Zdjęcie kwiatów na parapecie, od góry, wraz z zieloną butelką, ilustruje tekst - jakie kwiaty do domu
Obraz Karolina Grabowska z Pixabay

W końcu na swoim! Własny dom lub mieszkanie. Rozpakowane walizki, ułożone talerze i kubki. W sypialni nowa pościel i… pustka. Rozglądasz się wokół siebie i czegoś ci brakuje. Już wiesz! Zieleni! Czas to zmienić, sprawdź jakie kwiaty do domu wybrać!

Dobierz kwiat do wnętrza

Różne kwiaty mają różne potrzeby. Dlatego też w pierwszej kolejności musisz sprawdzić jakie warunki panują w Twoim nowym domu, aby móc dopasować kwiaty do domu. Jeśli Twoje mieszkanie ma okna w kierunku północno – zachodnim lub osłonięte z zewnątrz bujnymi drzewami, wybierz kwiaty cieniolubne. Kwiaty, które potrzebują dużo słońca, będą czuć się dobrze w mieszkaniach o dużych oknach skierowanych na południe i wschód.

Również różne style mieszkania lubią inne kwiaty. Boho kocha paprocie, bluszcze i kwiaty kwitnące. Styl prowansalski woli lawendę i tulipany oraz bukiety kwiatów ciętych. Natomiast w nowoczesnych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się monstery czy palmy kokosowe.

Rodzaje kwiatów doniczkowych

Jak wcześniej wspomniano, kwiaty doniczkowe mają swoje różne preferencje, przez co rosną lepiej w takich, a nie innych wnętrach. Jednak nawet w obszarach preferencji dzielą się one na różne rodzaje kwiatów doniczkowych. Każda taka grupa ma swoje wady i zalety oraz nie każdemu będą odpowiadały jej cechy.

Na rozmytym tle stoi doniczka z rośliną z rodziny gruboszowatych, ilustruje wybór roślin wiecznozielonych
Obraz HeungSoon z Pixabay

Wiecznozielone kwiaty do domu

Kwiaty wiecznozielone to grupa kwiatów, które nigdy nie kwitną. Będą nas jednak zachwycać przez długie lata swoją zieloną barwą. Są idealne jako wystrój biblioteki lub gabinetu – tam, gdzie zbędne kolory będą odwracać uwagę od głównego nurtu myśli. Świetnie wpasowują się w proste przestrzenie, które albo wzbogacają swoim kolorem, albo wyciszają. Rośliny te nie wymagają w większości specjalistycznej wiedzy co do ich uprawy. Rośliny wiecznozielone często preferują półcień oraz umiarkowaną wilgotność. Do wiecznozielonych kwiatów do domu zaliczyć można wszelkie paprocie, bluszcze, monstery, fikusy, grubosze i zamiokulkasy.

Na zdjęciu 4 storczyki, orchidee biała, różowa, plamiasta i fioletowa stoją na drewnianym stole w białych osłonkach, przedstawiają jedną z możliwych roślin kwitnących
Obraz RainerBerns z Pixabay

Kwiaty kwitnące

Rośliny, które wydają z siebie piękne, różnobarwne kwiaty, nazywamy potocznie kwiatami kwitnącymi. Ta grupa dzieli się na wiele różnych podgrup: znajdziemy tam rośliny cebulowe, tropikalne, rośliny małe i duże. Wybór gatunku zależy już zatem od naszych preferencji, jednak warto wiedzieć wcześniej, na co się decydujemy i jakie zadbać o kwiaty kwitnące. Świetnie nadają się także na prezent na dzień babci! Wśród nich znajdziemy bowiem:

  • storczyki, czyli orchidee – kwiaty tropikalne, wbrew pozorom nie lubią one zbyt ciepłych i słonecznych pomieszczeń. Storczyki są pasożytami, żyjącymi pomiędzy drzewami w lasach tropikalnych. Nie wymagają zatem dużo podłoża i charakteryzują się wystającymi korzeniami, które oplatają bryłę ziemi wymieszanej koniecznie z korą. Najlepszym miejscem zatem do trzymania storczyków jest…  łazienka. Pomieszczenie, w którym utrzymujemy najbardziej stałą temperaturę, odpowiednio dużą wilgotność i lekki półcień.
  • Fiołki afrykańskie – wbrew nazwie nie aż tak tropikalne. Są to najbardziej znane fiołki, które można spotkać w większości kwiaciarni. Fiołki afrykańskie nie wymagają specjalistycznej wiedzy w uprawie, lubią lekko nasłonecznione stanowiska i umiarkowane podlewanie. Jedynie przy tym ostatnim należy uważać, by nie oblewać ich liści, ponieważ może to skutkować ich gniciem.
  • Hipeastrum, czyli zwartnica  – to kwiaty, które przyprawią niejednego o zachwyt. Jeśli dobrze o nie zadbamy, potrafią urosnąć do metra wysokości (z rozpiętością liści o podobnej szerokości) oraz wydać z siebie 4 – 5 kwiatów o średnicy do 40 cm. Kwiaty przypominają typowe lilie i podobnie do nich pachną. Występują w wielu odmianach barwnych od białych i biało – żółtych, przez pomarańcze i róże, aż po czerwienie i bordo. Co jeszcze w nich niezwykłego? Kwitną, wtedy kiedy inne kwiaty zapadają w „sen zimowy”, czyli od października do kwietnia.

Kwiaty do domu a dzieci i zwierzęta

Mają w domu dziecko, kota lub psa doskonale wiemy, że wystarczy chwila nieuwagi, aby w ich ustach i paszczach znalazło się coś, co tam nie powinno się znaleźć. Dlatego też wybierając kwiaty do domu, zwróćmy uwagę czy nie są one trujące dla ludzi lub zwierząt. Wśród bezpiecznych kwiatów doniczkowych dla zwierząt znajdą się: storczyki, palmy, fiołki czy paprotki.

2 KOMENTARZE

  1. […] Boho to popularny styl projektowania domu i mody. Odzwierciedla beztroski styl życia z małymi zasadami i podążanie za pragnieniami serca. Domy w stylu boho mogą posiadać zabytkowe meble i oprawy oświetleniowe, tekstylia i dywany inspirowane światem, wystawy kolekcji oraz przedmioty znalezione w bardzo różnych źródłach, w tym na pchlim targu i podczas podróży. Często spotykane są poduszki podłogowe i wygodne miejsca do siedzenia, łączące styl bohemy. Ten eklektyczny styl może zawierać ultra-glamowy żyrandol w połączeniu z dobrze znoszonym dywanem, krzesłem z połowy wieku i dżunglą z kwiatów doniczkowych. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here