Styl industrialny świetnie sprawdza się w przestrzeni publicznej, która zagospodarowywuje stare zakłady przemysłowe na restauracje i obiekty handlowe.
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Początek XXI wieku dał nam więcej niż tylko dekadę telewizji godnej binge – umieścił na mapie wzornictwo przemysłowe i styl industrialny, walcząc z otwartymi przestrzeniami wraz z urokiem miejskiego życia. Niezależnie od tego, czy był to apartament Dana Humphreya na Brooklynie w „Plotkarze”, czy przerobiony loft Jess Day w „New Girl”. Odsłonięte ceglane ściany i masywne okna ze stalowymi ramami nagle stały się modne. Dziś ślady stylu industrialnego można dostrzec w nowoczesnych domach wiejskich i współczesnych projektach. 

Styl industrialny idzie poznać na pierwszy rzut oka: betonowa ściana, meble z odzysku i metalowe elementy.
Photo by Lindsey LaMont on Unsplash

Styl industrialny z definicji

Styl industrialny narodził się w zasadzie z przestrzeni takich jak stare fabryki, magazyny, a nawet stare remizy strażackie. Czyli obiekty przemysłowe, które zostały przeprojektowane lub przekształcone w nadające się do zamieszkania domy przypominające lofty. Zasadniczo styl industrialny polega na zabraniu czegoś starego, komercyjnego, vintage i nadaniu mu drugiego życia, bez odbierania mu pierwotnego charakteru. Estetyka jest z natury uproszczona i minimalistyczna, ale ma w sobie cechę „zakorzenioną”, którą trudno odtworzyć. Oto jak rozpoznać cechy stylu industrialnego:

 • ograniczone schematy kolorów zbudowane wokół ciemniejszych odcieni (czarny, brązowy i szarości) z jaśniejszymi, neutralnymi akcentami.
 • Przestrzenie o otwartym formacie z wysokimi sufitami, które łączą wiele stref mieszkalnych w jedną.
 • Pary o wysokim kontraście, które zazwyczaj zawierają nowe i odzyskane lub surowce, takie jak szkło i drewno.
 • Intensywne użycie metali, takich jak żelazo, stal, miedź i mosiądz.
 • Panele z odzyskanego drewna, odsłonięte kanały i belki architektoniczne.
 • Powierzchnie teksturowane, takie jak ceglane ściany lub posadzki betonowe.
 • Eleganckie, zmodernizowane wykończenia w połączeniu z elementami antycznymi.

Styl industrialny – kluczowe elementy

Otwarty układ

Mieszkania industrialne charakteryzują się dużą otwartą przestrzenią bez definiującej struktury. Odpowiedzią na to było zdefiniowanie przestrzeni przedmiotami. Szafki kuchenne i sprzęt AGD wyznaczały kuchnię, łóżko i regały magazynowe stanowiły sypialnię, a kanapy i fotele otaczały strefę rozrywkową. Strategiczne rozmieszczenie dywaników i innych podłóg pomogło wskazać różne obszary domu. Wszelkie wewnętrzne bariery były zwykle tymczasowymi ekranami lub ruchomymi ścianami, które można było umieścić w razie potrzeby.

Odsłonięte elementy konstrukcyjne i mechaniczne

Ponieważ budowanie lub zakrywanie pozostałości przemysłowych, takich jak rury i kanały, było kosztowne, zostały one na miejscu i stały się definiującą cechą stylu. Odsłonięte ceglane ściany, belki stropowe oraz podłogi betonowe lub drewniane zostały zachowane jako przypomnienie pierwotnego przeznaczenia budynku.

Metal i drewno

Metal i drewno to dwa materiały, które pozostają po opuszczeniu przez firmę przestrzeni przemysłowej, a te stały się integralną częścią stylu przemysłowego. Żaden inny styl nie jest tak mocno utożsamiany z metalowymi elementami. Drewno dodaje ciepła i tekstury, a metal jest elegancki i nowoczesny.

Neutralne kolory

Zgodnie z prostą estetyką stylu industrialnego, paleta kolorów skłania się ku ciepłym, neutralnym. Ciepłe kolory, takie jak brązy i beże, łagodzą industrialne krawędzie, aby przestrzeń była bardziej zachęcająca, a neutralne odcienie nie odwracają uwagi od eksponowanych elementów. Podobnie jak w stylu nowoczesnym.

Przedstawiamy styl industrialny w twoim domu

Dodając kilka charakterystycznych cech stylu industrialnego, możesz łatwo wprowadzić ten wystrój do swojego domu:

 • Ponieważ styl industrialny najlepiej sprawdza się w szeroko otwartych przestrzeniach, usuń wszystkie zbędne elementy.
 • Jeśli przeprowadzasz renowację, rozważ użycie materiałów w stylu industrialnym, takich jak odsłonięte ceglane ściany, betonowe podłogi i odsłonięte belki. Niech nierafinowane, surowe krawędzie mówią same za siebie.
 • Twoje meble i akcesoria powinny podkreślać podstawowe materiały tego stylu: drewno i metal z czystymi, uporządkowanymi liniami. Szukaj mebli i akcesoriów, które łączą te materiały w wyjątkowy sposób.
Prostota jest kluczem do sukcesu. Stół, dwa krzesła i lampa
Photo by Evelyn Semenyuk on Unsplash

Prosty, ale ostry klimat, który nie rezygnuje z komfortu, jest idealny dla naszego współczesnego świata. Nawet w przypadku drobiazgów, takich jak oprawy oświetleniowe w stylu industrialnym, obrazy na ścianach i metalowe akcenty na meblach z postarzanego drewna, możesz naśladować ten wystrój w dowolnym miejscu. Jeśli chcesz go ocieplić, wystarczy dodać do niego trochę roślin doniczkowych.

1 KOMENTARZ

 1. […] Styl industrialny, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspirację z magazynu lub miejskiego loftu. Wiele elementów ma wrażenie niedokończonej surowości i nierzadko można zobaczyć odsłoniętą cegłę, przewody i drewno. Ikonicznym domem z motywem wzornictwa przemysłowego byłby odnowiony loft z dawnego budynku przemysłowego. Jeśli chcesz zobaczyć mieszkanie industrialne pomyśl o wysokich sufitach, starym drewnie i wiszących metalowych oprawach oświetleniowych z nielicznymi funkcjonalnymi meblami. Możliwe, że na ścianach pojawią się jedno lub dwa dzieła sztuki abstrakcyjnej lub fotografie, które dodadzą odrobinę koloru do neutralnego schematu kolorów pochodzącego z podstawowych materiałów, takich jak drewno i metale. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here