Szklany imbryk do herbaty, wraz z zaparzoną w nim kwitnąca herbata.
Obraz Pexels z Pixabay

Miłośnicy herbaty często sięgają po nowości. Jedną z nich jest chociażby herbata kwitnąca, która nie tylko jest przyjemna w smaku, ale także jest bardzo efektowna, jeśli chodzi o jej zaparzanie. Dlatego też warto zainteresować się ich tematem.

Jak działa herbata kwitnąca?

Herbata rozkwitająca, zwana często herbatą kwitnącą zachwyca nie tylko swoim aromatem, ale także sposobem parzenia.Herbata kwitnąca jest to rodzaj herbaty, który na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie – jest to kulka liści. W zależności od rodzaju będą się one między sobą różnić. Jedne będą soczyście zielone, inne delikatne. W niektórych będą wystawać kolorowe listki wewnętrzne, w innych nie. Jednak łączy je jedno. Po zalaniu wodą, rozwijają się niczym rozkwitający kwiat tworząc przepiękny spektakl.

Herbata kwitnąca – rodzaje

Jeśli chodzi o herbaty kwitnące to ma ona niewiele rodzajów, jednak z każdym rokiem ich przybywa. Obecnie można rozdzielić na: herbatę białą i herbatę zieloną. Herbata kwitnąca wykonywana jest z ręcznie selekcjonowanych liści herbaty białej lub zielonej. Dodatkami do niej są płatki kwiatów takich jak wiecznik, jaśmin, lilia, nagietek czy goździk. Kwiaty do naparu suszone są w całości a następnie układane w kompozycje smakowe i funkcjonalne. Następnie są one ukrywane w splecionych ze sobą liściach herbaty białej lub zielonej. Na rynku pojawiają się także pierwsze kule herbaty kwitnącej oparte na czarnej herbacie liściastej. Jest to świetny wybór dla osób, które nie lubią eksperymentować ze smakami a mają ochotę zaskoczyć swoich gości.

Jak parzyć herbatę kwitnącą? Najlepiej zalewać ją w szklanym imbryku. Na zdjęciu kulki herbaty kwitnącej, szklany imbryk do herbaty, w którym osoba parzy herbatę kwitnącą oraz w tle cukiernica i dzbanek na mleko
Obraz Pexels z Pixabay

Jak parzyć herbatę kwitnącą?

Rytuał parzenia herbaty zależny jest od jej rodzaju. Również w przypadku herbat rozkwitających sposób parzenia będzie się różnił. Przy każdym zestawie herbaty kwitnącej będziemy mieć dokładną instrukcję, jak ją zaparzyć, jeśli jednak chodzi o ogólną regułę to jest ona taka jak dla wszystkich herbat. Kulkę herbaty zalewamy gorącą (ale nie wrzącą wodą) w temperaturze od 75°C do 95°C. Teraz możemy podziwiać spektakl rozkwitania herbaty. Gdy otworzy się ona całkowicie. Pozostawiamy ją od 2 do 5 minut, aby dokładnie się zaparzyła. Po tym czasie herbata jest gotowa do podania. Należy także pamiętać, że herbata kwitnąca składa się z większej ilości liści niż standardowa porcja herbaty, dlatego tez nie nadaje się ona do parzenia bezpośrednio w kubku czy filiżance. Po pierwsze nie rozwinie się ona w pełni, tak byśmy mogli cieszyć się pełnym widokiem. Jednocześnie będzie ona zbyt mocna, by móc ją wypić.

Szklany imbryk do herbaty kwitnącej

Aby móc podziwiać pełen spektakl, który gwarantuje nam herbata kwitnąca najlepiej zainwestować w specjalny zestaw do parzenia herbaty. W takim zestawie świetnie sprawdzi się szklany imbryk do herbaty, w którym będziemy mogli podziwiać odwijanie się kolejnych płatków herbaty. W zestawie do imbryka najlepiej od razu dopasować kilka filiżanek, ponieważ spektakl najlepiej oglądać w gronie rodziny i przyjaciół. Dobrze w tym celu sprawdzą się także szklane czajniczki do herbaty, które możemy podgrzewać bezpośrednio na stole. Wtedy utrzymamy odpowiednią temperaturę herbaty przez cały czas.

Herbata kwitnąca jako nietypowy prezent

Herbaty kwitnące sprzedawane są bardzo często w zestawach po kilka sztuk – jest to niebanalny pomysł na prezent, zarówno na dzień babci, dzień kobiet czy jako podziękowanie dla znajomych i przyjaciół. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup herbaty kwitnącej warto także zaopatrzyć obdarowaną osobę w zestaw imbryk + filiżanka do jej parzenia. Chyba, że jesteśmy pewni, że jest ona jej smakoszem i odpowiedni zestaw posiada.

Herbatę kwitnącą tak jak inne herbaty najlepiej trzymać w szczelnym pojemniku takim jak na zdjęciu. Tutaj szklany słoik z uszczelką zamykany na zatrzask. Wypełniony suszem herbacianym.
Obraz Free-Photos z Pixabay

Jak przechowywać herbatę kwitnącą

Herbaty, niezależnie od rodzaju, także i herbaty kwitnące należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Tak, aby nie dostawała się do nich wilgoć ani inne aromaty. Nieprawidłowe przechowywanie herbaty kwitnącej może bowiem doprowadzić do jej rozwinięcia zanim ją zaparzymy, przez co straci nie tylko swój urok, ale także aromat. Tak samo, jak każda inna herbata. Dlatego też herbatę kwitnącą najlepiej przechowywać w metalowej puszcze lub drewnianym pudełeczku, w którym zazwyczaj są sprzedawane zestawy herbat kwitnących.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here