Styl art Deco łączy w sobie to co najlepsze w początku ubiegłego wieku - kolory, prostotę i szyk.
Photo by Jason Briscoe on Unsplash

Styl Art Deco był popularny w Ameryce i Europie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Był to ostry kontrast w stosunku do poprzedzającej go bardziej minimalistycznej, inspirowanej naturą secesji. Podobnie jak secesja, art deco wpłynął na wszystkie dziedziny sztuki dekoracyjnej, od wystroju wnętrz po modę i projektowanie samochodów. Podkreślał nowoczesność i maszynowość, a jednocześnie uchodził za elegancki i funkcjonalny.

Dodatki w stylu art deco potwierdzają jego bogatość
Photo by Andre Davis on Unsplash

Styl Art Deco i charakterystyczne motywy

Odważne, płynne i symetryczne motywy, wzory i motywy art deco symbolizowały postęp technologiczny w różnych gałęziach przemysłu, od transportu po architekturę, która zmieniła kraj. Design w stylu art deco charakteryzują geometryczne, liniowe i kanciaste formy. Wygląd jest mocny i odważny, bez widocznego zamieszania ani romansu. Dlatego też poszukując mebli lub akcesoriów w stylu art deco, poszukaj kilku regularnie pojawiających się motywów, w tym:

 • kształtów trapezowatych.
 • Wzorów zygzakowatych.
 • Wzory Chevron.
 • Formy schodkowe.
 • Zamaszyste krzywe.
 • Kształty Sunburst.
 • Trójkątne kształty.
 • Stylizowana przyroda.
 • Zmysłowe, czasem abstrakcyjne, nagie kobiety.
 • Poszarpane, spiczaste krawędzie inspirowane drapaczami chmur (np. Budynek Chryslera).

Styl Art Deco – materiały

Niektóre materiały definiują design w stylu art deco. Na przykład hojne wykorzystanie złota i stali w architekturze art deco, meblach i akcesoriach było hołdem dla bogactwa, jakie stworzyły wówczas nowe gałęzie przemysłu. Kategorie materiałów używanych w okresie art deco obejmują:

 • ekskluzywne tkaniny obiciowe do siedzeń i zagłówków, takie jak skóra rekina, aksamit i zebra.
 • Stal nierdzewna, lustro i chrom, szkło i lakier jako materiały do ​​wyposażenia i akcesoriów.
 • Drogie materiały na wysokiej klasy meble i akcesoria, takie jak heban, zebrawood i marmur.

Styl Art Deco – elementy

W stylu art deco chodziło o wywarcie dużego nacisku na dekorację wnętrz i architekturę. Jeśli kochasz art deco i chcesz otoczyć się jednym lub dwoma meblami z tego okresu, możesz połączyć art deco z innymi stylami, jak retro czy boho. Na przykład włączenie kilku krzywoliniowych lub lustrzanych elementów inspirowanych art deco do pokoju z tradycyjnymi meblami dodaje wizualnego zainteresowania i niepowtarzalnego smaku do twojego wystroju. Oto elementy wystroju w stylu art deco, których należy szukać, aby nadać swojemu domowi styl vintage modernistyczny.

Kolorystyka

Kolory z okresu art deco są uderzające i odważne. Kolory są często zestawiane lub przerywane błyszczącymi srebrnymi, chromowanymi lub czarnymi akcentami. Dlatego też ulubione kolory tamtych czasów to jasne i głębokie żółcie, czerwienie, zielenie, błękity i róże. Bardziej miękkie kolory tamtej epoki to kremy i beże, z których wiele było używanych w salonach, jadalniach i sypialniach. Neutralne kolory dobrze komponują się z polerowanym drewnem i lakierowanymi meblami z tamtego okresu.

Meble

Meble w stylu art deco są duże i mają opływową sylwetkę, ale brakuje im ozdobników i skomplikowanych detali. Typowe dla tamtego okresu są duże kredensy, szafy i obszerne krzesła. Popularność ówczesnych wakacji na safari inspirowała meble z eleganckimi intarsjami z masy perłowej lub szylkretowej.

Tekstylia

Oprócz skóry rekina i zebry, tkaniny obiciowe inspirowane stylem art deco obejmują aksamit i skóry. Zbyt feminizowane kwiaty lub zdecydowanie męskie kratki nie są uważane za część wystroju w stylu art deco. Zamiast tego postaw na jednolite kolory lub tkaniny o geometrycznych wzorach. Za design w stylu art deco uważa się również meble tapicerowane z solidnymi, kontrastującymi blokami koloru.

Posadzka

Jeśli masz podłogę drewnianą w jodełkę lub parkiet albo z prostymi inkrustacjami, które tworzą kształt, na przykład promienie słoneczne, masz już w swoim pokoju elementy art deco. Inne motywy pojawiały się pod stopami w linoleum lub kafelkach, na przykład na podłogach w czarno-białą kratkę lub w kostki z wzorami złudzeń optycznych. Pięknie odważne podłogi inspirowane art deco są często pokrywane dużymi dywanami w równie głośne geometryczne wzory.

Drewniane elementy wystorju są uroczym dopełnieniem art deco
Photo by Call Me Fred on Unsplash

Oświetlenie

Być może jednym z najłatwiejszych i najbardziej przyciągających wzrok sposobów wprowadzenia art deco do twojego domu jest zastosowanie opraw oświetleniowych, które charakteryzują ten okres. Oprawy oświetleniowe z epoki znane są z geometrycznych i symetrycznych wzorów. Mają więcej szczegółów niż inne elementy projektu art deco i zawierają dwa wspólne elementy projektu:

 • Oprawy o czystych, aerodynamicznych, nowoczesnych liniach i sylwetkach z minimalnymi detalami.
 • Oprawy z abażurami wykonanymi z trawionego szkła lub chromu o stopniowanych lub wydłużonych kształtach, które przedstawiają drapacze chmur.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here