Multitool Leatherman - jeden z modeli multitool brelok
Obraz Jean van der Meulen z Pixabay

Toczy się niekończąca się dyskusja na temat tego, które wyrafinowane narzędzie wielofunkcyjne jest najbardziej przydatne w EDC, jednak czy może zastąpić je mały multitool brelok?

Multitool brelok – czym się różni?

Niektóre nowoczesne narzędzia wielofunkcyjne są w naszej pracy czy codziennym życiu niezbędne. Są  jednak duże, ciężkie, niezgrabne, a czasem niepraktyczne. Leatherman MUT EOD jest świetny, gdy trzeba rozbroić bombę. Jednak waży prawie 400 gram z pochwą. A co z narzędziami, które naprawdę będziesz nosić? Mówi się, że najlepszym narzędziem do pracy jest to, które faktycznie masz przy sobie, a nie to, które siedzi w domu na półce, kiedy jest naprawdę potrzebne. I tu właśnie pojawiają się multitoole breloki. Są one małe, niczym karty multitool, lekkie i równie funkcjonalne co ich klasyczne odpowiedniki. Jakie jednak są najlepsze na rynku?

Karta multitool to świetny multitool brelok do EDC - na zdjęciu zegarek, karta, telefon i słuchawki
Photo by Obi Onyeador on Unsplash

VICTORINOX Classic Alox

Victorinox produkuje szeroką gamę noży, multitooli i scyzoryków, od ogromnych behemotów, takich jak SwissChamp, po piękną prostotę w postaci niewielkiego Alox Classic. Mając tylko 5 cm długości i ważąc 17 gram, Classic Alox oferuje wszystko, czego potrzeba. Ma mały nóż o prostym ostrzu, wykonany ze stali nierdzewnej, trzymany tradycyjną sprężyną typu slipjoint. Na przedniej krawędzi znajduje się pilnik do paznokci z małym prostym śrubokrętem. Naprzeciwko tych narzędzi znajduje się para sprężynowych nożyczek, które są idealne do wycinków z gazet lub sznurków. Zawiera też niewielkie, ale wytrzymałe kółeczko, które zapewnia możliwość przypięcia go do kluczy.

Multitool brelok: Leatherman MICRA

To naprawdę zdumiewające, jak wiele funkcjonalności oferuje Leatherman w Micrze, który waży zaledwie 40 gram. Narzędzie składa się tak jak ich większe modele, ale ma niewiele ponad 6 cm po zamknięciu. Różni się od innych składanych narzędzi Leathermana głównym narzędziem, wokół którego składają się uchwyty. Jest to zestaw sprężynowych nożyczek, a nie zestaw szczypiec. To sprawia, że ​​Micra jest bardziej przydatna do codziennych zadań niż do napraw. Inne narzędzia są małe, ale dobrze dobrane i wszystkie są dostępne tylko od wewnątrz. Jedna rączka zawiera średni klucz płaski / Philips, parę pincet i otwieracz do butelek / mały śrubokręt . Drugi uchwyt ma małe ostrze Clip Point z 420HC, średni śrubokręt prosty i pilnik do paznokci / środek do czyszczenia paznokci. Na uchwycie znajdują się również linijka. Rączka z pęsetą ma wbudowaną pętelkę na klucze z małym dzielonym kółkiem do mocowania.

Multitool brelok: SWISSTECH 6-IN-1

Seria multitool SwissTech jest pięknie uproszczona. Szczypce blokują się na breloczku poprzez złożenie ramion w górę obok główki szczypiec, co zapobiega otwarciu główki szczypiec. Kiedy musisz go użyć, po prostu złóż ramiona tak, aby wskazywały od szczypiec i magicznie się odblokują. SwissTech 6-w-1 ma nie tylko dobre szczypce uniwersalne i szczypce precyzyjne, ale także obcinacz do drutu / ściągacz izolacji umieszczony pod trzpieniem. Oba ramiona blokujące szczypce to śrubokręty, prosty śrubokręt nr 2 i krzyżak nr 2. Dzięki sprytnej konstrukcji szczypiec nie ma potrzeby zajmować się kółkiem na klucze. Pozostają one na swoim miejscu, dopóki nie będziesz musiał ich odblokować i coś naprawić. Narzędzie 6 w 1 jest maleńkie po złożeniu, mierzy niecałe 5 cm i waży 45 gram.

Victorinox to firma oferująca także multitoole breloki Najlepiej postawić na klasykę od Victorinoxa
Photo by Denise Jans on Unsplash

GERBER DIME

Jest to narzędzie składane oparte na zestawie szczypiec. Oferuje szczypce igłowe na czubku i zaokrąglone „standardowe” szczypce na środku główki, z przecinakiem do drutu. Szczypce wyposażono w sprężynę, jak w multitoolu Micra. Jedno ramię zawiera parę sprężynowych nożyczek, średni wkrętak z płaską głowicą (wystarczająco mocny, aby można go było używać jako lekkiego łomu). Kombinację grubego / cienkiego pilnika z końcówką „krzyżakową” (która może być używana zarówno w małych prostych, jak i w śrubach typu Philips). Drugie ramię zawiera małe, proste ostrze, a także tajną broń Dime’a: „otwieracz do opakowań”. Przebija się bez problemu przez twarde, plastikowe opakowanie. Zawiera również stały otwieracz do butelek z miejscem na małą pęsetę oraz pętelkę na brelok z małym kółkiem. Wszystkie narzędzia Dime są dostępne z zewnątrz. Nie trzeba otwierać narzędzia, aby uzyskać do nich dostęp, dzięki czemu jest łatwiejszy w użyciu niż Micra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here