Adopcja komórki jajowej

Nie każda kobieta korzystająca z in vitro może użyć własnych komórek jajowych. Wtedy zastosowanie ma procedura określana jako adopcja komórki jajowej czy adopcja zarodka. Kiedy jest ona stosowana? Jak przebiega?

Czym jest adopcja komórki jajowej?

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego in vitro z komórką dawczyni polega na wykorzystaniu wcześniej pobranej komórki jajowej od innej kobiety, użyciu jej do przygotowania zarodka, a następnie na umieszczeniu jej w macicy biorczyni.

Dzięki adopcji komórki jajowej można znacznie podwyższyć szansę na upragnioną ciążę, gdy para nie może doczekać się potomka.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku procedury jak adopcja zarodka cena plasuje się na wyższym poziomie od standardowego leczenia in vitro.

Kiedy przeprowadza się in vitro z komórką dawczyni?

Najczęściej adopcja komórki jajowej jest przeprowadzana wtedy, gdy u kobiety doszło do braku komórek jajowych, wyczerpania rezerwy jajnikowej, przedwczesnej menopauzy lub też wtedy, gdy jej komórki jajowe są niższej jakości.

Metoda jak in vitro z komórką dawczyni pozwala także na zajście w ciążę tym kobietom, które mają z tym trudności ze względu na schorzenia czy leczenie onkologiczne, które spowodowały obniżoną płodność.

Warto też wskazać, że adopcja zarodka umożliwia uniknięcie przekazania dziecku dziedzicznych chorób genetycznych.

In vitro z komórką jajową dawczyni – krok po kroku

Procedura in vitro z komórką jajową dawczyni rozpoczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz wykonuje wywiad z pacjentami i zleca potrzebne badania.

Następnym krokiem jest wybranie dawczyni. Pod uwagę bierze się wtedy jej cechy fenotypowe, na przykład jak sylwetkę, kolor włosów czy oczu, a także grupę krwi.

Procedura adopcji zarodka odbywa się z użyciem świeżych lub mrożonych komórek. Są one zapładniane pobranym od partnera nasieniem i następnie rozwijają się do odpowiedniego stadium. Jednocześnie ma miejsce przygotowanie biorczyni. Końcowy etap to transfer zarodków do macicy biorczyni. Po około 11-12 dniach wykonuje się test ciążowy, by sprawdzić, czy doszło do ciąży.

Zwykle w przypadku procedury jak Adopcja zarodka cena wynosi około 25 tysięcy złotych. Do tego kosztu należy dodać także opłaty za wizyty lekarskie, przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz zakup leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here