Dobrze dobrana mata do ćwiczeń będzie wsparciem dla naszego ciała. Na zdjeciu kobieta na macie.
Obraz StockSnap z Pixabay

Mata fitness lub mata do ćwiczeń to niedrogi, ale przydatny dodatek do ćwiczeń w domu i ćwiczeń na siłowni. Nieprawidłowo wybrany lub tani model może znacznie pogorszyć wyniki i jakość ćwiczenia, ślizgając się po powierzchni podłogi i przedwcześnie pękając. Dlatego przy wyborze produktu należy skupić się nie na kosztach, ale na głównych cechach produktu.

Mata do ćwiczeń powinna byc dopasowana do ćwiczeń jakie wykonujemy. Na zdjęciu kobieta ćwicząca jogę.
Zdjęcie autorstwa Konstantin Mishchenko z Pexels

Mata do ćwiczeń – najważniejsze cechy

Nawet jeśli ćwiczysz na siłowni, zalecamy zakup własnej maty zamiast używania wypożyczonej maty, na której ćwiczy wiele osób. Wysokiej jakości mata do jogi jest wielofunkcyjna:

  • oddziela nas od zimnej podłogi – działa termoizolacyjnie,
  • chroni głowę, stopy, dłonie, kolana, kręgosłup przed bolesnymi wrażeniami i urazami,
  • zapewnia komfort podczas ćwiczeń (ćwiczenia na „gołej” podłodze są niewygodne i trudne),
  • pochłania pot,
  • redukuje hałas, stawianie kettlebells i innego sprzętu sportowego na macie będzie bezgłośne.

Niektórzy początkujący błędnie uważają, że specjalistyczną matę sportową można zastąpić podróżną pianką lub karimatą. Karimata ma właściwości termoizolacyjne, jest miękka i używana podczas wędrówek lub jako podkładka pod śpiwór. Nie ma jednak cech, których wymaga się od maty do treningu sportowego. Folia termoizolacyjna łatwo się ślizga po podłodze i łatwo się zamoczy. Kupując dywanik do uprawiania sportu, należy wziąć pod uwagę.

Mata do ćwiczeń: wymiary produktu

Grubość mat do ćwiczeń waha się od 1,3 mm do 8 mm. Maty o grubości 3-4 mm są najlepszą opcją uniwersalną – będą zarówno ciepłe, jak i miękkie. Grubość maty zależy też od naszych preferencji i ćwiczeń, które wykonujemy. Inną wybierzemy do ćwiczenia fitnessu, inną do ćwiczenia jogi, a jeszcze inną  do ćwiczenia Tai Chi. Weź również pod uwagę następujące wskazówki:

  • w przypadku nierównych powierzchni (na przykład joga na świeżym powietrzu i skalistym terenie) potrzebna jest mata o grubości 6 mm,
  • dla osób z wrażliwymi stawami polecane są modele 5-6mm,
  • maty 1,5-3 mm są stworzone do spokojnych klasycznych ćwiczeń aerobiku i jogi na płaskich powierzchniach,
  • maty o grubości 15-19 mm przeznaczone są do potencjalnie urazowych ćwiczeń, takich jak pilates,

Ważne: grube maty pozwalają nie wbijać się w podłogę kolanami i łokciami. Jednak nie są tak stabilne, jak ich cienkie odpowiedniki. Dlatego jeszcze raz zwrócimy uwagę na konieczność uwzględnienia intensywności zajęć.

Szerokość i długość maty

Standardowa szerokość to 50-80 cm. Jeśli wybierzesz sprzęt do ćwiczeń w domu, to ten parametr może być dowolny. Jeśli planujesz nosić matę ze sobą, szeroki model może nie być najwygodniejszy. Standardowa długość to 120-220 cm. Jeśli trenujesz w intensywnym tempie, dodaj 30 cm do wzrostu, a uzyskasz odpowiednią długość maty. Jeśli wolisz jogę i inne ciche zajęcia, wystarczy +10 cm wzrostu.  Natomiast waga nie jest najważniejszym kryterium. Średnio wynosi 1-2 kg. i zależy od materiału użytego do produkcji.

Kobieta medytująca na macie do ćwiczeń, obok pies. Wybierając matę do ćwiczeń wybierz taką, którą łatwo utrzymasz w czystości.
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Mata do ćwiczeń: materiał produkcyjny

żeby dowiedzieć się z czego wykonana jest mata do ćwiczeń sprawdź opis producenta lub metkę. Zwłaszcza, że wykonuje się je z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się maty z:

  • bawełny. Jest przyjemna w dotyku i przyjazna dla środowiska. Ale bawełniane maty idealnie ślizgają się po podłodze – kup takie akcesorium tylko wtedy, gdy podłoga w twoim mieszkaniu jest sama w sobie antypoślizgowa.
  • Kauczuku. Wytrzymały i naturalny surowiec, który nie pochłania wilgoci. Charakterystyczną wadą jest stosunkowo duża waga. Dobre rozwiązanie do ćwiczeń w domu, gdy nie musisz nosić ze sobą maty na duże odległości.
  • Materiału termoplastycznego. Przyjemny w dotyku i miękki materiał. Produkty z materiałów termoplastycznych są miękkie i wytrzymałe. Jedyną wadą jest wyższy koszt.
  • PCV. Zalety – łatwość czyszczenia, różnorodność kolorów, brak możliwości blaknięcia na słońcu.

Na przykład gdy ćwiczysz jogę i nie robisz tego intensywnie to mata może być wykonana z PCV. Jeśli trening jest intensywny, model PVC nie sprawdzi się – materiał do produkcji musi mieć otwarte pory (może to być guma, mata korkowa lub system PER + Juta).

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here