Bukiet kwiatów to jeden z łatwiejszych prezentów, warto jednak wybrać kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt, które nie będą stanowić zagrozenia dla naszych pupili. Na zdjęciu bukiet kwiatów w koszyku składający się z róż.
Obraz Pexels z Pixabay

Bukiet kwiatów to jeden z prostszych prezentów na dzień babci, dzień kobiet czy dzień matki, jeśli obdarowana kwiatami ma zwierzęta warto wybierać kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt. W ten sposób nie tylko sprawimy radość. Zostaniemy także odebrani jako osoby, które mają również na uwadze dobro ich pupili. 

Kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt – kwiaty główne

Róże (Rosa sp.), jak każdy kwiat, mogą powodować łagodny rozstrój żołądka, ale nie są niesamowicie toksyczne dla zwierząt domowych. Uważaj jednak na ciernie! Mogą one potencjalnie powodować urazy ust i łap. Jeśli zwierzak żuł łodygę róży i ma oznaki wzmożonego ślinienia się lub drapania pyska, sprawdź jego usta pod kątem oznak urazu. Jeśli odmówi jedzenia, wizyta weterynaryjna może być konieczna. Spożycie dużych ilości łodygi kwiatów może narazić je na niedrożność poprzez zatrzymanie się ciała obcego. Jeśli jednak obdarowana nie lubi kwiatów ciętych, można zainwestować w róże doniczkowe bezpieczne dla zwierząt.

 

Róże to najpopularniejsze kwiaty cięte bezpieczne dla zwierzat.
Obraz Jess Bailey z Pixabay

Gerbera (Gebera jamesonii) znane jako stokrotki afrykańskie, stokrotki Veldta i stokrotki Barberton. Podobnie jak w przypadku każdego materiału roślinnego, po spożyciu może wystąpić obawa o wymioty lub dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jeśli objawy nasilą się lub wydają się być bardziej niż łagodne, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Słoneczniki (Helianthus sp.) to pewny sposób na rozjaśnienie Dnia Mamy, bo kto nie kocha kwiatka o tak wesołym usposobieniu? To kolejny wspaniały kwiat, który w przypadku zjedzenia prawdopodobnie nie spowoduje więcej niż łagodnych objawów przewodu pokarmowego. Słonecznik jest w pełni jadalny dla ludzi. Często wybieramy go jako dodatek do sałatki. Nasze zwierzęta jednak mogą nie lubić tych produktów tak bardzo, jak my.

Storczyki (Cymbidum, Dendrobium, Oncidium i Phalaenopsis sp.) to kolejny bezpieczny kwiat wokół naszych zwierząt. Jako, że jest to bardzo delikatna roślina to raczej ona potrzebuje ochrony przed zwierzętami. Podobnie jak w przypadku każdej „bezpiecznej” rośliny, spożycie orchidei może spowodować lekkie zaburzenie układu pokarmowego. Trzymaj je poza zasięgiem swojego zwierzaka, aby w pełni cieszyć się ich pięknem.

Lwia paszcza (Antirrhinum majus) to piękny kwiat, który może służyć jako ozdoba na talerzu. Te kwiaty, choć jadalne, nie mają mocno wyraźnego smaku i mogą być nieco gorzkie. Koty i psy mogą nadmiernie ślinić się z tego powodu. Daj im coś smacznego, aby usunąć smak i wszystko powinno być w porządku.

Kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt  – kwiaty wypełniające

Frezje (Freesia corymbosa) to kwiaty bardzo urokliwe, dlatego wybiera się je jako dodatkowe wypełnienie bukietu. Podobnie jak w przypadku innych kwiatów z tej listy, są one nietoksyczne.  Może wystąpić potencjalny rozstrój żołądka, jeśli zostaną połknięte w większej ilości przez nasze zwierzęta.

Frezje jako kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt stanowią idealny dodatek do bukietu.
Obraz Katja S. Verhoeven z Pixabay

Zatrwiany (Limonium sp.) to bezpieczne kwiaty wypełniające, które można wykorzystać również w bukiecie na Dzień Kobiet.  Urozmaicają one bukiet swoimi drobnymi kwiatkami (oraz wieloma kolorami) a jednocześnie nie spowodują poważnych problemów w przypadku połknięcia przez zwierzaka.

Stefanotis bukietowy (Stephanotis sp.) ma białe kwiaty w kształcie gwiazdy i jest ładną rośliną doniczkową, a także pięknym dodatkiem do bukietów. Ten kwiat może powodować łagodne objawy żołądkowo-jelitowe, ale nie powinien stanowić żadnego innego zagrożenia dla twoich futrzanych przyjaciół.

Woskówka (Chamelaucium uncinatum) to kolejny kwiat często używany jako wypełniacz do przyozdobienia kompozycji kwiatowych. Ponownie, te kwiaty mogą powodować łagodne rozstrój żołądka u zwierząt domowych, ale nie stanowią żadnego poważnego zagrożenia dla zdrowia twojego towarzysza.

Kwiaty cięte bezpieczne dla zwierząt – inne kwiaty

Lewkonia letnia (Matthiola incana) jest często używana jako kwiat cięty do bukietów i jako roślina aromatyczna. Charakteryzuje się bowiem słodkim i przyjemnym zapachem. Te kwiaty są symbolem radości, sukcesu i szczęścia, a także piękna. Dlatego świetnie sprawdzają się w bukietach dla wyjątkowych kobiet w naszym życiu.

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflora) to rośliny cenione za kwiaty przypominające róże. Są kolejną nietoksyczną rośliną, która wzbogaci bukiet. Te kwiaty są często używane ze względu na ich długotrwałą żywotność w wazonie i mogą żyć przez dwa tygodnie w bukiecie.

4 KOMENTARZE

  1. […] Doskonale wiesz, że każdy kwiat ma swoje własne znaczenie i można popełnić duży błąd dając kobiecie kwiaty, które będą źle się kojarzyć. Najpopularniejszym przykładem są białe lilie, które pomimo swojego uroku i obłędnego zapachu, uważane są za kwiaty cmentarne. Źle kojarzą się również chryzantemy oraz gerbery. Natomiast róże porównywane są do kwiatów zakochanych, ale czy słusznie? Dlatego też zanim wybierzesz bukiet kwiatów na Dzień Matki sprawdź co mówią różne kwiaty i jak powinno się je dobierać. Natomiast jeśli twoja mam ma kota lub psa, sprawdź najpierw jakie kwiaty cięte są bezpieczne dla zwierząt. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here