Jaki multitool wybrać? Na zdjęciu duży multitool leżący na belkach, rozłożony pokazowo.
Photo by Alan Findlay on Unsplash

Multitool to, jak sama nazwa wskazuje, narzędzie wielofunkcyjne. Zaliczany jest do wyposażenia EDC („everyday carry”), czyli ekwipunku dźwiganego codziennie. Dlatego tak ważne jest zagadnienie jaki multitool wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Jakie warunki powinien spełniać? Nie ważne, czy będzie to zakup dla siebie, jako prezent na dzień dziadka, czy na urodziny dla męża, powinniśmy wiedzieć czym kierować się przy zakupie multitoola.

Czym jest multitool?

Każdy z nas widział kiedyś scyzoryk (i niejeden chłopiec marzył o nim w dzieciństwie). Jest to trzon, w którym chowają się poszczególne końcówki, takie jak ostrze noża, piłka czy pilnik. Natomiast multitool to narzędzie zbudowane na trzonie z kombinerek (lub rzadziej nożyczek), które w ramionach ma pochowane dodatkowe narzędzia. Największe multitoole potrafią mieć ich ponad 20. Taka budowa pozwala na pochowanie narzędzi, których nie znajdziemy w klasycznym scyzoryku. Wśród nich będą: przecinak do drutu, śrubokręty krzyżakowe lub wymienne bity, krzesiwo czy piłka do drewna.

Jaki multitool wybrać? Na zdjęciu mały multitool Leathermana położony na drewnianej wędce, na ziemi.
Photo by Carter Yocham on Unsplash

Jaki multitool wybrać – na co zwrócić uwagę?

Szukając multitoola dla siebie można popaść w lekką konsternację patrząc na mnogość rodzajów i marek. Jaki multitool wybrać by do nas pasował? Po pierwsze musimy zdecydować do czego będziemy go używać? Czy ma być naszym codziennym pomocnikiem w wielu zadaniach? A może ma być uzupełnieniem naszej skrzynki na narzędzia? Kiedy już mniej więcej będziemy wiedzieć możemy przejrzeć multitoole pod różnymi względami.

Funkcjonalność

Po to nam było potrzebne pytanie: do czego będę go używał? Na rynku są dostępne bowiem multitoole dedykowane: dla rowerzystów (w kształcie klucza), ratunkowe (w kształcie karty kredytowej, którą możemy nosić w portfelu), do naprawy elektroniki (ze śrubokrętami o małych wymiarach). W ten sposób zawęzimy wybór do rodzaju.

Cena

Multitoole kosztują od 20 do 1000 złotych, to bardzo szeroki rozstrzał cenowy. Dlatego też warto zdecydować: ile możemy wydać na multitoola? Wiadomo, że multitool do 50 zł nie posłuży nam tak długo jak multitool do 500 zł. Jednak jeśli będziemy używać go sporadycznie i ma być jedynie zabezpieczeniem „na kiedyś” to równie dobrze możemy się zdecydować na zwykły multitool do 100zł. Szukając jednak sprzętu dla profesjonalistów warto przejrzeć ofertę multitooli do 1000 zł.

Gwarancja

Firmy takie jak Leatherman czy Victorinox obejmują swoje produkty wieloletnią gwarancją, która daje nam pewność, że nawet w przypadku uszkodzenia sprzętu możemy liczyć na naprawę lub wymianę. Leatherman na przykład gwarancją obejmuje złamanie się ostrzy noża i piłki.

Ilość narzędzi

Jeśli potrzebujemy zwykłego multitoola, który będziemy nosić w kieszeni lub plecaku „na wszelki wypadek”, może się okazać, że duży multitool, będzie dla nas po prostu zbędnym ciężarem. Wiele rozbudowanych multitooli posiada bowiem narzędzia, z których nigdy nie skorzystamy, na przykład piłka do drewna czy haczyk na ryby. Dlatego też decydując się na konkretny model sprawdźmy najpierw czy potrzebujemy aż tak dużego multitoola.

Dostęp do narzędzi

Nie ma nic bardziej denerwującego, niż męczenie się z rozłożeniem narzędzi, gdy są ona nam na szybko potrzebne. Dlatego też już w sklepie przetestuj czy dostęp do wszystkich narzędzi jest łatwy, czy pracują bez zacinania się i czy jesteś w stanie rozłożyć go jedną ręką – czasem zdarza się i taka potrzeba!

Jaki multitool wybrać - przegląd marek. Na zdjęciu osoba trzyma w dłoni nóż marki Opinel, prezentując go na tle koron drzew.
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Jaki multitool wybrać – przegląd marek?

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych marek, oferującej w stałej sprzedaży multitoole. Są to między innymi:

  • Leatherman,
  • Victorinox,
  • Opinel,
  • Gerber,
  • SwissTool.

Każda z tych marek ma w swojej ofercie od małych multitooli breloczków aż po duże multitoole, które mogą posiadać nawet do 20 narzędzi i więcej. Zastanawiasz się, jaki multitool wybrać? Jeśli zależy Ci na długiej gwarancji i porządnym sprzęcie zdecyduj się na Leathermana, który daje nawet do 25 lat gwarancji. Victorinox, Opinel i SwissTool są natomiast markami, które tworzą dobrej jakości małe multitoole, które świetnie sprawdzą się jako podręczny niezbędnik w każdej kieszeni. Victorinox poza tym słynie z multitooli – breloków, które łatwo przytroczyć, chociażby do paska przy spodniach. Natomiast Gerber to marka polecana przez samego Bear’a Gryllsa. Sprawdzą się więc nawet na ekstremalnych wyprawach w dzikie tereny. Dlatego sam musisz zdecydować jaka marka będzie Ci najbardziej odpowiadać, ponieważ każda ma inne podejście do produkcji swoich narzędzi.

 

 

8 KOMENTARZE

  1. […] Multitool to narzędzie wielofunkcyjne, którego budowa oparta jest przeważnie na kombinerkach, czasem na nożyczkach. Różni się on od scyzoryka tym, że poszczególne elementy chowane są w rączkach kombinerek. Można też wysunąć wiele narzędzi na raz, ponieważ poruszają się w różnych płaszczyznach. Więcej o multitoolach przeczytacie w artykule: „Jaki multitool wybrać na co dzień?”. […]

  2. […] Jeśli chodzi o kategorię multitool do 1000 zł to na półce zostają już tylko najlepsi z najlepszych. Wśród nich mamy do wyboru Leathermana, który oferuje między innymi 25 lat gwarancji na swój sprzęt. Gerbera, który słynie z najlepszych multitooli survivalowych oraz do stawki dołącza Victorinox, który słynie raczej ze scyzoryków niż z multitooli. Przy takim zestawieniu wybór idealnego multitoola nie będzie już tak prosty, jak się to może wydawać na pierwszy rzut oka. Wiesz już jaki jest twój idealny multitool? […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here