Problemy z pamięcią, pogorszenie funkcji poznawczych i narastająca epidemia samotności sprawiają, że seniorzy są szczególnie narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym, dlatego tak ważna jest poprawa stanu psychicznego seniora
Photo by Esther Ann on Unsplash

Problemy z pamięcią, pogorszenie funkcji poznawczych i narastająca epidemia samotności sprawiają, że seniorzy są szczególnie narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym, dlatego tak ważna jest poprawa stanu psychicznego seniora. Według badań Centers for Disease Control (CDC) dotyczących zdrowia psychicznego osób starszych w wieku 55+ szacuje się, że 20% seniorów doświadcza pewnego rodzaju problemów ze zdrowiem psychicznym. Najczęstsze stany obejmują lęk, poważne upośledzenie funkcji poznawczych i zaburzenia nastroju, takie jak depresja lub depresja dwubiegunowa.

Poprawa stanu psychicznego seniora – 6 sposobów

Krzyżówka to dobry sposób na poprawę kondycji umysłowej seniorów
Photo by Bannon Morrissy on Unsplash

Graj w gry planszowe

Tak jak organizm potrzebuje aktywności fizycznej i stymulacji, aby zachować zdrowie. Tam mózg potrzebuje stymulacji, aby zachować ostrość i uniknąć pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem. Według Harvard Health Publishing gry logiczne mogą pomóc wyostrzyć pewne umiejętności myślenia. Takie jak szybkość przetwarzania, umiejętności planowania, czas reakcji, podejmowanie decyzji i pamięć krótkotrwała. Każda aktywność, która angażuje umysł i pracuje nad rozwiązaniem problemów, przyczynia się do zdrowia mózgu. Niektóre z najbardziej powszechnych i dostępnych czynności dla seniorów obejmują gry planszowe, szachy czy krzyżówki.

Zacznij ćwiczyć

Od regularnych spacerów po zajęcia jogi, Tai Chi i tańce towarzyskie. Ćwiczenia i aktywność fizyczna przynoszą korzyści zarówno umysłowi, jak i ciału, zwiększając pewność siebie i zmniejszając ryzyko upadków. Aktywność fizyczna i wystarczająca ilość ruchu są równie ważne dla zdrowia psychicznego seniorów i dobrego samopoczucia osób starszych. Tak samo jak na każdym innym etapie życia.

Pozostań w kontakcie ze znajomymi

Czas i odległość mogą utrudniać ludziom utrzymywanie bliskich relacji ze starymi przyjaciółmi, zwłaszcza gdy się starzeją. W przypadku osób starszych utrzymywanie kontaktu z ważnymi w ich życiu osobami może pomóc w uniknięciu samotności i poczucia izolacji. Uczucia te mogą prowadzić do depresji, a także osłabienia psychicznego i fizycznego. Nauczenie się, jak łączyć się z nowymi i starymi znajomymi w mediach społecznościowych, za pośrednictwem FaceTime, Zoom lub Skype, to tylko niektóre sposoby na pozostanie w kontakcie. Zawsze są ludzie, którzy chcą uczyć starsze osoby, jak korzystać z tych różnych aplikacji, a także samouczki online. Seniorzy mogą również zachować prostotę, pisząc listy lub ustalając regularny harmonogram dobrej, staromodnej rozmowy telefonicznej.

Poprawa stanu psychicznego seniora: zacznij nowe hobby

Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna po przejściu na emeryturę. Każdy ma osobistą listę marzeń i zajęć, ale czasami te pomysły są odkładane, ponieważ wcześniej mogło nie być czasu. Emerytura to idealny czas dla seniorów, aby odkurzyć swoją „listę rzeczy do zrobienia”. A następnie realizować cele na całe życie, czy to ogrodnictwo, szycie, malowanie czy francuską kuchnię! Hobby, takie jak tworzenie obrazów 3D, pomaga zwiększyć neuroplastyczność mózgu. W miarę wzmacniania połączeń neuronalnych w tych ścieżkach i tworzenia nowych połączeń, seniorzy czują się komfortowo i zyskują zwiększone poczucie przynależności, a ostatecznie poprawiają zdrowie psychiczne seniorów.

Wolontariat

Wielu seniorów odnajduje spełnienie i poczucie celu w wolontariacie w szczytnym celu. Ponieważ nie brakuje organizacji i spraw potrzebujących wsparcia, osoby starsze mają wiele możliwości zaangażowania się. A co za tym idzie, poczucia się docenianymi i potrzebnymi.  Seniorzy pracujący jako wolontariusze dla jakiegoś celu lub organizacji mogą być satysfakcjonującym doświadczeniem w każdym wieku. Dla kogoś, kto chce poświęcić swój czas po przejściu na emeryturę, wolontariat może zaoferować szereg dodatkowych korzyści. Poprawiają one fizyczne, emocjonalne i psychiczne zdrowie seniorów.

Kontakt ze zwierzętami jest niezwykle ważny dla starszych ludzi.
Photo by Ryan Reinoso on Unsplash

Poprawa stanu psychicznego seniora: opieka nad zwierzakiem

Tam, gdzie jest to stosowne, zwierzęta mogą pomóc seniorom zachować aktywność i zajęcie, oferując im przy tym bezwarunkową miłość. Według CDC wiele badań wykazało, że więź między ludźmi a ich zwierzętami może zwiększyć sprawność, obniżyć stres i przynieść szczęście. Inne korzyści zdrowotne wynikające z posiadania zwierzaka to:

  • zmniejszone ciśnienie krwi,
  • zmniejszone poczucie samotności,
  • zwiększone możliwości socjalizacji.

Jednak ważne, by dobrać temperament zwierzęcia do osoby. Szczeniak nie jest najlepszym pomysłem na prezent na dzień babci. Jednak przemyślana adopcja psiego seniora może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz lub nie możesz posiadać zwierzaka. Wolontariat w schronisku dla zwierząt jest również dobrym sposobem na kontaktowanie się ze zwierzętami i pomoc organizacjom w potrzebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here