Jak zacząć ćwiczyć Tai Chi? To zdecydowanie prosta sprawa. Na zdjęciu mężczyzna w trakcie ćwiczeń w białym kimonie.
Obraz franciscojcesar z Pixabay

Tai chi to wspaniała sztuka walki dla osób na każdym poziomie zaawansowania, dlatego warto dowiedzieć się jak zacząć ćwiczyć Tai Chi w domu. Tai chi jest doskonałym dodatkiem do Twojego aktualnego programu ćwiczeń w domu lub programu treningowego.

Co to jest Tai Chi?

Tai chi to popularna nazwa tai chi chuan dla taijiquan. To chińska sztuka walki sięgająca starożytnych Chin. Istnieją różne rodzaje tai chi, takie jak chen, yang, wu, sun i hao. Chociaż wiele osób uważa, że ​​tai chi polega na medytacji i płynnych ruchach, tak naprawdę zostało ono pierwotnie opracowane do samoobrony. Na zaawansowanych poziomach tai chi może być wyjątkowo skuteczną sztuką walki w sytuacjach bojowych. Jednak rodzaje tai chi, które są obecnie praktykowane, dotyczą głównie sytuacji relaksacyjnych i niezwiązanych z walką. Z biegiem lat tai chi zaczęło być wykorzystywane jako źródło medytacji i delikatnych ćwiczeń.

Każdy może ćwiczyć tai chi, niezależnie od wieku, płci i miejsca zamieszkania. NA zdjeciu kobieta ćwicząca tai chi nad rzeką.
Obraz Natalija Tschelej-Kreibich z Pixabay

Na czym polega Tai Chi?

Tai chi polega na łączeniu ruchów (lub zestawów) w parach z głębokim oddychaniem. Czasami w ruchach używa się broni. Nie trzeba zagłębiać się w historię czy filozofię Chin, aby zacząć ćwiczyć tai chi. Jednak warto rozważyć zapoznanie się z niektórymi kluczowymi faktami historycznymi dotyczącymi tai chi, aby zrozumieć kontekst ruchów, technik oddychania i ogólne korzyści płynące z ćwiczeń tai chi. Tai Chi jest jednym z elementów składowych Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Kto może ćwiczyć Tai Chi?

W przeciwieństwie do intensywnych sztuk walki, takich jak Muay Thai i MMA, tai chi jest łatwiejsze dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, jak tai chi dla seniorów lub osób niepełnosprawnych. Większość ludzi powinna być w stanie ćwiczyć Tai Chi, niezależnie od wieku i poziomu sprawności, w przeciwieństwie do ćwiczenia jogi. Ze względu na powolny i spokojny charakter tai chi, osoby zmagające się z niepełnosprawnością mogą dostosowywać ruchy do poziomu swojej aktywności. Tai chi jest szczególnie dobre dla osób, które chcą powoli zwiększać swoją aktywność fizyczną w miarę upływu czasu. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych rutynowych ćwiczeń, powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek problemy z różnymi schorzeniami.

Praktykowanie Tai Chi dla korzyści zdrowotnych

Praktykowanie tai chi ma wiele zalet. Wiele korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej ma zastosowanie do regularnych ćwiczeń tai chi, takich jak:

  • poprawiony nastrój,
  • mniejszy stres, lęk i depresja
  • poprawa sprawności fizycznej.

W niektórych przypadkach stwierdzono, że tai chi pomaga osobom cierpiącym na określone schorzenia, takie jak POChP. Jedno z badań wykazało, że tai chi w stylu słonecznym pomogło złagodzić objawy POChP. Istnieją również badania sugerujące, że tai chi może być pomocne w leczeniu fibromialgii.

Jak zacząć ćwiczyć Tai Chi: sprzęt do Tai Chi

Jedną z najlepszych rzeczy w tai chi jest to, że nie musisz chodzić do szkół tai chi ani kupować drogiego sprzętu, aby zacząć. Po prostu załóż wygodne ubranie, w którym będziesz mógł się poruszać. Unikaj wszelkiego rodzaju obcisłych ubrań, które mogłyby w jakikolwiek sposób ograniczać. Możesz także kupić matę do ćwiczeń, by mieć pewną postawę. W miarę postępów w praktyce tai chi możesz rozważyć zakup specjalistycznego sprzętu takich jak miecz.

Buty do Tai Chi

Należy nosić wygodne, elastyczne buty z dobrą przyczepnością, aby uniknąć poślizgu. Możesz używać trampek lub butów do biegania, które już masz. Niektórzy ćwiczą tai chi boso. Jeśli jednak masz problemy z równowagą lub obawiasz się upadku powinieneś ćwiczyć w butach.

Jak zacząć ćwiczyć Tai Chi?

Aby zacząć ćwiczyć Tai Chi nie musisz się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie zapoznać się z podstawowymi technikami.

Do ćwiczenia Tai Chi nie potrzeba żadnego sprzętu, ani wyposażonego miejsca. Mężczyzna ćwiczy Tai chi w ruinach domu.
Obraz MichaelRaab z Pixabay

Ruchy Tai Chi

Nauka tai chi w domu dla początkujących zaczyna się od opanowania podstawowych technik Tai Chi. Ruchy Tai Chi (zwane również „formami”) to sposób, w jaki poruszasz swoim ciałem podczas ćwiczeń Tai Chi. W Tai Chi jest 108 ruchów. Ruchy są połączone z ćwiczeniami oddechowymi, które pomagają całemu ciału i umysłowi pozostać w kontakcie podczas ćwiczeń tai chi. W tai chi każda forma płynnie przechodzi w drugą. Różne połączone ze sobą ruchy tai chi nazywa się zestawem. Nie musisz uczyć się wszystkich 108 ruchów naraz i próbować wykonywać ich w zestawie. Prawdopodobnie zaczniesz od kilku ruchów, a następnie przejdziesz dalej. To zależy od tego, jak długo planujesz ćwiczyć każdego dnia i jak bardzo jesteś oddany nauce nowych technik. Jeśli ćwiczysz w domu, nauczenie się ruchów może zająć Ci więcej czasu, ponieważ nie będziesz mieć osobistego instruktora, który będzie Cię prowadził.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here