Wpływy designu z Japonii i Skandynawii łączą się i stają się jednym stylem, który obejmuje wszystkie elementy, które sprawdzają się najlepiej – to połączenie nazywa się styl Japandi. Jest oczywistym połączeniem, ponieważ obie estetyki mają podobne zasady. Celebrują minimalizm i podkreślają funkcjonalność domieszką naturalnych wpływów.
Czym jest styl Japandi?
Piękno tego stylu polega na tym, że można go łatwo wdrożyć w domu w kilku krokach. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest uporządkowanie i zatrzymanie tylko tych przedmiotów, które służą celowi dla danej przestrzeni. Minimalizm jest kluczowy, z przyjemnym, swobodnym przepływem do pomieszczenia, jeśli chodzi o Japandi. Japandi to coś więcej niż tylko modny styl, to także styl życia. W naszym gorączkowym życiu nauczyliśmy się ustępować miejsca ciszy i spokoju. Ludzie szukają prostoty i desperacko próbują stworzyć otoczenie przypominające sanktuarium, do którego można się wycofać. Usuwając bałagan, pozwalasz oddychać prostocie, funkcjonalności i kunsztowi wykonania każdego elementu.
Styl Japandi a minimalizm
Nie należy mylić go z przesłaniem minimalistycznym. Każdy element zyskuje swoje miejsce i ma swoje własne. Wszystkie mają jakiś cel i wnoszą coś znaczącego do przestrzeni. Duże otwarte przestrzenie, które przepuszczają naturalne światło, są niezbędne, aby osiągnąć styl Japandi. Minimalizm japoński i skandynawski najlepiej prezentuje się na dużych, otwartych przestrzeniach, dzięki czemu figury bohaterów błyszczą i sprzyjają ogólnemu poczuciu przestronności i spokoju. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego wyglądu bez konieczności demontażu ścian jest użycie niskich mebli. Wypróbuj niskie ławki, fotele, łóżka i stoliki kawowe i nie krępuj się mieszać i dopasowywać różne meble, aby uzyskać dodatkową teksturę i kontrast. Niskie meble sprawiają, że przestrzeń jest wizualnie otwarta, interesująca i autentyczna.
Mniej znaczy więcej
Przy wyborze akcesoriów i mebli sugeruje się ograniczenie wyboru do przemyślanych i funkcjonalnych elementów. Ten styl wykorzystuje wielofunkcyjne meble w domu. Potraktuj każdy element jako inwestycję długoterminową. Wybierając meble lub dodatki, trzymaj się czystych linii. Od krzywoliniowych, prostoliniowych lub dramatycznych linii, kształty konkretnych mebli i dzieł sztuki są wybierane z wielkim celem, aby je docenić i zauważyć.
Kolorystyka stylu Japandi
Jeśli chodzi o estetykę Japandi, należy trzymać się ciepłej, neutralnej palety. Pomyśl o beżach, kremach, płatkach owsianych, brązach i kamiennych kolorach. Wprowadzenie niektórych tradycyjnie skandynawskich neutralności i połączenie ich z ciemniejszym drewnem i surowcami w japońskim stylu to naturalne partnerstwo, które sprzyja poczuciu spokoju i spójności. Neutralna paleta nie musi być nudna. Kluczem do tego, aby naprawdę się wyróżniała, jest kontrast, a osiąga się go dzięki głębi koloru, która odzwierciedla tradycyjny japoński styl. Pomyśl o niebieskim indygo, ciemnych szarościach, głębokich odcieniach ziemi, aby rzucić wyzwanie skandynawskim neutralnościom. Jednak nie przesadzaj z tym.
Styl Japandi: materiały
Naturalne materiały to kolejny element stylu Japandi, zwłaszcza materiały ekologiczne. Żelazo, marmur, skóra, drewno, bambus, rattan, muszle, pióra, drewniane taborety, sizalowe dywaniki, papier, doniczki z terakoty, wełna, surowe drewno, len i konopie to elementy, które będą obejmować estetykę tej hybrydy. W miarę możliwości staraj się łączyć granice między wnętrzem i na zewnątrz. Obie kultury mają głęboki szacunek dla swojego krajobrazu i jego walorów estetycznych. Do wystroju pasuje także przyniesienie ceramiki, książek, roślin lub gałęzi. A także pocieszających przedmiotów, takich jak przytulna narzuta, poduszki, świece i kadzidło. Częścią piękna tej estetyki jest to, że dobre rzeczy wymagają cierpliwości i celebrowania tego, co jest. I mimo, że styl Japandi kojarzony jest z minimalizmem, jest on pełen ciepła i przytulności. To właśnie dzięki takim połączeniom staje się on bardzo przyjazny w każdym calu.
[…] Skandynawski design łączy czyste linie i minimalistyczną estetykę z tradycyjnym rzemiosłem i wielofunkcyjnymi elementami. To wszechstronny styl, który oferuje dużo miejsca na wyrażanie siebie, ale pomaga tworzyć jasne i przewiewne wnętrza. Piękny i prosty styl skandynawski pasuje również do nowoczesnych przestrzeni życiowych, które wymagają funkcjonalnych i elastycznych produktów, które wytrzymają próbę czasu. Dzięki prostej elegancji skandynawskiego wzornictwa łatwo jest stworzyć stylową i nowoczesną przestrzeń. Kilka dobrze dobranych przedmiotów wraz z wysokiej jakości meblami i oświetleniem może mieć znaczenie. Dodatkowo skandynawskie elementy wystroju wnętrz uzupełniają szeroką gamę stylów, świetnie komponuje się chociażby ze stylem prowansalskim czy rustykalnym. Połączono go też ze stylem japońskim tworząc całkowicie nowy styl Japandi. […]
[…] Osoba, która lubi styl eklektyczny, nie będzie stosowała się do jednego stylu dekoracji, ale zamiast tego wybierze to, co według niej jest „najlepsze” z kilku konkretnych stylów dekoracji. Następnie włączają te elementy do swojego domu. Wiele osób lubiących eklektyczny wystrój może być same w sobie eklektyczne, nie pasujące do żadnego stereotypu czy grupy. Ci ludzie lubią to, co lubią, pod względem wystroju i nie boją się tego wszystkiego wystawiać – nawet jeśli jest to sprzeczne z bardziej popularnymi stylami dekoracji, takimi jak współczesny lub wiejski. Z tego powodu wielu myśli, że styl eklektyczny jako sposób dekoracji, w którym można zrobić wszystko. Prawdziwy styl eklektyczny jest bardzo celowym i dobrze przemyślanym sposobem dekoracji. Jak na przykład styl Japandi. […]