Jak działa akupunktura? Jest to zabieg polegający na wbijaniu cienkich igieł w skórę pacjenta.
Obraz 5petalpics z Pixabay

Akupunktura to forma leczenia polegająca na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł przez skórę osoby w określonych punktach ciała na różną głębokość, jak działa akupunktura i na co jest skuteczna?. Akupunktura, zgodnie z badaniami naukowymi, jest w stanie łagodzić różne bóle.

Jak działa akupunktura?

Jak naukowo działa akupunktura, pozostaje niejasne. Niektórzy twierdzą, że działa poprzez równoważenie energii witalnej, podczas gdy inni uważają, że ma działanie neurologiczne. Akupunktura pozostaje kontrowersyjna wśród zachodnich lekarzy i naukowców.

Tradycyjna medycyna chińska obejmuje akupunkturę, okadzanie, ziołolecznictwo i stawianie baniek.
Obraz wei zhu z Pixabay

Co to jest akupunktura?

Akupuncurysta wprowadzi igły do ​​ciała osoby, aby zrównoważyć jej energię. Twierdzi się, że może to poprawić samopoczucie i wyleczyć niektóre choroby. Najczęściej akupunkturę stosuje się w dolegliwościach bólowych, ale także w przypadku podwyższonego ciśnienia krwi, czy krztuśca.

Jak to działa?

Tradycyjna medycyna chińska wyjaśnia, że ​​zdrowie jest wynikiem harmonijnej równowagi uzupełniających się ekstremów „yin” i „yang” siły życiowej znanej jako „qi”, wymawiane jako „chi”. TMC uważa bowiem, że choroba jest konsekwencją braku równowagi sił. Wbijanie igieł w te punkty za pomocą odpowiednich kombinacji przywraca przepływ energii z powrotem do właściwej równowagi. Niektórzy eksperci używali neuronauki do wyjaśnienia akupunktury. Według nich punkty akupunktury są postrzegane jako miejsca, w których można stymulować nerwy, mięśnie i tkankę łączną. Stymulacja zwiększa przepływ krwi, jednocześnie wyzwalając działanie naturalnych środków przeciwbólowych organizmu. Ze względu na inwazyjny charakter akupunktury trudno jest rozpocząć badania przy użyciu odpowiednich naukowych kontroli. W badaniu klinicznym grupa kontrolna musiałaby przejść pozorowane leczenie lub placebo, aby wyniki można było porównać z wynikami prawdziwej akupunktury. Niektóre badania wykazały, że akupunktura oferuje pacjentom podobne korzyści jak placebo, ale inne wskazują, że istnieją pewne rzeczywiste korzyści.

Co leczy akupunktura?

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że akupunktura może pomóc złagodzić napięciowe bóle głowy i migreny. Dodatkowo badania potwierdzają, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu bólu:

  • dolnej części pleców,
  • szyi,
  • podczas zapalenia kości i stawów,
  • kolana,
  • głowy i migreny,

Również w 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymieniła szereg schorzeń, w których, akupunktura okazała się skuteczna. Są to:

  • wysokie i niskie ciśnienie krwi,
  • nudności i wymioty wywołane chemioterapią,
  • niektóre choroby żołądka, w tym wrzód trawienny,
  • bolesne miesiączki,
  • czerwonka,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • ból twarzy,
  • poranne mdłości,
  • reumatyzm,
  • skręcenia,
  • łokieć tenisisty,
  • rwa kulszowa,
  • ból zęba,
  • zmniejszenie ryzyka udaru,
  • wywoływanie porodu.

Jak działa akupunktura: zabieg

Zgodnie z tradycyjną chińską teorią medyczną punkty akupunktury zlokalizowane są na meridianach, przez które przepływa energia witalna. Ta energia jest znana jako „qi” lub „chi”. Akupunkturzysta zbada pacjenta i oceni jego stan, wprowadzi jedną lub więcej cienkich, jałowych igieł i udzieli porad dotyczących samoopieki lub innych terapii uzupełniających, takich jak chińskie zioła. Pacjent zostanie poproszony o położenie się na plecach, przodzie lub na boku, w zależności od miejsca wkłucia igły. Akupunkturzysta powinien używać jednorazowych, jałowych igieł. Podczas wprowadzania każdej igły pacjent może odczuwać bardzo krótkie uczucie kłucia lub mrowienia. Po wkłuciu igły występuje czasami tępy ból u podstawy igły, który następnie ustępuje. Akupunktura jest zwykle stosunkowo bezbolesna. Czasami po włożeniu igły są podgrzewane lub stymulowane elektrycznością. Igły pozostaną na miejscu przez 5 do 30 minut.

Ilość zabiegów

Liczba potrzebnych zabiegów zależy od osoby. Osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą może potrzebować jednego do dwóch zabiegów tygodniowo przez kilka miesięcy. Natomiast ostry problem zwykle ustępuje po 8 do 12 sesjach.

Akupunktura obejmuje tysiące punktów na ciele człowieka, dlatego należy wybrać się na nią do specjalisty.
Obraz keskieve z Pixabay

Jak działa akupunktura: ryzyko

Wszystkie terapie wiążą się zarówno z ryzykiem, jak i korzyściami. Jest to niebezpieczne, jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia lub przyjmuje leki rozrzedzające krew. W miejscach wprowadzenia mogą wystąpić krwawienia, siniaki i bolesność. Należy też zwrócić uwagę, że niewysterylizowane igły mogą spowodować zakażenie pacjenta. W rzadkich przypadkach igła może złamać się i uszkodzić narząd wewnętrzny. Po wprowadzeniu głęboko w klatkę piersiową lub górną część pleców istnieje ryzyko zapadnięcia się płuc, ale zdarza się to bardzo rzadko. Igły muszą być sterylne, nietoksyczne i oznakowane do jednorazowego użytku przez uprawnionego lekarza. Jak w przypadku każdej terapii uzupełniającej, zaleca się stosowanie jej razem z konwencjonalnymi metodami leczenia w przypadkach przewlekłej lub ciężkiej choroby.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here