Jak zacząć medytować? Możesz zacząć w każdym miejscu i o każdej porze. Tak jak kobieta na zdjęciu medytująca na molo nad jeziorem.
Obraz Shahariar Lenin z Pixabay

Medytacja to prosta praktyka, ale pozornie onieśmielająca, dlatego też opowiemy ci jak zacząć medytować. Medytacja sprawi, że będziesz bardziej produktywny. Może wydawać się dziwne, że siedzenie w bezruchu i nie robienie niczego przez pewien czas zwiększa produktywność, ale to prawda. Zanim zastanowimy się, co robić, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle należy medytować.

Medytacja: korzyści

Medytacja jest jedną z podstawowych praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, obok akupunktury i Tai Chi. Ma ona wiele pozytywnych aspektów.

  1. Medytacja ma wspaniałe działanie uspokajające. Badania wykazały, że aktywność EEG w rzeczywistości spada podczas medytacji. Medytacja pomaga również się naładować, dzięki czemu masz więcej energii w ciągu dnia.
  2. Praktyka zwiększa przepływ krwi w mózgu i według pewnego neurofizjologa „naprawia obwody w mózgu”.
  3. Udowodniono, że ludzie, którzy medytują, potrzebują mniej snu, ale jest to teś świetny sposób na wprowadzenie czegoś takiego jak higiena snu.
  4. Medytacja spowalnia starzenie się mózgu i zwiększa ilość istoty szarej w mózgu. Materia szara jest odpowiedzialna za kontrolę mięśni, widzenie, słuch, pamięć, emocje i mowę.
  5. Medytacja znacznie ułatwia skupienie się i osiągnięcie przepływu, to uczucie całkowitego zanurzenia i pobudzenia przez coś. Pozwala też mniej zwlekać i zrobić więcej w tym samym czasie.
  6. Wykazano nawet, że praktyka poprawia wyniki testów uczniów (o 11% w jednym badaniu)!
  7. Medytacja pomaga umysłowi zdefragmentować myśli, dzięki czemu można je lepiej zrozumieć i odejść od nich, aby zyskać perspektywę.
Medytacja jest zarazem banalnie prosta i trudna. Jednak nie potrzebujesz do niej żadnych sprzętów. Na zdjeciu medytująca kobieta.
Obraz Pexels z Pixabay

Jak zacząć medytować: idea medytacji

Podstawowa idea medytacji jest prosta. Za każdym razem, gdy twój umysł zaczyna odwracać uwagę od oddechu i pogrążasz się w myślach, po prostu skieruj swoją uwagę z powrotem na oddech. A potem powtarzasz to raz za razem, aż zabrzmi zegar medytacji. Chodzi o to, że za każdym razem, gdy z powrotem skupiasz uwagę na oddechu, ćwiczysz swój „mięsień uwagi”, jeśli chcesz to tak nazwać. Następnie, z biegiem czasu, poprawia się koncentracja. Jest to jedna z wielu innych korzyści wymienionych powyżej.

Jak zacząć medytować: co potrzebuję?

Aby rozpocząć, będziesz potrzebować dwóch rzeczy:

  • Coś do siedzenia. Jest coś takiego jak medytacja stojąca i medytacja chodzenia, ale medytacja siedząca jest najczęstszą i najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Wybierz więc odpowiednie siedzisko do medytacji.
  • Minutnik. Ponieważ w medytacji chodzi o ćwiczenie „mięśnia uwagi”, konieczność sprawdzania zegara w pewnym sensie zniweczyłaby cel medytacji, ponieważ nieustannie odwracałby twoją uwagę od oddechu.

Jak siedzieć podczas medytacji

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest proste trzymanie pleców. Utrzymuj wyprostowane plecy (jeśli siedzisz na krześle, najlepiej nie opierać się o oparcie krzesła) i utrzymuj wyprostowaną postawę. Utrzymuje to czujność i pozwala łatwiej skoncentrować się na oddechu. Twoje oczy mogą być zamknięte lub otwarte. Ponownie, celem tej całej „medytacji” jest wyćwiczenie mięśni uwagi. Jeśli stwierdzisz, że możesz lepiej skoncentrować się na oddechu z zamkniętymi oczami, tak jak robi to wiele osób, prawdopodobnie najlepiej będzie trzymać je zamknięte. Jeśli jesteś zmęczony i zasypiasz, zamykając oczy, spróbuj je lekko otworzyć i delikatnie skupić wzrok na przestrzeni na podłodze przed tobą. Nie martw się o swoje ręce. Niektórzy lubią tworzyć kręgi kciukiem i innym palcem, ale to nie ma znaczenia. Skrzyżuj nogi, jak chcesz.

Podczas medytacji można wybrać dowolną wygodną pozycję, która pozwoli ci pozostać w bezruchu przez kilkanaście minut.
Obraz Irina L z Pixabay

Jak zacząć medytować: co robić?

Rozgość się

Otwórz minutnik w telefonie i przyjmij wyprostowaną i wygodną postawę. Lekko przyciemnij światła lub całkowicie je wyłącz, aby lepiej się skupić.

Uruchom minutnik

Skieruj swoją uwagę na oddech. Na tym właśnie polega medytacja i to sprawia, że ​​medytacja jest zarówno trudna, jak i warta zachodu. W tym trzecim kroku zamknij usta i skup się całkowicie na oddechu wchodzącym i wychodzącym z nosa. Możesz skupić się na dowolnym elemencie swojego oddechu.

Nie myśl

To jest najtrudniejsza część. Nie analizuj swojego oddechu, po prostu skieruj swoją uwagę i skup się na oddechu, nie myśląc o tym ani nie analizując go. Kiedy twój umysł błąka się delikatnie skieruj swoją uwagę z powrotem na oddech. Podobnie jak w technice mindfulness. Powtarzaj to aż do czasu gdy minutnik zakończy sesję.

5 KOMENTARZE

  1. […] Usiądź w wygodnym, ale jednocześnie zapewniającym dobrą postawę miejscu. Krzesło w jadalni, podłoga przed kanapą to dobre opcje lub siedzisko do medytacji. Możesz to zrobić w pozycji leżącej, o ile nie zaczniesz zasypiać. Nie musisz krzyżować nóg ani podnosić rąk w żaden szczególny sposób. Po prostu usiądź wygodnie. Zamknij oczy i skup naszą uwagę na twoim oddechu – na tym, jak to jest oddychać. Jakie są odczucia związane z napływem powietrza przez nos, wypełnianiem płuc, a następnie ponownym wydostaniem się przez usta? Nie wykonujesz tutaj żadnego specjalnego głębokiego oddechu, po prostu regularne, normalne oddychanie. Nie chodzi o to, aby spowolnić oddech ani nawet się zrelaksować. Chodzi o to, aby ćwiczyć swoją uwagę. Nie ma znaczenia, jak oddychasz; ważne jest skupienie się. Otóż ​​to. Poważnie, nie ma w tym nic więcej. Pamiętaj: uważność jest prosta, ale niełatwa. Różni się też od medytacji. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here