nowoczesny styl wystroju wnętrz to prostota i elegancja w jednym.
Photo by Sidekix Media on Unsplash

Nowoczesny styl wystroju wnętrz, często mylony ze stylem współczesnym, opiera się na ruchu projektowym, który narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Meble i dekoracje w nowoczesnym stylu celebrują naturalne materiały, neutralne lub ziemiste kolory oraz eliminację zbędnych detali. Chociaż we współczesnych stylizacjach można zobaczyć wiele kolorów, nowoczesne style będą miały kolory monochromatyczne.

Historia nowoczesnego stylu wystroju

Wywodzący się z niemieckiej i skandynawskiej architektury i wzornictwa, nowoczesny styl jest prosty i pozbawiony ozdób. Jest to związane z epoką machinacji i często nazywane jest okresem od lat dwudziestych do pięćdziesiątych XX wieku. Popularność ruchu modernistycznego nadal rosła w pierwszej połowie XX wieku, a późniejsze pochodne tego stylu są znane jako nowoczesny i postmodernistyczny z połowy wieku. Jednym z kluczowych przekonań stojących za ruchem nowoczesnego projektowania jest idea, że ​​„forma podąża za funkcją”. Innymi słowy, projekt wszystkich mebli i przedmiotów dekoracyjnych powinien odzwierciedlać ich przeznaczenie, a jeśli wyposażenie, wystrój lub detal zdobniczy nie ma praktycznego zastosowania, można go wyeliminować.

Mieszkanie w stylu nowowczesnym: proste skórzane kanapy, minimalistyczne meble i drewno.
Photo by Sidekix Media on Unsplash

Typowe cechy

Ta filozofia stojąca za nowoczesnym stylem wystroju wnętrz sprawia, że ​​jest to doskonały wybór dekoracji dla tych, którzy lubią proste, uporządkowane przestrzenie z czystymi liniami i brakiem wyszukanych ozdób. Dobrze komponuje się w otwartych planach pięter, które towarzyszyły rozwojowi tego stylu. Jeśli myślisz o udekorowaniu przestrzeni w nowoczesnym stylu, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

  • Elementy konstrukcyjne (takie jak beton lub belki) często pozostają odsłonięte.
  • Nacisk na poziome i pionowe linie z mniejszą liczbą krzywych.
  • Brak kapryśności i puszystości.
  • Niskie, poziome umeblowanie o czystych liniach.
  • Święto naturalnego światła i pozbawione ozdób okna.
  • Naturalne materiały, takie jak niepomalowane drewno, metale, skóra i włókna naturalne.
  • Neutralna lub „naturalna” paleta kolorów.
  • Powierzchnie błyszczące takie jak stal, chrom lub szkło.
  • Naturalne drewno i okleiny drewniane.

Nowoczesny styl wystroju wnętrz kontra współczesny styl

Współczesny styl nie rodzi się z jakiejś epoki. Zmienia się wraz z upływem czasu i może zawierać nowoczesne elementy. Za kilka dziesięcioleci, ówczesny modny styl wystroju wnętrz nazwiemy współczesnym. Współczesne meble mają bardziej charakterystyczne formy i często mogą obejmować meble zakrzywione. Począwszy od lat 90. XX wieku, współczesny wystrój był zgodny z trendem minimalistycznym i może zawierać mocno kontrastujące kolory z czernią i bielą. Podczas gdy nowoczesny opiera się raczej na neutralności niż na surowym i zimnym. Dzieła współczesne mogą być po prostu dekoracyjne, a nowoczesne muszą mieć funkcję.

Sztuka współczesna a nowoczesny styl wystroju wnętrz

„Artysta zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie myślą o swoim środowisku”. Taki cel przyświecał artystom nowoczesnym. Poza tym to dzięki takim artystom jak Édouard Manet ukształtował się modernizm. Dlatego sztuka jest niezbędna w nowoczesnym wystroju wnętrz. W tych logicznych przestrzeniach grafiki i rzeźby są ekspresyjne dzięki odważnemu użyciu kolorów i nieoczekiwanym formom. Sztuka abstrakcyjna, ulubiona w nowoczesnych domach, była drastycznym odwróceniem się od tradycyjnego idealizmu XIX wieku. Ale inne kultowe dzieła modernistyczne, takie jak Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha, fowistyczna Kobieta w kapeluszu Henri Matisse’a czy Chłopiec z fajką Pabla Picassa również pasują do nowoczesnego domu. Zaprezentuj swoje ulubione dzieła sztuki współczesnej, umieszczając je na ścianie, jako centralny punkt.

Styl nowoczesny kocha duże, otwarte przestrzenie
Photo by Jason Briscoe on Unsplash

Nowoczesny styl wystroju wnętrz – co dalej?

Walka o zdefiniowanie nowoczesnego stylu będzie prawdopodobnie kontynuowana, ponieważ jest szeroko dyskutowana. Ale u swoich korzeni nowoczesny styl odzwierciedla pewną epokę. To powiedziawszy, wiele osób wprowadza elementy nowoczesnego stylu do swoich domów i biur ze względu na jego prosty, funkcjonalny charakter. Ponieważ wielu ludzi dąży do prostoty życia – i kładzie się nacisk na uporządkowanie – być może przyciągnie ich nowoczesny styl, ponieważ wydaje się, że wszystko upraszcza. Jest to zgodne z trendem projektowania przestrzeni otwartej.

5 KOMENTARZE

  1. […] Styl wnętrza retro pojawił się po raz pierwszy w krajach skandynawskich i zaczął dominować w latach pięćdziesiątych – siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Retro to skrót od „Retrospective”, czyli przypominanie o przeszłości. Dlatego meble w tym stylu mają nostalgiczną cechę, ale wciąż rozwijają się zgodnie z nowoczesnym trendem. Styl retro często sprowadza się do osobistego wyboru. Może być atrakcyjny sam w sobie lub wywoływać uczucie nostalgii. Kiedy projektanci, producenci i klienci mówią o meblach retro, często odwołują się do stylu mebli, który jest hołdem dla projektów, które były popularne przed laty. Mianowicie meble retro były popularne w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnio branża dodała do listy lata 80. Możesz znaleźć nowo wykonane meble, które zostały wyprodukowane w stylu retro. Styl retro może być kapryśny, może nawiązywać do popkultury, a nawet być tandetny lub kiczowaty. Dziś Retro to połączenie elementów klasycznych i nowoczesnych. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here