Wkrętarka akumulatorowa to niewielki i przydatne narzędzie w każdym domu
Photo by NeONBRAND on Unsplash

Wkrętarka akumulatorowa to narzędzie, które przydaje się często w każdym domu. Jest lekka, poręczna i załatwia sprawę wiercenia niewielkich otworów a także wkręcania śrub i wkrętów. Co jednak wziąć pod uwagę podczas kupna wkrętarki?

 

Wkrętarka Bosh wśród innych narzędzi: młotka, śrubokrętów i farby
Photo by Sam Clarke on Unsplash

Prędkość i moment obrotowy wkrętarki

Im więcej mocy ma wkrętarka akumulatorowa, tym szybciej może się obracać. Chociaż wkrętarki akumulatorowe nie potrzebują takiej mocy, jaką może posiadać wiertarko-wkrętarka lub wkrętarka udarowa. Nadal potrzebują wystarczającej ilości mocy, aby wykonać zadanie. Kupując proste urządzenie, wybierz takie o prędkości od 300 do 500 obr./min – idealny do szybkiego odkręcania lub dokręcania śruby bez zbytniej szybkości w obsłudze. W modelach z uchwytem pistoletowym, prędkości powyżej 1000 obr./min są łatwiejsze do kontrolowania.

Manewrowość

Wkrętarka akumulatorowa może sięgać i manipulować wkrętami w małych lub niewygodnych miejscach znacznie lepiej niż narzędzie ręczne takie jak multitool. Aby zmieścić się w tak ciasnych miejscach, najlepsza będzie bardzo zwrotna wkrętarka akumulatorowa. Pomaga w tym smukła, kompaktowa konstrukcja, a wiele modeli ma również obrotowe uchwyty, które zmieniają się z prostego uchwytu na pistoletowy. Mniejszy rozmiar baterii sprawia, że ​​wkrętarki akumulatorowe są łatwiejsze do umieszczenia między płytami i w innych sytuacjach wymagających niewielkiego prześwitu, na przykład za zlewami do prac hydraulicznych.

Wkrętarka akumulatorowa: jaki akumulator

Wiele wkrętarek akumulatorowych jest wyposażonych w akumulatory o napięciu od 4 do 8 woltów. Ponieważ wkrętarka akumulatorowa wymaga znacznie mniejszej prędkości i mocy niż wiertarka, te niższe napięcia są wystarczające. Zaletą mniejszego akumulatora o niższym napięciu jest to, że mieści się on w ciaśniejszych miejscach niż pełnowymiarowe opcje i sprawia, że sprzęt jest tak lekki, jak to tylko możliwe, a jednocześnie można go ładować.

Żywotność baterii

Jeśli masz w rękach duży projekt, chcesz, aby wkrętarka akumulatorowa doprowadziła cię do końca. Na szczęście większość najlepszych wkrętarek akumulatorowych nie martwi się o żywotność baterii, ponieważ ich małe silniki nie zużywają tyle energii, co duży silnik. To powiedziawszy, niektóre wkrętarki akumulatorowe mają wskaźnik poziomu naładowania baterii, który ostrzega o niskim poziomie naładowania. W ten sposób możesz naładować baterię podczas przerwy – zwykle ładuje się w ciągu około godziny.

Jakie rodzaje bitów ma wkrętarka akumulatorowa

Wkrętarki akumulatorowe wykorzystują uchwyty beznarzędziowe, dzięki czemu można szybko i łatwo wymieniać bity. Te uchwyty pasują do bitów ¼ cala – tych samych, które są używane w standardowych ręcznych wkrętakach wielobitowych. Można również znaleźć wiertła o średnicy ¼ cala, które pozwalają używać wkrętarki jako wiertarki do lekkich materiałów, takich jak cienkie drewno lub tworzywa sztuczne. Różnorodność dostępnych końcówek ¼ cala sprawia, że ​​wkrętarki akumulatorowe są niezwykle przydatne. Możesz przejść od wkręcania śrub z łbem krzyżakowym do usuwania śrub imbusowych lub Torx w ciągu kilku sekund. Większość wkrętarek akumulatorowych wykorzystuje magnesy do utrzymywania końcówek na miejscu, zapewniając jednocześnie odrobinę magnetyzmu, aby utrzymać śrubę na końcu końcówki.

Wkrętarka Makita obok szlifierki kątowej tej samej firmy
Photo by Sidney Pearce on Unsplash

Wkrętarka akumulatorowa: jak ustawić sprzęgło

Sprzęgło w narzędziach do wkręcania reguluje wielkość momentu obrotowego przyłożonego do elementu złącznego. Po osiągnięciu ustawionego momentu obrotowego sprzęgło zacznie się „ślizgać”, uniemożliwiając wbicie łącznika lub wiercenie głębiej. Dostosowujesz sprzęgło zgodnie z rodzajem łącznika i rodzajem materiału, w którym wiercisz. Ponieważ jest to zależne od sytuacji, praktyczną zasadą jest ustawienie sprzęgła na niskie ustawienie i powolne zwiększanie w razie potrzeby. Zbyt duży moment obrotowy może spowodować złamanie mniejszych, starszych lub niskiej jakości elementów złącznych. Na szczęście najlepsze wkrętarki akumulatorowe mają regulowane ustawienia sprzęgła, aby uniknąć zerwania tych elementów złącznych. Sprzęgło może również zapobiec zbyt głębokiemu przekręceniu śruby, co może również spowodować niepożądane skutki. Te ustawienia momentu obrotowego mogą mieć znaczący wpływ na pracę ze starymi, upartymi elementami złącznymi. Zamiast odrywać łby od śrub sprzęgło zacznie się ślizgać, uniemożliwiając dalsze skręcanie i powodowanie uszkodzeń.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here