Jak wybrać grę planszową? Na zdjęciu rozłożona plansza do gry Osadnicy z Catanu - zbliżenie na złodzieja i pionki.
Photo by Aksel Fristrup on Unsplash

W dobie gier online i zaawansowanych technologicznie gier wideo wciąż wielu z nas uwielbia grać w tradycyjne gry planszowe i czasem zastanawia się jak wybrać grę planszową. W rzeczywistości niektóre gry wideo i planszowe nie wykluczają się wzajemnie i każda ma swoje miejsce w czasie. Wraz z niedawnym szaleństwem wydawania gier planszowych, pojawiło się wiele niesamowitych wydań, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś i chcesz znaleźć łatwy sposób na wybranie idealnej gry planszowej dla swojej grupy.

Mnogość pionków i zasad może sprawiać kłopot dzieciom i seniorom.
Photo by Christopher Paul High on Unsplash

Jak wybrać grę planszową: wiek jest ważnym czynnikiem dla graczy

Musisz mieć na uwadze wiek swoich zawodników i ich poziom inteligencji. W przeciwnym razie rozgrywka może stać się zbyt trudna lub zbyt łatwa i nudna. Niektóre gry są idealne dla dzieci, ale nie dla dorosłych, a niektóre są bardziej interesujące dla dorosłych. Jeśli masz zamiar grać ze swoim dziećmi najlepsze opcje gier to gry kooperacyjne, budowanie areału i gry logiczne. Twoje dzieci na pewno będą zachwycone. Jeśli jednak zamierzasz grać z seniorem, lepiej sprawdzą się gry logiczne  takie jak szachy.

Liczba graczy

Wybór idealnej gry planszowej zależy głównie od liczby graczy. Ważne czy jest to zabawa dla 2 graczy, czy gra grupowa! Istnieje wiele niesamowitych klasycznych gier planszowych lub gier rodzinnych, w które trzeba grać z grupami. Sama gra nie jest tak ważna, jak przyjemność ze wspólnej gry. W tej grupie są abstrakcyjne gry strategiczne, które obejmują szachy i warcaby. Te gry są przeznaczone głównie dla dwóch graczy, aby cieszyć się złożoną strategiczną grą bitewną, w której gracze będą starać się pokonać i prześcignąć przeciwnika. Dlatego też szachy są dobrym prezentem na dzień dziadka. Gry planszowe odpowiadają też za poprawę stanu psychicznego seniorów.

Jak wybrać grę planszową: czas gry

Czasami chcemy gry, w którą można grać przez długi czas z przyjaciółmi i innymi osobami. Czasem także szukamy gry na  kilka chwil dla jakiejś nagłej rozrywki lub do szybkiego rozegrania w trakcie wizyty u dziadków. Oczywiście nie możesz rozegrać dwugodzinnej sesji, jeśli masz tylko 30-minutową przerwę. Pod tym względem należy wspomnieć o grach strategicznych, które są wspanialszą wersją gier w stylu euro. Każda runda tych gier zajmuje na ogół bardzo długą sesję gry, trwającą ponad sześć godzin.

Strategia gry

Jaką strategię gry wybierzesz w złożonej grze z wieloma zasadami i elementami, czy też w stosunkowo prostej grze? Czynnik strategii gry jest istotnym aspektem tego szczególnego rodzaju gier planszowych. Na przykład, jeśli planujesz spędzić wieczór z rodziną, możesz wybrać proste klasyczne gry planszowe lub gry rodzinne, takie jak – Dixit, Carcassone czy Posiodłość: Szaleństwa. Z drugiej strony masz złożoną bitwę strategiczną, w której gracze będą próbować rozwiązać zagadkę czy pokonać przeciwnika. Na przykład – Terraformację Marsa czy Detektywa.

Jak wybrać grę planszową: chcesz grać przeciwko znajomym czy z nimi?

Praca zespołowa to niesamowita rzecz, ale tak naprawdę, co może być bardziej ekscytującego niż błaganie znajomych o litość wywołaną grą planszową? Gry strategiczne, które obejmują rywalizację to: Risk, Twilight Imperium, Arkham Horror i Battlestar Galactica. Są one czasami pieszczotliwie nazywane „grami kończącymi przyjaźń”, ponieważ określają, jak namiętnymi graczami staną się gracze. Ryzyko jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem w tym gatunku gier. Jednocześnie można zdecydować się na gry kooperacyjne, w których mamy za zadanie razem rozwiązać problem, takie jak: Pandemic: Czas Cthulu, Robinson Cruzoe, Gloomhaven czy Pandemic: Legacy.

Monopoly to jeden z łamaczy przyjaźni i rozwodów.
Photo by Joshua Hoehne on Unsplash

Jak wybrać grę planszową: wnioski końcowe

Ilość planszówek na rynku może nas zaskoczyć. Zwłaszcza jeśli do tej pory za grę planszową uważaliśmy Chińczyka, Warcaby i Młynek. Ilość wyborów, które czekają nas w sklepie może być oszałamiająca. Dlatego przed zakupem najlepiej prześledzić grupy tematyczne na Facebooku czy poradniki dla początkujących. Duże znaczenie ma także to, z kim i kiedy będziemy grać. A także czy kupujemy grę dla siebie czy może na prezent. Inną bowiem wybierzemy dla starych wyjadaczy, z pełną szafką gier a inną wybierzemy jako prezent na dzień babci.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here