Szachy na prezent jako niebanalny pomysł. Na zdjęciu szachy porcelanowe, stylizowane na kamienne.
Photo by Nicolas Brulois on Unsplash

Szukając wyjątkowego prezentu dla najbliższych często nie bierzemy pod uwagę najprostszych rozwiązań. Jednym z nich są właśnie szachy na prezent. Nie tylko sprawdzą się jako alternatywa na szybki prezent na dzień dziadka, ale także jako wyjątkowy prezent dla drugiej połówki, czy ciekawy prezent urodzinowy.

Szachy na prezent, skąd taki pomysł?

Szachy jako gra planszowa powstały w indach. Znane były na pewno w Persji, na dworze Chosrowa I Anoszirwana w latach 70. VI wieku naszej ery. Oczywiście nie w takiej wersji jaką my znamy. Od tamtej pory wielokrotnie ewoluowały, w zależności od tego, kto przejmował grę do swojej kultury. W Europie pojawiły się już w średniowieczu, najpierw na południu – we Włoszech i Hiszpanii a później w Niemczech, Anglii i Skandynawii. Tam zawitały w wieku X. Na nasze tereny trafiły dzięki czeskim kupcom oraz niezależnie poprzez szlaki handlowe z Rusi Kijowskiej. Pisał też o nich Jak Kochanowski w swoim poemacie Szachy. Grywali w nie wszyscy od zwykłych mieszczan, aż po królów. Dlatego też szachy bardzo szybko opanowały wszelkie warstwy społeczne i ludzie w nie grający zawsze mieli na nie czas.

Szachy na prezent – jakie wybrać?

Kiedy myślimy o szachach widzimy w głowie klasyczną drewnianą szachownicę oraz figury z plastiku lub drewna. Jak najbardziej tanie szachy właśnie tak wyglądają. Będą nadawać się jako drobny upominek dla dziecka, które chciałoby spróbować swoich sił w tej grze – będą wytrzymałe oraz tanie. Jednak jeśli chcemy podarować szachy jako prezent na wyjątkową okazję, to warto wybrać coś niestandardowego.

Szklane szachy na prezent, na zdjęciu szachownica oraz szachy wykonane ze szła. "Czarne" pionki i pola pokryte specjalną matową powłoką.
Photo by Anne Nygård on Unsplash

Szklane szachy na prezent

Szachy wykonane w całości ze szkła. Możemy wybrać albo szachy wykonane na jednej tafli szkła. Są one wykonane ze specjalnie zmatowionymi polami gry, które oznaczają pola czarne oraz przezroczystymi polami dla pól białych. Również figury szachowe występują w tej kolorystyce. Możemy zdecydować się na szachy ze szkłem barwionym lub wykonane ze szkła kryształowego, które cechuje się wysoką jakością. Nie ważne jaką opcję wybierzemy, warto zainwestować również w etui na szachy, by móc przechowywać je w bezpieczny sposób.

Kamienne lub porcelanowe szachy na prezent

Jeśli szukamy czegoś wyjątkowego i długowiecznego możemy wybrać szachy kamienne. Najpopularniejsze są szachy wykonane z marmuru lub granitu. Lecz jeśli poszukamy dobrze możemy znaleźć również przepiękne rzeźbione szachy z kamieni polnych. Jednak taki zestaw kosztować będzie nie mało, ponieważ robiony jest na nasze zamówienie przez rzeźbiarza. Dlatego też, jeśli chcemy aby nasz prezent był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, lepiej rozejrzeć się za nim wcześniej. Równie piękne są szachy porcelanowe, które występują nie tylko w klasycznych biało – czarnych barwach. Możemy znaleźć je w kolorze butelkowej zieleni lub subtelnego granatu.

Szachy rzeźbione na prezent. Na zdjęciu wyjątkowe szachy odlane z brązu. Przedstawiają postaci związane ze Starożytnym Rzymem.
Photo by Vlad Markov on Unsplash

Rzeźbione szachy na prezent

Decydując się na klasyczne drewniane szachy, nie musimy wybierać tych o najpopularniejszym wyglądzie figur. Równie dobrze możemy wybrać coś z wersji rzeźbionej. Szachy takie stylizowane są często na różne opcje wojskowe – wojów średniowiecznych, wojsk napoleońskich, a nawet na Jagiełłę i Ulricha Von Jungingena z bitwy pod Grunwaldem. Niektóre jednak figury pozostają przy bardziej prostych wzorach, ale nic straconego – każdy z nich jest równie piękny.

Szachy z Harry’ego Pottera

Szukając czegoś dla maniaków filmowych lub koneserów możemy ponieść się naszej fantazji. Kto nie słyszał o szachach czarodziejów? Może i nasze mugolskie odpowiedniki jeszcze nie poruszają się same po planszy (ale pracujemy nad tym!). Natomiast z wyglądu są dokładnie takie same jak figury, którymi Ron niejednokrotnie pokonał Harry’ego siedząc przy kominku w  pokoju wspólnym Gryfonów. Jest to jednak propozycja dla ciut młodszych (również duchem) osób. Jednakże każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można wybrać szachy stylizowane na postaci z Obcy vs Predator, z Gwiezdnych Wojen lub z Władcy Pierścieni. Bo kto nie chciałby poprowadzić wojsk Gondoru z Aragornem na czele wprost na Mordor?

Szachy na prezent  jako wspólne spędzanie czasu

Niezależnie jednak od tego, czy postanowimy wybrać najtańsze drewniane szachy dostępne w każdym sklepie z zabawkami, czy wydamy setki złotych na stylizowane marmurowe szachy to i tak najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu. Dlatego też w prezencie warto podarować najbliższej osobie wykonane własnoręcznie bilety na wspólną partyjkę, które może wykorzystać w dowolnej chwili.

2 KOMENTARZE

  1. […] Musisz mieć na uwadze wiek swoich zawodników i ich poziom inteligencji. W przeciwnym razie rozgrywka może stać się zbyt trudna lub zbyt łatwa i nudna. Niektóre gry są idealne dla dzieci, ale nie dla dorosłych, a niektóre są bardziej interesujące dla dorosłych. Jeśli masz zamiar grać ze swoim dziećmi najlepsze opcje gier to gry kooperacyjne, budowanie areału i gry logiczne. Twoje dzieci na pewno będą zachwycone. Jeśli jednak zamierzasz grać z seniorem, lepiej sprawdzą się gry logiczne  takie jak szachy. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here