Styl retro sprowadza nas do przeszłości i drugiej połowy XX wieku.
Photo by Olya P on Unsplash

Chociaż często można usłyszeć zdanie „To takie retro!” jeśli chodzi o meble, trudno jest rozróżnić, co oznacza styl retro. Termin „retro” jest mniej specyficzny niż w przypadku innych stylów, takich jak „nowoczesny z połowy wieku” czy „art deco”. Retro zwykle odnosi się do czegoś, co jest przestarzałe kulturowo lub postarzane w stylu, który od tego czasu powrócił do mody.

Styl retro to czarno białe telewizory, meble na wysoki połysk i bibeloty.
Photo by rawkkim on Unsplash

Co to jest styl retro?

Styl retro to mocno zdefiniowany styl, który odnosi się do czasów minionych. Rzeczy, które były modne pół wieku temu i dalej, czasem wracają do łask. Na przykład mini spódniczki i okrągłe, oversizowe okulary przeciwsłoneczne są uważane za retro, ponieważ były niezwykle popularne w latach 60. i zyskują na popularności dzisiaj.

Jak zdefiniować styl retro

Styl wnętrza retro pojawił się po raz pierwszy w krajach skandynawskich i zaczął dominować w latach pięćdziesiątych – siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Retro to skrót od „Retrospective”, czyli przypominanie o przeszłości. Dlatego meble w tym stylu mają nostalgiczną cechę, ale wciąż rozwijają się zgodnie z nowoczesnym trendem. Styl retro często sprowadza się do osobistego wyboru. Może być atrakcyjny sam w sobie lub wywoływać uczucie nostalgii. Kiedy projektanci, producenci i klienci mówią o meblach retro, często odwołują się do stylu mebli, który jest hołdem dla projektów, które były popularne przed laty. Mianowicie meble retro były popularne w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnio branża dodała do listy lata 80. Możesz znaleźć nowo wykonane meble, które zostały wyprodukowane w stylu retro. Styl retro może być kapryśny, może nawiązywać do popkultury, a nawet być tandetny lub kiczowaty. Dziś Retro to połączenie elementów klasycznych i nowoczesnych.

Charakterystyka stylu retro

Aby lepiej zrozumieć styl retro w aranżacji wnętrz, przyjrzymy się bliżej następującym cechom. Ten styl wykorzystuje klasyczne meble, ale pomija uciążliwe i klasyczne detale, dzięki czemu jest schludny, prosty i luksusowy. Używana gama kolorów to głównie ciemne, jasne kolory, takie jak czerwony, granatowy. Te kolory pokazują siłę i osobowość. W stylu retro kolorystyka ma duże znaczenie. Harmonia między odważnymi i delikatnymi kolorami sprawi, że przestrzeń życiowa będzie jednocześnie osobowością, uprzejmą i elegancką.

Kolory na przestrzeni lat

Kolorystyka w stylu Retro również zmienia się z każdym etapem. W latach 50. projektanci często stosowali koordynację na dwa sposoby: łącząc wybitne kolory z jasnymi kolorami lub łącząc razem jasny niebieski, śliwkowy i czarny. Jednak w latach 60. projektanci ponownie preferowali jasne kolory, łącząc improwizację, tworząc genialną i imponującą przestrzeń. W latach 70. projektanci zastosowali bardziej neutralną gamę kolorów. Poza tym pojawił się trend w muzyce disco wpływający na kolorystykę stylu retro, więc bardziej pojawiły się srebrno-białe i żółte.

Światło w stylu retro

Oświetlenie jest integralną częścią stylu retro. Połączenie oświetlenia od sufitu do podłogi podniesie jakość przestrzeni. W latach 60. i 70. ludzie często używają okien skrzydłowych i szerokich okien łukowych, aby jak najlepiej wykorzystać światło natury. W latach 80. modne stały się natomiast ekstrawaganckie światła i neony.

Akcesoria dekoracyjne

Dodatkami dekoracyjnymi najczęściej używanymi we wnętrzach w stylu retro są obrazy, zwłaszcza współczesne, bardzo abstrakcyjne obrazy.

Styl retro i inne style

Styl retro designu nie jest związany z ustaloną zasadą, dzięki czemu możemy w pełni dowolnie tworzyć i łączyć. Co więcej, Retro to z natury połączenie nowoczesnych i klasycznych europejskich mebli, dzięki czemu bez problemu możemy je ze sobą łączyć, zarówno boho, jak i rustykalne. Dziś wiele osób uwielbia połączenie stylu retro i nowoczesności. Ponieważ dzięki temu właściciel domu łatwo pokazuje swoje własne ego i osobowość. Ta kombinacja to po prostu zmiana tapety, zmiana zestawu sof lub zmiana niektórych elementów dekoracyjnych.

Styl retro przenosi nas cząsto w bezpieczne czasy dziecińśtwa.
Photo by Nicola Nuttall on Unsplash

Porównanie: styl retro i styl vintage

Style retro i vintage zawierają elementy nostalgii, ale to nie to samo. Jeśli często używane są meble w stylu vintage są one przeważnie stare. Meble retro są nowe. Retro jest nostalgiczne, ale ma powiew nowoczesności. Przedmiot jest zupełnie nowy, ale sprytnie zaprojektowany, aby zachować duszę dawnych czasów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here