Białej herbaty nie warto pić z dodatkami, cytrusy oraz cukier mają zgubne działanie na dobroczynne jej włąściwosći. Na zdjęciu imbryk oraz filiżanka, a także misa na cytrusy. W tle wazon z kwiatami.
Obraz Jill Wellington z Pixabay

Mile spędzone chwile z filiżanka herbaty to niezapomniane wrażenie. Niezależnie czy spędzamy je sami z książką w ręce, przed telewizorem czy w gronie przyjaciół albo rodziny. Jednak ich najważniejszym czynnikiem jest dobra, świeżo zaparzona herbata. Aby mieć pewność, że podajemy herbatę najwyższej jakości najlepiej zainwestować w zestaw do parzenia, tylko jaki imbryk do herbaty wybrać?

Jaki imbryk do herbaty – czy to ma znaczenie?

Zastanawiasz się jaki imbryk do herbaty ma sens? Tak naprawdę każdy. Jednak w zależności od naszych preferencji warto wybrać różne opcje. Musimy bowiem pamiętać, że imbryki do herbaty wykonane z różnych materiałów mają inne właściwości i nie do każdego typu herbaty będą się nadawać. Na przykład imbryk ceramiczny będzie długo trzymał ciepło a imbryk szklany pięknie zaprezentuje herbaty kwitnące.  Dlatego warto zapoznać się ich zaletami i cechami.

Ceramiczny imbryk do herbaty

Ceramiczne imbryki do herbaty mają najdłuższą historię – najstarsze pochodzą z okresu starożytnych Chin, które słyną z tradycji parzenia herbaty. Ma on wiele zalet: długo trzyma ciepło, można parzyć w nim każdy typ herbaty, łatwo utrzymać go w czystości i można używać wraz z nim podgrzewacza. Jednak ma też wady: łatwo go stłuc, nie nadaje się do mycia w zmywarce. Dlatego imbryk ceramiczny do herbaty świetnie sprawdzi się u osób, które lubią próbować nowości, lubią posiedzieć z książką i mieć zapas ciepłej herbaty i wśród osób, które lubią rzeczy piękne. Ponieważ ceramiczne imbryki do herbaty charakteryzują się bogatym zdobnictwem i kolorystyką. Ceramiczne  imbryki dobrze nadają się do parzenia herbaty czerwonej.

 

Szklany imbryk do herbaty, wraz z zaparzoną w nim kwitnącą herbatą. .
Obraz Pexels z Pixabay

Szklany imbryk do herbaty

Szklane imbryki do herbaty to praktycznie współczesny wynalazek. Mają wiele zalet: łatwo utrzymać je w czystości, nie zmieniają smaku herbaty. Łatwo też zaobserwować proces parzenia herbaty i zdecydować czy jest on już gotowy. Niestety szklane imbryki do herbaty mają tendencję do szybkiego stygnięcia i wielu z nich nie można podgrzewać. Jednak mają jedną ważną zaletę – nadają się idealnie jako imbryki do pokazowego parzenia herbaty, zwłaszcza herbaty kwitnącej. Dzięki nim możemy obserwować cały proces i zrobić wrażenie na rodzinie i znajomych.

Żeliwny imbryk do herbaty

Imbryki żeliwne do herbaty pojawiają się i znikają. Co jakiś czas wracają do łask miłośników herbaty, jednak nie są skierowane dla wszystkich. Żeliwne imbryki do herbaty bardzo długo trzymają ciepło oraz można używać ich jako czajniczków do podgrzewania i gotowania wody. Jednak są bardzo ciężkie i łatwo się nagrzewają całe. Dlatego też należy uważać w czasie ich używania, aby się nie poparzyć. Nie można ich także myć w zmywarce ani parzyć w nich kwaśnych herbat (na przykład cytrusowych), ponieważ łatwo przez to rdzewieją. Nadają sie jednak świetnie do parzenia białej herbaty Jednak zakup żeliwnego imbryka do herbaty jest zakupem na całe życie. Są one praktycznie nieśmiertelne. Jest to zatem wybór dla osób zdecydowanych, które docenią ich urok.

Imbryk do herbaty z filiżanką

Na rynku dostępne są również zestawy imbryk plus filiżanka, które można do siebie dopasować. Jest to ciekawa opcja dla początkujących i lubiących cieszyć się herbatą w samotności. Imbryczki w tych zestawach maja pojemność nie wiele większą niż filiżanka dołączona do zestawu. Jest to więc taki zestaw „na raz”, kiedy chcemy po prostu usiąść i napić się herbaty lub gdy jesteśmy miłośnikami herbat ziołowych albo herbaty zielonej Charakteryzują się one też bogatym wzornictwem oraz stanowią świetna ozdobę.

Imbryk do herbaty czy samowar? Na zdjęciu kobieta parzy herbatę z samowaru, obok rozłożone jest śniadanie.
Obraz Дарья Яковлева z Pixabay

Imbryk do herbaty czy samowar?

Zwyczaj parzenia herbaty w imbryku pochodzi z dalekiego wschodu. To właśnie w Chinach tradycyjnie parzy się zieloną herbatę z całym rytuałem. Natomiast w kręgu kultur słowiańskich tradycyjnie herbatę parzyło się w samowarze. Samowar to urządzenie, które pozwala nam zagotować wodę do zaparzenia herbaty lub kawy. Następnie wrzątkiem zalewamy nasypaną do czajniczka herbatę, tworząc esencję. Esencję rozlewamy do filiżanek i zalewamy ją wrzątkiem z samowara. Jest to ciekawa alternatywa do klasycznych imbryków do herbaty. Zwłaszcza, jeśli lubimy spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, podczas których herbata stanowi ważny element. Parzenie herbaty w samowarze jest bowiem dużo bardziej imponujące niż parzenie jej w imbryku.

Niezależnie jednak od tego, czy kupujemy imbryk dla siebie, czy może na prezent na dzień babci należy kierować się własnymi preferencjami co do tworzywa, z którego jest wykonany.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here