Co kilka lat wydaje się, że nowy styl projektowania przejmuje publiczną świadomość i króluje przez krótki czas, ostatnio na topie był właśnie styl skandynawski. Widzieliśmy, jak wiele gatunków wzornictwa, od rustykalnego domu wiejskiego po nowoczesny z połowy wieku po eklektyczną bohemy, zyskuje na znaczeniu, ale żaden z nich nie wydaje się mieć takiej samej siły, jak styl skandynawski. Nie oznacza to, że te inne projekty wypadły z łask, jest jednak coś w wystroju, czego ludzie nie mają dość.
Jakie są główne elementy skandynawskiego designu?
Skandynawski design charakteryzuje się skupieniem na czystych, prostych liniach, minimalizmie i funkcjonalności bez poświęcania piękna. Po raz pierwszy zyskał na znaczeniu w latach pięćdziesiątych XX wieku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy nowoczesny styl zapanował w Ameryce i Europie. Częścią tego, co sprawia, że jest tak estetyczny, jest brak bałaganu. Nie znajdziesz żadnych zbędnych przedmiotów nawiedzających pokoje w stylu skandynawskim. Zamiast tego wszystko ma swoje miejsce i nigdzie nie ma niepotrzebnych kurzołapów. I chociaż ma wiele elementów wspólnych ze stylem nowoczesnym z połowy wieku, styl skandynawski sprzyja jasnym, przestronnym przestrzeniom. Podczas gdy przestrzenie nowoczesne mają tendencję do prezentowania ciemniejszych kolorów i mniej skupiają się na świetle.
Przyroda wewnątrz domu
Skandynawowie również bardzo cenią przyrodę i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, co znajduje odzwierciedlenie w tym stylu. Podłogi drewniane pozostają odkryte, a w domach skandynawskich często spotyka się jaśniejsze odcienie drewna. I oczywiście żywe rośliny są popularnym wyborem. Skoro mowa o naturze, skandynawskie zimy to nie żarty, dlatego stworzenie przytulnego domostwa jest sprawą najwyższej wagi. Dlatego w tak wielu projektach Scandi znajdziesz ciepłe, zachęcające tekstury (pomyśl: grube koce z dzianiny i akcenty ze sztucznego futra).
Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Główne elementy skandynawskiego wzornictwa to funkcjonalność, prostota i kunszt wykonania. Większość projektów w stylu skandynawskim preferuje również naturalne materiały, zwłaszcza jasne drewno, takie jak jesion i buk, wełniane i lniane tkaniny, skórę i szkło. Podczas gdy niektóre przedmioty mają tradycyjne wzory lub jaśniejsze akcenty kolorystyczne, większość projektów w stylu skandynawskim ma subtelny, minimalistyczny wygląd. Oto cechy i główne elementy skandynawskiego wzornictwa i architektury:
- minimalistyczna estetyka.
- Dyskretny design, który podąża za funkcją.
- Jasne, neutralne kolory.
- Wyciszone, ciemne odcienie przypominające skandynawskie krajobrazy.
- Przewiewne przestrzenie wypełnione światłem.
- Drewniane meble i akcenty z drewna.
- Dekoracyjne, wyraziste lampy wiszące.
- Wielofunkcyjne i elastyczne projekty.
- Pluszowe sofy i przyjemne w dotyku tkaniny.
- Wiszące rośliny i bujna zieleń.
- Naturalne tkaniny.
- Akcenty ze stali, mosiądzu lub miedzi.
- Dzieła sztuki jako centralne punkty w minimalistycznej przestrzeni.
Styl skandynawski – dominujące kolory?
Wiele skandynawskich kolorów opiera się w dużej mierze na neutralnych odcieniach, w szczególności na jasnej bieli z dodatkiem czerni i brązu. Nie oznacza to jednak, że styl jest całkowicie pozbawiony koloru. Po prostu ogólne przestrzenie wydają się być monochromatyczne, a odcienie wchodzą w grę jako elementy akcentujące. Jeśli chodzi o kolor, według Life in Norway najczęściej używane są odcienie takie jak blady róż i szaro-niebieski. Ciepłe odcienie brązu i beżu są również popularne dzięki temu, że styl opiera się na elementach naturalnego drewna. Inne inspirowane naturą kolory, takie jak zieleń szałwiowa, pojawiają się również w projektach Scandi.
Dlaczego styl skandynawski jest tak popularny?
Skandynawski design łączy czyste linie i minimalistyczną estetykę z tradycyjnym rzemiosłem i wielofunkcyjnymi elementami. To wszechstronny styl, który oferuje dużo miejsca na wyrażanie siebie, ale pomaga tworzyć jasne i przewiewne wnętrza. Piękny i prosty styl skandynawski pasuje również do nowoczesnych przestrzeni życiowych, które wymagają funkcjonalnych i elastycznych produktów, które wytrzymają próbę czasu. Dzięki prostej elegancji skandynawskiego wzornictwa łatwo jest stworzyć stylową i nowoczesną przestrzeń. Kilka dobrze dobranych przedmiotów wraz z wysokiej jakości meblami i oświetleniem może mieć znaczenie. Dodatkowo skandynawskie elementy wystroju wnętrz uzupełniają szeroką gamę stylów, świetnie komponuje się chociażby ze stylem prowansalskim czy rustykalnym. Połączono go też ze stylem japońskim tworząc całkowicie nowy styl Japandi.
[…] ale jednocześnie dzięki rzeźbieniom stają się małymi dziełami sztuki. Inne wspólne cechy stylu Scandi, to całkowicie biała paleta kolorów i zastosowanie naturalnych elementów, takich jak drewno, […]
[…] i detali z epoki, takich jak belki stropowe, boazerie i drewniane podłogi. Podobnie jak w stylu skandynawskim. Używa się lamp, świec i tradycyjnych żyrandoli zamiast oświetlenia wpuszczanego. W […]
[…] naturalne światło, są niezbędne, aby osiągnąć styl Japandi. Minimalizm japoński i skandynawski najlepiej prezentuje się na dużych, otwartych przestrzeniach, dzięki czemu figury bohaterów […]