Atrakcje turystyczne Szczyrku

Walory turystyczne Szczyrku dostrzegalne są gołym okiem. Malownicza dolina położona między zboczami Skrzycznego i Klimczoka to serce tego regionu. Liczne trasy piesze, rowerowe i narciarskie przyciągają w te okolice co roku wielbicieli gór, ale jakie inne skarby skrywają w sobie okoliczne wzgórza?

Szczyrk jaskinie, które musisz zobaczyć na własne oczy!

Przybywając do Szczyrku oprócz popularnych szczytów Beskidu Śląskiego, dobrze przyjrzeć się też bogatej ofercie podziemnych tras.

Oto lista jaskiń, które naszym zdaniem warto odwiedzić eksplorując okolice.
1. Jaskinia Lodowa
2. Jaskinia Malinowska
3. Jaskinia w Trzech Kopcach
4. Jaskinie Pajęcza i w Jaworzynie

Jaskinia Lodowa Szczyrk – raj dla amatorów

Jeśli zwiedzasz Beskid Śląski z rodziną, to nie możesz nie odwiedzić Jaskini Lodowej. Wszechobecne nacieki lodowe, zwisające z sufitu stalaktyty i próbujące je dosięgnąć stalagmity zapierają dech w piersiach i przenoszą do świata fantazji, gdzie wszystko jest możliwe. Panujący tu chłód tylko potęguje wrażenia wizualne i pobudza wyobraźnie, szczególnie najmłodszych śmiałków, którzy tutaj przybywają wraz z rodzicami. Jeśli nie masz pomysłu jak w nietuzinkowy sposób spędzić weekend, koniecznie odwiedź miasto Szczyrk i okoliczne jaskinie. Doskonała zabawa dla całej rodziny gwarantowana. Jaskinia Lodowa Szczyrk to miejsce, które pozostaje w pamięci tu przybyłych na bardzo długo.

Szczyrk jaskinie wymagające doświadczenia

Jaskinia Malinowska, to jaskinia do której prowadzi szlak zielony ze Szczyrku Soliska oraz czerwony z Przełęczy Salmopolskiej. Niestety zwiedzanie Jaskini Malinowskiej jest praktycznie niemożliwe bez zabezpieczenia. To zatem opcja skierowana do doświadczonych wspinaczy, dla których uprząż, liny i karabinki to chleb powszedni. Na eksplorowanie całej podziemnej trasy należy przeznaczyć minimum 3 godziny. Jeśli się doń wybierasz, uważaj, bo łatwo tutaj zabłądzić!

Jaskinia w Trzech Kopcach, to jedna z tych jaskiń, do których zwiedzania polecamy wynajęcie lokalnego przewodnika. Grota ma bowiem około 1200 metrów długości, co czyni ją jedną z najdłuższych i największych jaskiń w całych Beskidach. By z powodzeniem odwiedzić każdy dostępny dla zwiedzających skrawek potrzeba około 5 godzin! Dlatego planując wyjazd polecamy zagospodarować na Jaskinię w Trzech Kopcach cały dzień. Nie zapomnij o prowiancie i ciepłych ubraniach!

Jaskinia Pajęcza i Jaskinia w Jaworzynie to usytuowane na północnych stokach Skrzycznego jaskinie, w których spotkać można podkowca małego. Ten gatunek jednego z najmniejszych nietoperzy zamieszkujących Polskę cechuje szarobrązowe ubarwienie futerka. Jaskinia Pajęcza jest obecnie tymczasowo zamknięta, polecamy jednak śledzić informacje w tej sprawie, bo to godne zobaczenia miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here