Styl minimalistyczny czy styl maksymalistyczny - wybór należy do Ciebie.
Photo by Justin Schwartfigure on Unsplash

Zastanawiasz się jak urządzić mieszkanie oraz czy wybrać styl minimalistyczny czy styl maksymalistyczny? Dowiedz się więcej o obu stylach!

styl minimalistyczny charakteryzuje się niewielką ilością mebli i przedmiotów oraz ich prostotą.
Photo by Laura Lauch on Unsplash

Styl minimalistyczny – co musisz wiedzieć

Minimalizm stał się modnym hasłem na temat współczesnego stylu życia z własnymi guru medialnymi. To oni obiecują, że uporządkowanie naszych domów i uproszczenie naszego życia pomoże nam poradzić sobie z przytłaczającym światem. Z drugiej strony minimalistyczny design to wpływowy styl wizualny z ugruntowaną historią w dziedzinie architektury, wnętrz, sztuki, grafiki, mody i praktycznie każdego innego aspektu projektowania. Minimalistyczny projekt budynku, obiektu czy wnętrza jest realizowany przy użyciu ograniczonych materiałów, neutralnych kolorów, prostych form i unikania nadmiaru ornamentacji, aby uzyskać czystą formę elegancji. Chociaż ostateczny wyraz minimalistycznego projektu może wydawać się bez wysiłku prosty, oszczędny jak wiersz i jasny jak dzwon, osiągnięcie tego rodzaju potężnej prostoty nie jest łatwe.

Styl minimalistyczny – kluczowe cechy

Minimalistyczny design zyskał na popularności w ciągu ostatniego stulecia. Jednak na każdego fana przypada maksymalista krytyk, który odrzuca je jako nudne lub sterylne, pozbawione wyobraźni i serca. Podczas gdy minimalistyczna architektura i projektowanie produktów mogą czasami być opłacalne, przyjazne dla środowiska i mogą ostatecznie przyczynić się do demokratyzacji i dostępności dobrego projektu. Stało się również synonimem wyrafinowanego poszukiwania idealnego obiektu, luksusu, który tylko uprzywilejowani niewielu może sobie pozwolić, a to może prowadzić do własnej formy nieustannego nadmiaru. Kluczowe cechy minimalizmu to:

 • mniej znaczy więcej.
 • Skoncentruj się na funkcjonalności
 • Czyste, proste linie
 • Formy rzeźbiarskie
 • Brak zbędnych ozdób i dekoracji
 • Monochromatyczna, ograniczona paleta kolorów, z kolorami czasami używanymi jako akcent, aby stworzyć kojące otoczenie
 • Stosowanie ograniczonych, dobrze dobranych materiałów, takich jak beton, stal, szkło i drewno
 • Wszystko ma swoje miejsce i cel
 • Wykorzystanie przestrzeni i naturalnego światła
 • Rzemiosło w centrum uwagi
 • Projekt wnętrza, który jest przewiewny i uporządkowany, często z otwartymi układami i zintegrowanymi schowkami

Czym jest styl maksymalistyczny?

To, co kiedyś było kategorią muzyki, sztuk wizualnych i literatury, teraz rozszerzyło się na świat projektowania wnętrz. Powszechnym błędem jest przekonanie, że maksymalizm zachęca do gromadzenia przedmiotów i przepychania pomieszczeń. Chociaż obejmuje ideę nadmiaru, nie jest to w sposób, w jaki myślisz. Promuje powtarzalność, wzory, odważne palety, zawiłe detale graficzne i jedyne w swoim rodzaju. Maksymalizm to głośny styl złożony z mieszanych wzorów, nadmiernych, ale wyselekcjonowanych kolekcji i nasyconych kolorów. Jego zdecydowanie przeciwstawny minimalizm zachęca do parowania wszystkiego do absolutnego minimum, ale maksymalizm zachęca do wykorzystania przestrzeni w najodważniejszy możliwy sposób. Jego ozdobny charakter przywodzi na myśl okazałe wnętrza domów, które można znaleźć w Anglii, ale odważne kolory i nowoczesne akcenty są tym, co aktualizuje maksymalistyczny styl i czyni go nowoczesnym.

Elementy maksymalizmu

Te wykwintne, maksymalistyczne wnętrza, które mogłeś zobaczyć na Pintereście lub Instagramie, mogą wydawać się onieśmielające. Koniecznie pamiętaj, aby maksymalizować swój styl w domu, wszystko zależy od ciebie i twojego niepowtarzalnego gustu. Ten styl sprawia, że ​​twoja osobowość i przeżycia są o wiele łatwiejsze niż w minimalistycznej przestrzeni. Jeśli chodzi o identyfikację przestrzeni maksymalistycznej, oto kilka kluczowych cech:

 • Powtarzające się wzory na nadrukach, takich jak motywy kwiatowe, abstrakcyjne i zwierzęce.
 • Bogate, odważne kolory.
 • Wyjątkowe elementy wyrazu.
 • Mieszanie i dopasowywanie tekstur i kolorów.
 • Wiele przedmiotów, takich jak książki, posągi, dzieła sztuki itp.
 • Mieszanie stylów – często, ale nie ograniczając się do klasycznego, eklektycznego i boho.
Styl maksymalistyczny wykorzystuje każdą dostępną powierzchnię domu.
Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Styl minimalistyczny czy styl maksymalistyczny?

Oba mają swoich zwolenników i przeciwników. Dlatego musisz spojrzeć na jeden i drugi styl i wtedy będziesz wiedzieć, w którą stronę ci bliżej. Kiedy już to określisz, staraj się osiągnąć swój cel. Jeśli jednak poczujesz, że wolisz przerwać dążenie do niego. Zrób to.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here