Siedzisko do medytacji może przyjmować formę poduszki - jak na zdjęciu lub ławeczki.
Photo by michelle azevedo on Unsplash

Jak wybrać idealne siedzisko do medytacji? Nie jest to łatwa sztuka. Ludzie czasami chichoczą, kiedy mówisz im, że siedzenie na poduszce do medytacji jest fizycznie wymagające. Ale to prawda. Kiedy siedzisz nieruchomo i dostrajasz się do swojego ciała przez dłuższy czas, prawdopodobnie poczujesz się niekomfortowo. A siedzenie przez długi czas w tej samej pozycji w pewnym momencie zacznie cię denerwować.

Kręgosłup a siedzisko do medytacji

Wygodne siedzenie zależy od zdolności kręgosłupa do zachowania naturalnych krzywizn. Optymalna pozycja dla kości krzyżowej to około 30-stopniowe przechylenie do przodu. Kiedy kość krzyżowa znajduje się w tej pozycji, reszta krzywych łatwiej układa się na swoim miejscu. Podczas medytacji siedzącej, z powodu kształtu i struktury naszych stawów biodrowych lub z powodu braku elastyczności, kość krzyżowa często kończy się w pozycji pionowej, zamiast przechylić się o 30 stopni do przodu. W niektórych przypadkach kość krzyżowa może nawet przechylić się do tyłu zamiast do przodu. Kiedy tak się dzieje, nasza krzywa lędźwiowa musi się wyprostować, a nawet wygiąć do przodu. Co powoduje, że musimy użyć całej siły tułowia, aby siedzieć prosto. Kiedy poświęcamy dużo energii, aby usiąść prosto, dość szybko się męczymy.

Do medytacji czasem wystarczy zwykła mata do ćwiczeń. Na zdjęciu dziewczyna z zespołem Downa podczas medytacji
Zdjęcie autorstwa Cliff Booth z Pexels

Liczy się jak siedzisz – dobierz siedzisko do medytacji do pozycji

Chociaż Sukhasana (łatwa pozycja ze skrzyżowanymi nogami) jest tradycyjną pozycją siedzącą, nie każdy może siedzieć w ten sposób. Stawy biodrowe niektórych osób łatwo obracają się na zewnątrz, podczas gdy innych łatwiej jest obracać się wewnętrznie. Jeśli twoje kolana są niżej niż kości biodrowe, kiedy siedzisz ze skrzyżowanymi nogami na poduszce do medytacji, oznacza to, że twoje stawy biodrowe z łatwością obracają się na zewnątrz. Kiedy twoje kolana są niżej niż kości biodrowe, twoja kość krzyżowa przechyli się do przodu, zachowując nienaruszone krzywe kręgosłupa. Jeśli stawy biodrowe będą się łatwiej obracać wewnętrznie, kolana uniosą się do poziomu kości biodrowych lub wyżej. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze wsparcie dla swojego organizmu i praktyki.

Siedzisko do medytacji: poduszki do medytacji Zafu i Zen

Poduszka do medytacji Zafu to tradycyjna, okrągła poduszka do medytacji. Mając około 12 i pół centymetra wysokości. Zafu będzie więcej niż wystarczający do wygodnego siedzenia dla większości ludzi. Poduszki Zen mają podobną wysokość do poduszek Zafu, ale są prostokątne i szersze. To, czy wybierzesz Zafu, czy Zen, jest kwestią osobistych preferencji. Siedzenie na szerokiej stronie poduszki Zen będzie wspierać górną część twoich ud bardziej niż zrobi to Zafu.

Wypróbuj przed zakupem

Jeśli myślisz o wypróbowaniu poduszki Zafu lub Zen do siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, najpierw spróbuj usiąść na stosie twardych koców o wysokości 12 cm z kostkami na podłodze przed stosem koców. Sprawdź, gdzie lądują twoje kolana, a jeśli stwierdzisz, że twoje kolana są na poziomie kości biodrowej lub wyżej, Sukhasana może nie być najlepszą pozycją do medytacji lub mindfulness. Jeśli siedzenie ze skrzyżowanymi nogami nie działa, możesz obrócić poduszkę Zafu lub Zen na bok. Umieść ją między udami i usiądź na nim z ugiętymi kolanami, goleniami na podłodze po obu stronach poduszki.

Siedzisko do medytacji: poduszki do medytacji w kształcie litery V

Poduszka w kształcie litery V jest podobna pod względem wysokości i przeznaczenia do Zafu. Ale oto, co sprawia, że poduszka w kształcie litery V bywa wygodniejsza? Jeśli twoje stawy biodrowe łatwo obracają się na zewnątrz, nogi potrzebują więcej wsparcia niż mogą zapewnić tradycyjne poduszki. Poduszka w kształcie litery V jest pochylona w dół, dzięki czemu podpiera całą nogę i zachęca do pochylenia miednicy do przodu – pod warunkiem, że biodra obracają się na zewnątrz, jak opisano powyżej.

Upewnij się, że jest dobra dla ciebie

Podobnie jak w przypadku Zafu, możesz sprawdzić, czy poduszka do medytacji w kształcie litery V jest dla ciebie odpowiednia. Siedząc na 12 centymetrowym stosie twardych koców i obserwując, czy twoje nogi są wyżej, czy poniżej miednicy. Jeśli Twoje nogi nie mogą spocząć na „nogach” poduszki, ponieważ są wysoko w powietrzu, poduszka w kształcie litery V nie będzie wygodna. Jeśli możesz używać Zafu w pozycji ze skrzyżowanymi nogami, prawdopodobnie również poduszka w kształcie litery V będzie wygodna.

Najpopularniejsze siedziska do medytacji to okrągłe poduszki.
Photo by Munro Studio on Unsplash

Siedzisko do medytacji: ławka do medytacji

Ławka do medytacji to świetna alternatywa dla korzystania z poduszki do medytacji. Jest kilka zalet. Ponieważ nie siedzisz ze skrzyżowanymi nogami na ławce do medytacji, nie ma znaczenia, czy twoje stawy biodrowe obracają się na zewnątrz. Jeśli masz tendencję do męczenia się podczas medytacji, dobrym wyborem może być ławka medytacyjna. Krótko mówiąc, siedzenie na ławce może u niektórych osób zwiększyć poziom energii.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here