka jest najlepsza wiertarka i wkrętarka akumulatorowa?

Jest to dość ciężkie pytanie, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje. Jeśli chodzi zarówno o wiertarki, jak i wkrętarki akumulatorowe. Ale mając to na uwadze, istnieje kilka genialnych i niedrogich wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, wkrętarek udarowych i wkrętarek akumulatorowych, które znacznie ułatwią każde zadanie związane z majsterkowaniem. To, które narzędzie wybierzesz do wiercenia i wkręcania śrub, zależy całkowicie od rozmiaru projektu i od tego, czy szukasz konkretnego narzędzia czy tylko czegoś, co możesz mieć „pod ręką”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here