Dziadek z wnuczkiem na sankach w śnieżnej scenerii, tekst jak wybrać idealny prezent na dzień dziadka
Obraz Alexandra_Koch z Pixabay

Dzień dziadka to okazja, żeby pokazać seniorowi rodu, jak bardzo nam na nim zależy i czas by podziękować mu za wsparcie i poświęconą nam uwagę. Dlatego też powinno wybrać się dla niego wyjątkowy prezent na dzień dziadka, ponieważ w ten sposób pokażemy, jak on sam jest dla nas wyjątkowy.

Wszystko zależy od wieku

Wybierając prezent na dzień dziadka, nawet na ostatnią chwilę warto odrobinę się zastanowić i dopasować prezent zarówno do wieku dziadka, jak i jego temperamentu. Wiadomo, że jeden dziadek ucieszy się z nowej wkrętarki akumulatorowej, natomiast inny z podgrzewanego kocyka. Dlatego też poświęćmy na wybór wyjątkowego prezentu kilka dłuższych minut.

Multitool Leatherman - idealny prezent na dzień dziadka
Obraz Jean van der Meulen z Pixabay

Młody nie tylko duchem – jakie narzędzia dla dziadka?

Decydując się na zakup narzędzi dla dziadka, zwróć uwagę, co robi on najczęściej? Jest typową złotą rączką, która naprawi samochód, postawi szopę i wymieni hydraulikę w domu? Prezentem idealnym dla niego będzie rozbudowany multitool, czyli wiele narzędzi w jednym. Najprostsze z nich posiadają kombinerki, śrubokręt, nóż, piłkę do drewna, pilnik czy otwieracz do konserw. Jednak wysokiej klasy multitoole firmy Leatherman można dowolnie konfigurować. Największe z nich mają aż 21 różnych narzędzi, takich jak:

 • Szczypce igłowe
 • Szczypce zwykłe
 • Wymienne przecinaki do drutu
 • Wymienne przecinaki do twardego drutu
 • Nóż
 • Ząbkowany nóż
 • Nożyczki sprężynowe
 • Piłka
 • Narzędzie do podważania
 • Otwieracz do paczek
 • Szydło
 • Otwieracz do puszek
 • Ściągacz izolacji
 • Linijka
 • Pilnik do drewna / metalu
 • Otwieracz do butelek
 • Zaciskarka
 • Wymiennik ostrzy
 • Duży bitowy śrubokręt
 • Duży śrubokręt
 • Mały śrubokręt

Ponadto każde z narzędzi jest zamontowane za pomocą śrub, które pozwalają na jego wymianę. Sam multitool objęty jest 25 – letnią gwarancją obejmującą różne uszkodzenia oraz kradzież.

Rozruszać umysł i ciało

Nie każdy jest fanem gier planszowych. Dla jednych jest to rozrywka dla dzieci, inni uważają je za nudę. Jednak wśród nich znajdzie się cała gama gier, które nie tylko rozruszają umysł naszego dziadka, ale także jego ciało!

Skoczki, gońce i pionki – szachy i ich wariacje

Szachy to jedna z klasycznych strategicznych gier planszowych, rozgrywanych zazwyczaj przez dwóch graczy. Zazwyczaj? Tak, są również wariacje trzy-, cztero- i pięcioosobowe. Decydując się na kupno szachów, warto sprawdzić, czy dziadek będzie miał stałego kompana do gry. Jeśli nie, to znak, że najwyższa pora to zmienić i wpadać do dziadka na „coniedzielną partyjkę”.

Szachy rozłożone na planszy z królem po środku, obraz czarno-biały. Szachy, jako prezent na dzień dziadka
Obraz FelixMittermeier z Pixabay

Szachy drewniane, szklane czy marmurowe?

Wybierając szachy na prezent, możemy zdecydować się na klasyczne szachy drewniane. Do wyboru mamy wersję podstawową, a także przeróżne szachy rzeźbione czy inspirowane filmami. Takimi szachami są, chociażby szachy z Harry’ego Potter’a, które raczej przypadną młodszym graczom, lub szachy inspirowane bitwą pod Grunwaldem, gdzie na przeciw siebie stają Jagiełło i Ulrich Von Jungingen. Jeśli jednak chcemy postawić na wyjątkowy prezent na dzień dziadka, możemy wybrać przepiękne szachy szklane z kryształowymi figurami. Inną opcją jest drewniana szachownica w zestawie z figurami z odlewu różnych metali, takich jak mosiądz, czy miedź. Natomiast dla miłośników „zimnego dotyku” polecić można kamienne szachy z figurami z marmuru, granitu lub onyksu.

Gry planszowe dla całej rodziny

Wybierając się do dziadków, chętnie spędzamy z nimi czas, jednak czasem sama rozmowa nie wystarcza i chcemy zapewnić im odrobinę rozrywki. W takim przypadku świetnie sprawdzają się gry planszowe dla całej rodziny. Chińczyk i Monopoli już dawno wyszły z mody! Teraz warto zainteresować się takimi grami jak Patchwork, Osadnicy z Catanu, Dixit czy Scrabble. Są to gry na tyle łatwe, że mogą w nie grać zarówno dzieci od ósmego roku życia (wymagana umiejętność czytania), jak i rodzice i dziadkowie. To świetny sposób, by zadbać o kondycję umysłową naszych seniorów.

Przypomnieć sobie młodość

Nasi dziadkowie nie dorastali może w najszczęśliwszym okresie historycznym, ale wielu z nich ma wspaniałe wspomnienia z młodości – wyprawy Maluchem do Bułgarii i niezapomniane kempingi pod gwiazdami. Właśnie o takich miłych wspomnieniach jest gra Jak to wtedy było?. Gra zawiera oprócz klasycznej planszy i pionków do gry zestaw kart ze zdjęciami i pytaniami, które mają zachęcić dziadków do opowieści z młodości. W podobnym klimacie przypominającym zabawne aspekty PRLu są także gry: Kolejka, Pan tu nie stał! oraz Alternatywy 4 – gra inspirowana serialem o tym samym tytule. To idealny prezent zarówno na dzień dziadka, jak i prezent na dzień babci!

Jednak przy wyborze gier planszowych, nie najważniejsza jest fabuła gry, a czas, który dzięki niej spędzimy razem z najbliższymi.

4 KOMENTARZE

 1. […] Jeśli Twoja babcia nie ma problemów z cukrem, które są dość częste u osób starszych, można  także postawić na inną nieśmiertelną klasykę, czyli czekoladki. Tutaj wybór pada zdecydowanie na preferencje obdarowanej. Jedna babcia ucieszy się z dużej tabliczki klasycznej czekolady mlecznej lub nadziewanej, inna wybierze bombonierkę z pralinkami o różnych smakach. W drugim przypadku warto zatem zaopatrzyć się w duże opakowanie Merci, które zawiera czekoladki w ośmiu smakach lub bombonierkę Ferrero Collection, która oprócz Rafaello zawiera również Ferrero Rocher oraz Ferrero Rondnoir. Bombonierka to też świetny prezent na dzień dziadka. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here