Mindfulness to technika ćwiczenia uważności. Na zdjęciu medytująca postać w kolorowej mandali.
Obraz Okan Caliskan z Pixabay

Mindfulness to mięsień mentalny, który pozwala nam „przejść” z wysokiego biegu mentalnego, takiego jak rozwiązywanie problemów i myślenie, na niższy mentalny bieg, jak obserwowanie i po prostu bycie świadomym chwili obecnej.

Korzyści z rozpoczęcia praktyki mindfulness

Tak jak regularne ćwiczenia niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, ustalenie spójnej praktyki uważności ma szereg potężnych korzyści. Ćwiczenia fizyczne pomagają naszemu ciału zachować dobrą kondycję, co oznacza, że ​​nasze ciało jest zarówno:

  1. bardziej efektywne (silniejsze, szybsze, bardziej wytrzymałe itp.),
  2. jak i lepiej czuje się (mniej boli, jest bardziej zrelaksowane i swobodne itp.).

Podobnie, mindfulness pomaga naszemu umysłowi pozostać w dobrej formie. Ćwicząc uważność i ćwicząc naszą uwagę, jesteśmy w stanie lepiej używać naszych umysłów pełniej. Skupić się, oprzeć się pokusom i rozproszeniom oraz jaśniej myśleć – ale to również powoduje, że czujemy się lepiej psychicznie i emocjonalnie.

Kolorowy i analityczny mózg podzielony na połówki.
Obraz ElisaRiva z Pixabay

Korzyści z praktyki mindfulness

Zmniejszony stres i niepokój

Umiejętność ponownego skupienia uwagi na nieprzydatnych myślach i okolicznościach jest podstawą każdego podejścia do redukcji stresu lub niepokoju. To, o czym zdecydujemy się myśleć, decyduje o tym, jak się czujemy. Jeśli więc chcemy poczuć się lepiej, musimy nauczyć się zmieniać nasze myślenie. Mindfulness to najefektywniejszy sposób na zrobienie tego. Jest też dobrym sposobem na poprawę higieny snu.

Zwiększone skupienie i koncentracja

Zdolność do pracy z pełnym lub prawie pełnym potencjałem poznawczym oznacza, że ​​musimy być w stanie oprzeć się rozproszeniu i skupić się na wykonywanym zadaniu. Nasza uwaga jest z natury ulotna, nieustannie przemieszczając się od jednego błyszczącego obiektu do drugiego. Ale możemy go wyszkolić, aby był spokojny i skoncentrowany. Formalna praktyka mindfulness jest potężnym środkiem do osiągnięcia tego.

Lepszy sen

Myślenie jest formą pracy umysłowej. A kiedy nasz umysł jest w trybie pracy, nie może być również w trybie spoczynku, który jest jedynym sposobem zasypiania. Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy, ponieważ nie możesz wyłączyć strumienia myśli przepływających przez twój umysł to mindfulness jest dla ciebie. Kiedy pod koniec dnia jesteśmy w stanie oderwać się od trybu myślenia i po prostu być świadomym, pozwalamy naszym ciałom zrelaksować się i po prostu zasnąć. Jest to równie ważne jak higiena snu.

Czego potrzeba, aby odnieść sukces dzięki praktyce mindfulness

Istnieją dwie rzeczy, które pozwalają osiągnąć sukces w ćwiczeniu mindfulness:

  • ćwiczenia 5 dni w tygodniu,
  • co najmniej 20 minut dziennie.

Ponownie, podobnie jak w przypadku ćwiczeń, nierealistyczne jest oczekiwanie, że praktyka mindfulness przyniesie korzyści, gdy wykonujemy ją tylko sporadycznie. Prawdą jest również, że podobnie jak ćwiczenia, należy zachować nawyk mindfulness, aby zachować korzyści. Nie możemy oczekiwać, że przez kilka tygodni będziemy „ciężko” ćwiczyć uważność, czerpać wszystkie korzyści, a potem odprężyć się i zrelaksować. To nie działa w ten sposób. Uważność jest mięśniem i zaniknie, jeśli nie zostanie użyta.

Mindfulness jest zarazem banalnie prosta i trudna. Jednak nie potrzebujesz do niej żadnych sprzętów. Na zdjęciu medytująca kobieta.
Obraz Pexels z Pixabay

Jak zacząć ćwiczyć mindfulness

Praktykowanie uważności jest zwodniczo proste. Ale proste nie znaczy łatwe. Uważność powinna przez większość czasu być niewygodna. Oznacza to, że ponownie trenujesz swój umysł, aby pracował inaczej. Pamiętaj o tym na początku.

Krok 1: Logistyka i przygotowanie do pracy

Wybierz regularny czas na praktykę. Osoby, którym udało się ustanowić praktykę uważności, robią to codziennie o tej samej porze. Pomyśl o swoim harmonogramie i zdecyduj, kiedy najprawdopodobniej będziesz w stanie poświęcić 20 minut czasu. Większość ludzi znajduje najlepszy czas rano. Nie musi to być pierwsza rzecz rano, ale prawdopodobnie powinno to nastąpić, zanim przejdziesz do normalnej codziennej pracy.

Krok 2: Rozpoczęcie praktyki

Usiądź w wygodnym, ale jednocześnie zapewniającym dobrą postawę miejscu. Krzesło w jadalni, podłoga przed kanapą to dobre opcje lub siedzisko do medytacji. Możesz to zrobić w pozycji leżącej, o ile nie zaczniesz zasypiać. Nie musisz krzyżować nóg ani podnosić rąk w żaden szczególny sposób. Po prostu usiądź wygodnie. Zamknij oczy i skup naszą uwagę na twoim oddechu – na tym, jak to jest oddychać. Jakie są odczucia związane z napływem powietrza przez nos, wypełnianiem płuc, a następnie ponownym wydostaniem się przez usta? Nie wykonujesz tutaj żadnego specjalnego głębokiego oddechu, po prostu regularne, normalne oddychanie. Nie chodzi o to, aby spowolnić oddech ani nawet się zrelaksować. Chodzi o to, aby ćwiczyć swoją uwagę. Nie ma znaczenia, jak oddychasz; ważne jest skupienie się. Otóż ​​to. Poważnie, nie ma w tym nic więcej. Pamiętaj: uważność jest prosta, ale niełatwa. Różni się też od medytacji.

Krok 3: Radzenie sobie z trudnościami

Największą przeszkodą, jaką napotkasz rozpoczynając praktykę uważności, jest twój własny osąd. Pamiętaj, że uważność to praktyka – i na tym etapie eksperyment. To nie jest konkurs ani test.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here