EDC, czyli Everyday Carry to zestaw przedmiotów noszony przez nas codzienie. Na zdjeciu podstawowe EDC: słuchawki, telefon, powerbank, okulary, notatnik, nóż i aparat.
Photo by Supply on Unsplash

Na najbardziej dosłownym poziomie Everyday Carry, zwykle nazywane jako EDC, lub w tłumaczeniu Ekwipunek Dźwigany Codziennie, to zbiór przedmiotów, które nosisz ze sobą w kieszeniach lub w torbie na co dzień.  Są to rzeczy, po które sięgasz, zanim wyjdziesz z domu. Są to rzeczy, bez których czujesz się nagi, i rzeczy, które zepsułyby ci cały dzień, gdybyś musiał się bez nich obejść.

Jakie przedmioty powinny znaleźć się w moim EDC?

Decyzja o tym, co umieścić w swoim EDC będzie tak naprawdę osobistym wyborem. Zależy to bowiem od wielu czynników, takich jak pochodzenie, środek transportu, wykonywana praca czy zajęcia dodatkowe. Na przykład osoba, która zarabia na życie przycinając drzewa na błoniach, może mieć Ekwipunek Dźwigany Codziennie, który wygląda inaczej niż ten, który nosi osoba spędzająca cały dzień przy biurku.

Uniwersalne przedmioty EDC dla każdego

Zakłada się oczywiście, że podstawowe przedmioty, które mieszczą się w EDC to: telefon komórkowy, portfel i klucze. Podstawowe narzędzia w Ekwipunku Dźwiganym Codziennie obejmują dodatkowo: nóż lub scyzoryk, zapalniczkę, latarkę, sznurek, długopis, notes i być może kompas lub multitool do EDC. Jeśli zamierzasz złożyć rzeczywisty zestaw EDC, warto zaopatrzyć się także w podstawową apteczkę pierwszej pomocy, zawierającą: plastry, bandaże oraz sprzęt pomocny przy RKO. Mądrą inwestycją może być również przenośny powerbank do zasilania telefonu. Poza tym dodajemy do niego dodatkowe przedmioty, które będą nam potrzebne każdego dnia: bidon z wodą, przekąskę czy okulary. Ogólnie rzecz biorąc, możemy sporządzić dwa podstawowe zestawy EDC, jeden do środowiska miejskiego – noszony przez nas na co dzień i drugi do wycieczek w teren.

Multitool to jeden z podstawowych przedmiotów EDC na zdjęciu poręczny multitool Laethermana w kolorze niebieskim, złożony, leżący na czarnym stole.
Photo by Dennis Klicker on Unsplash

Miejskie EDC

Jednym z najczęściej pomijanych elementów zestawu miejskiego Ekwipunku Dźwiganego Codziennie jest prosta maska ​​przeciwpyłowa. Wiele katastrof i sytuacji awaryjnych w środowisku miejskim spowoduje unoszenie się kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu. Warto też dodać do niej okulary ochronne. Również znalezienie wody w obszarze miejskim może być trudne. Nie wszędzie mamy dostęp do wody pitnej, która pozwoli nam przetrwać zarówno w upale jak i w zimnie. Dlatego też warto zainwestować w bidon z filtrem do wody, który pozwoli nalać do niego zwykłej kranówki.

Gotówka w miejskim EDC

W miejskim zestawie EDC warto również uwzględnić sposób na przechowywanie pewnej kwoty pieniędzy w gotówce. Sto lub dwieście złotych może wystarczyć, jeśli okaże się, że zgubiłeś portfel. Najlepiej mieć wystarczająco dużo gotówki, aby pozwolić sobie na noc w tanim motelu i posiłek lub dwa. Warto też dołączyć mały notatnik i ołówek lub marker do miejskiego zestawu Ekwipunku Dźwiganego Codziennie. Możliwość zrobienia krótkiej notatki, która pomoże ci zapamiętać lokalizację lub coś, co może okazać się ważne.

Outdoor EDC

Zestaw Outdoor EDC ma zapewnić Ci bezpieczeństwo i pomóc w znalezieniu się w przypadku, gdy twoja wycieczka po bezdrożach pójdzie nie tak. W tym przypadku skupiamy się nie na przeżyciu w głuszy aż do śmierci, ale raczej do przybycia pomocy. W związku z tym zestaw Outdoor EDC powinien zawierać koc ratunkowy, który pomoże Ci się rozgrzać. Warto zainwestować też w gwizdek, abyś mógł zasygnalizować konieczność ratunku. Trzy ostre dźwięki gwizdka to uniwersalny sygnał, że potrzebujesz pomocy.

Apteczka w Outdoor EDC

W takim zestawie konieczna jest także dobrze wyposażona apteczka. Powinny znaleźć się w niej: bandaże, plastry samoprzylepne, maści antyseptyczne, środki przeciwbólowe, leki przeciw nudnościom i pęseta do odłamków. Również ogień jest bardzo ważny w przetrwaniu w dziczy. Dlatego dobrze jest posiadać więcej niż jedno źródło ognia. Można zaopatrzyć się w zapalniczkę, jednak oprócz niej warto dodać do zestawu krzesiwo magnezowe i hubkę. Dorzuć do niego tabletki do oczyszczania wody lub filtr węglowy, a także zapas suchej żywności i powinieneś dać radę przeżyć tak kilka dni.

Dobrze wyposażona apteczka to priorytet EDC. Na zdjęciu pełen zestaw medyczny.

Jaka jest różnica między EDC a zestawem survivalowym?

Istnieje wiele podobieństw między typowym sprzętem EDC a pełnym zestawem survivalowym. Wiele rzeczy, które nosimy w kieszeniach, takie jak: portfel, telefon czy klucze zazwyczaj uważane są za zwykły Ekwipunek Dźwigany Codziennie. Wiele osób jednak do nich dorzuca przedmioty, których większość osób przy sobie nie ma, takie jak multitool, latarka czy linka. Im więcej sprzętu ze sobą dana osoba nosi, tym częściej inwestuje również w plecak czy torbę. Z czasem zestaw EDC rozwija się tak bardzo, że będzie on podstawą do przeżycia kilku dni w wypadku katastrofy. Wtedy właśnie EDC zamienia się w typowy zestaw survivalowy. Osoby, które poruszają się na co dzień autem często mają dwa osobne zestawy. Jeden, który mają cały czas przy sobie (jako Ekwipunek Dźwigany Codziennie) i drugi, który wożą w bagażniku auta, jako zestaw survivalowy.

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here