Jakie kwiaty doniczkowe bezpieczne dla zwierząt warto trzymać w domu? Jednym znich są sukulenty, takie jak na załączonym zdjęciu.
Obraz Pexels z Pixabay

Mając kota lub psa często boimy trzymać się kwiaty w domu, dlatego też warto znać bezpieczne rośliny doniczkowe dla zwierząt. Pozwoli nam to cieszyć się z pięknie kwitnących roślin przez cały rok i bez obawy o zdrowie naszego zwierzaka. Jeśli chcemy możemy trzymać zarówno kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt, jak i kwiaty doniczkowe.

Bezpieczne rośliny doniczkowe dla zwierząt: rośliny kwitnące

Róże: istnieje wiele gatunków róż karłowatych, wieloletnich krzewów kwitnących, z których wszystkie są uznawane za ogólnie nieszkodliwe chemicznie dla zwykłych zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Mogą być niebezpieczne jedynie ze względu na kolce, w momencie gdy zwierzę postanowi zjeść łodygi kwiatów. Dlatego warto spojrzeć na róże nie tylko jako kwiaty ogrodowe, ale również jako kwiaty do domu.

Orchidee: czy storczyki są trujące dla zwierząt domowych? Nie. W rzeczywistości storczyki są prawdopodobnie jednymi z najbardziej nieszkodliwych, które można mieć w domu bez obaw, nawet jeśli twój pies lub kot zdecydują się na ich zjedzenie.

Petunie: są niesamowitymi roślinami kwitnącymi pochodzącymi z Ameryki Południowej. Posiadają różnorodne kwiaty, we wszystkich możliwych kolorach, z wyjątkiem prawdziwego niebieskiego. Rosną dziko, szczególnie w miesiącach letnich. Nie wymagają tez od nas zbyt dużo poświęcenia – wystarczy zapewnić im regularne podlewanie.

Begonie, podobnie jak petunie są bezpieczne dla zwierząt domowych.
Obraz congerdesign z Pixabay

Fiołek afrykański: rozjaśnij swoją przestrzeń drobniutkimi kwiatami, które mogą być fioletowe, niebieskie, różowe lub białe. Ta kwitnąca roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt domowych i może rosnąć przy słabym oświetleniu. Jednocześnie jest urocza i ma wielu zwolenników. Dlatego też świetnie nada się jako prezent na dzień babci.

Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska: dodaj swojej przestrzeni odrobinę koloru różnymi odmianami afrykańskiej stokrotki. Dobrze radzi sobie w pomieszczeniach przy dużym nasłonecznieniu i nie wymaga zbyt częstego podlewania. Jest to roślina przyjazna psom i nie wyrządza szkód po spożyciu.

Szlumbergera, zwana też kaktusem Bożego Narodzenia: po połknięciu przez zwierzę może wywołać lekki dyskomfort w jelitach. Ale ogólnie jest nietoksyczny i jest jedną z roślin bezpiecznych dla psów w porównaniu z innymi świątecznymi roślinami, takimi jak amarylis.

Woskownica lub Hoya: rośliny te wyglądają, jakby były wyrzeźbione z wosku, co jest super fajnym sposobem na zadziwienie gości. Dodatkowo słodki zapach kwiatów wypełnia pomieszczenie kuszącym zapachem.

Bezpieczne rośliny doniczkowe dla zwierząt: rośliny zielone

Bazylia: wszystkie odmiany bazylii są bezpieczne dla twoich zwierząt. Ponadto zdrowe dla psów, jeśli je żują. Poza tym odmiany barwne bazylii świetnie nadają się nie tylko jako przyprawa w kuchni, ale także jako ozdoba.

Bromelia: liście tej rośliny są egzotyczne i kolorowe, wyglądają wręcz jak kwiaty. Interesującym faktem jest to, że rośnie nieszkodliwie na innych roślinach, a nawet na skałach. Jest także całkowicie bezpieczna dla zwierząt.

Paprocie: mogą wprowadzać w błąd, ponieważ niektóre rośliny mają w nazwie paprocie, ale należą do innej rodziny, a nie Pteridophyta. Paproć bostońska to prawdziwa paproć, jest bezpieczna dla zwierząt domowych, w przeciwieństwie do asparagusa.

Zielistka: to nie tylko roślina  bezpieczna dla zwierząt domowych, ale również usuwająca zanieczyszczania z otaczającego powietrza. Dlatego też nie tylko będzie stanowić ozdobę naszego pomieszczenia, ale zapewni w nim czyste powietrze.

Kaktus zebra to jeden z kwiatów doniczkowych bezpiecznych dla zwierząt.
Obraz HeungSoon z Pixabay

Haworthia limifolia, czyli kaktus Zebra:  jest niewielkim sukulentem kochającym cieniste pokoje. Świetnie sprawdza się też we wszelkich nasadzeniach skalnych, ponieważ ma bardzo płytki system korzeniowy. Jest też całkowicie bezpieczny dla zwierząt.

Marantowate: ich liście zwijają się, gdy zapada zmierzch, co robi niesamowite wrażenie. Szerokie owalne liście są zróżnicowane pod względem unikalnych wzorów. Jest to również jedna z najlepszych roślin doniczkowych oczyszczających powietrze.

Szwedzki bluszcz: to niesamowita roślina do zawieszenia pod sufitem ze względu na zwisające łodygi. Bluszcz szwedzki nie jest prawdziwym bluszczem. Chociaż działa to na naszą korzyść, ponieważ w przeciwieństwie do innych prawdziwych roślin bluszczowych, nie jest trujący.

 

4 KOMENTARZE

  1. […] Róże (Rosa sp.), jak każdy kwiat, mogą powodować łagodny rozstrój żołądka, ale nie są niesamowicie toksyczne dla zwierząt domowych. Uważaj jednak na ciernie! Mogą one potencjalnie powodować urazy ust i łap. Jeśli zwierzak żuł łodygę róży i ma oznaki wzmożonego ślinienia się lub drapania pyska, sprawdź jego usta pod kątem oznak urazu. Jeśli odmówi jedzenia, wizyta weterynaryjna może być konieczna. Spożycie dużych ilości łodygi kwiatów może narazić je na niedrożność poprzez zatrzymanie się ciała obcego. Jeśli jednak obdarowana nie lubi kwiatów ciętych, można zainwestować w róże doniczkowe bezpieczne dla zwierząt. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here