Tradycyjne i nowoczesne style mebli można łatwo połączyć. Na zdjeciu klasyczna kanapa i nowoczesny stolik kawowy.
Photo by Kari Shea on Unsplash

Kiedy łączysz tradycyjne i nowoczesne style mebli, rezygnujesz z etykiet, aby stworzyć zindywidualizowaną, wielowarstwową przestrzeń życiową. W obecnej sytuacji urządzanie domu powinno polegać bardziej na rozwijaniu własnego stylu, niż na trzymaniu się jednego z nich. To powiedziawszy, łączenie nowoczesnych mebli i akcesoriów z tradycyjnymi często może powodować chaos, jeśli nie jest zaplanowane z wyprzedzeniem. Aby uprościć ten proces, istnieją główne kwestie, które mogą ułatwić łączenie razem dwóch bardzo różnych stylów.

Meble tradycyjne to meble drewniane, często rzeźbione lub zdobione.
Photo by fatemeh khani on Unsplash

Czym jest styl tradycyjny?

Tradycyjne zdobienie jest spokojne, uporządkowane i przewidywalne. W tradycyjnym pomieszczeniu nie ma nic dzikiego ani chaotycznego. Meble są klasyczne i mogą wydawać się przestarzałe. Nic nie jest niespodzianką. Kawałki pasują do siebie i są spójne. Meble i akcesoria są ustawiane parami i wyśrodkowane w pomieszczeniu. Nie ma nic nie na miejscu ani w innym stylu. Wszystko wygląda na to, że pasuje do siebie. Tradycyjne pokoje nie są ostentacyjne, ale raczej swobodne. Nowoczesne, eklektyczne meble nie mają miejsca w tradycyjnej przestrzeni. Domy w tradycyjnym stylu są wygodne dla każdej grupy wiekowej. To znajomy wygląd, który można zobaczyć w magazynach lub salonach meblowych. Pokój tradycyjny to nie miejsce na ekspozycję dzieła sztuki współczesnej czy mebli ze stali nierdzewnej.

Styl nowoczesny czy tradycyjny?

Aby stworzyć naprawdę świetną równowagę, zdecyduj, czy chcesz, aby twoja przestrzeń była przede wszystkim nowoczesna, czy przede wszystkim tradycyjna. Pozwolenie na dominację jednego stylu jest kluczowe, ponieważ nie chcesz tworzyć przestrzeni, w której wszystko walczy o równą uwagę. Kiedy już ustalisz dominujący styl, będziesz mieć albo nowoczesną przestrzeń z antycznymi akcentami, albo tradycyjną przestrzeń ze współczesnymi akcentami. Zasadniczo urządzasz meble w jednym stylu, a drugi wybierasz jako akcent.

Tradycyjne i nowoczesne style mebli: dlaczego to kochasz?

Gdy już zorientujesz się, na czym polega twoja lojalność, dowiedz się, dlaczego ten styl do Ciebie przemawia. Spójrz na wizualne atrybuty mebla. Jeśli coś cię pociąga, czy to ze względu na swój kształt i linie, czy też podziwiasz go za kolor i fakturę? Nie ma tu złej odpowiedzi i poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby znaleźć taką, która cię uszczęśliwi. Ilekroć zobaczysz meble, które ci się podobają, zanotuj, co ci się w nich podoba. Zwróć też uwagę, jak opisujesz to komuś innemu. Czy mówisz o jego gładkich liniach lub bogatej fakturze? Czy kolor jest dla ciebie ważny? Jeśli zbierzesz zdjęcia mebli, które lubisz, zaczniesz widzieć wzór. Pozwala to na wiązanie kawałków o różnych stylach poprzez ich kształty, materiał, kolor i fakturę, w zależności od tego, który aspekt ci się podoba.

Tradycyjne i nowoczesne style mebli: harmonia czy kontrast?

Po ustaleniu, co lubisz i dlaczego to lubisz, czas rozstrzygnąć kolejne ważne pytanie. Jaki styl wybierzesz, harmonię lub kontrast? Jeśli chcesz stworzyć harmonię i uzyskać bardziej spokojny wygląd, wybierz meble, które są do siebie bardziej podobne lub oddalone od siebie o kilka stopni. Na przykład, aby uzyskać harmonijny wygląd, możesz połączyć krzesła Hansa Wegnera z bardziej tradycyjnym drewnianym stołem. Chociaż te krzesła mają bardzo nowoczesną wrażliwość, są wykonane z drewna, które może harmonizować ze stołem. Aby stworzyć kontrast i ekscytację, zestawiaj kolory i tekstury, takie jak formowane krzesła ze sklejki w różnych kolorowych plamach lub szezlong ze stali lub kolorowego metalu z tradycyjnym stołem. Dobierz meble jak w stylu Japandi.

Nowoczesne meble często wybierają minimalistyczny wygląd.
Photo by Sigmund on Unsplash

Tradycyjne i nowoczesne style mebli: wymieszaj to

Teraz, gdy już wiesz, które elementy są dla Ciebie ważne, śmiało zacznij mieszać. Niech jeden styl dominuje, a drugi dodaj jako akcenty. Połącz różne style, używając tego samego koloru, tekstury lub kształtu. Uzyskaj różne niuanse, tworząc harmonię lub kontrast podczas mieszania różnych stylów jak boho z prowansalskim. To co stworzysz w twojej przestrzeni zależy tylko od ciebie. I pamiętaj, to ma się podobać tobie, więc nie słuchaj rad innych osób.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here