Tradycyjna medycyna chińska (TMC) ewoluowała przez tysiące lat. Praktycy TMC stosują różne praktyki umysłowe i fizyczne (takie jak akupunktura i tai chi), a także produkty ziołowe w celu rozwiązania problemów zdrowotnych. TMC to starożytny system zdrowia i dobrego samopoczucia, który był używany w Chinach od tysięcy lat. Medycyna zachodnia koncentruje się głównie na leczeniu chorób, ale Tradycyjna Medycyna Chińska patrzy na całe twoje samopoczucie.
Jaka jest idea Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?
Medycyna zachodnia ma tendencję do postrzegania ciała jak samochodu. Ma różne systemy, które wymagają odpowiednich wejść i wyjść. Jest to bardzo konkretne i logiczne. Natomiast Tradycyjna Medycyna Chińska nie koncentruje się na nauce i medycynie. Zamiast tego opiera się na równowadze, harmonii i energii. Za TMC stoją dwie główne idee:
- Qi: Nazywa się to również energią życiową lub energią witalną. Wiara jest taka, że przebiega przez całe twoje ciało. Jest w ciągłym ruchu i ciągle się zmienia. Terapia TMC często koncentruje się na sposobach promowania i utrzymywania przepływu qi.
- Yin i Yang: są to przeciwieństwa opisujące właściwości qi. Yin: noc, ciemność, zimno, kobieca, negatywna. Yang: dzień, lekki, ciepły, pozytywny, męski.
Założenie jest takie, że wszystko w życiu ma też swoje przeciwieństwo, a równowaga jest kluczem. Na przykład lek od lekarza może leczyć chorobę, ale jest to niebezpieczne, jeśli weźmiesz za dużo. Według TMC te idee odgrywają się w naszych ciałach. Kiedy równoważymy yin i yang oraz Qi, czujemy się zdrowo i dobrze. Jeśli coś poszło nie tak i jedna strona przeważa to czujesz się chory. TMC ma na celu stworzenie harmonii i zdrowego przepływu qi.
Jakich praktyk używa Tradycyjna Medycyna Chińska?
Tradycyjna Medycyna Chińska zawiera wiele różnych praktyk. Jest wśród nich między innymi:
- akupunktura: bardzo cienkie igły delikatnie umieszczane w skórze w odpowiednich miejscach,
- bańki: podgrzewane kubki, które powodują zassanie skóry,
- zioła: herbaty ziołowe, proszki i kapsułki wykonane głównie z roślin,
- medytacja: sposób na spokojne siedzenie i wyciszenie umysłu,
- okadzanie: suszone zioła spalane blisko skóry,
- Tai chi: ćwiczenia powolnymi ruchami i skupianie się na oddechu.
Czy Tradycyjna Medycyna Chińska jest bezpieczna?
Eksperci uważają, że jest to bezpieczne, jeśli pójdziesz do kogoś, kto wie, co robi. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku akupunktury, tai chi, baniek i okadzania. Leczenie ziołami to niestety inna sprawa. Często nie ma na ich temat zbyt wielu badań i może być trudno dowiedzieć się dokładnie, co się w nich znajduje. Ponadto zioła mogą mieć skutki uboczne lub wpływać na inne przyjmowane leki. Ponownie, ważne jest, aby udać się do kogoś, kto naprawdę rozumie ich działanie i zna się na ich dawkowaniu. I zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem.
Czy to działa?
TMC to podejście, które obejmuje wiele dziedzin, a wyniki są różne. Praktyki te nie były badane w taki sam sposób, jak medycyna zachodnia. Przeprowadzono więcej badań dotyczących ziół i akupunktury niż innych metod leczenia. Badania te pokazują wiele obiecujących wniosków, takich jak:
- Akupunktura jest powszechnie akceptowana jako metoda leczenia wielu schorzeń, w tym łagodzenia bólu i ograniczania skutków ubocznych chemioterapii.
- Szereg ziół stosowanych w TMC jest również stosowanych w szanowanych klinikach medycyny zachodniej do leczenia wszelkich problemów, od problemów ze snem po zapalenie stawów i menopauzę.
- Wydaje się, że Tai Chi poprawia równowagę u osób z chorobą Parkinsona.
- Bańki mogą pomóc złagodzić ból spowodowany półpaścem.
Kto powinien skorzystać z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?
To jest osobista decyzja. Ludzie używają TMC do wszystkiego, od zespołu cieśni nadgarstka po obniżenie stresu. Czasami używają go razem z zachodnią medycyną. Może to być dobry wybór, jeśli masz różne objawy bez konkretnej przyczyny czy leczenie tradycyjne jest długotrwałe i szukasz wzmocnienia organizmu.
Kto powinien unikać TMC?
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze sugerują, aby nie używać jej do całkowitego zastąpienia medycyny zachodniej, zwłaszcza jeśli masz poważny stan, taki jak nowotwory lub choroby wątroby. Zachęcają również do ostrożności, zwłaszcza w przypadku ziół, jeśli jesteś:
- w podeszłym wieku,
- w ciąży lub karmisz piersią,
- umówiony na zaplanowaną operację (niektóre zioła mogą powodować problemy z krwawieniem lub zapobiegać działaniu leków stosowanych podczas operacji),
- podczas przyjmowania również innych leków,
- chcesz leczyć dziecko.
[…] po herbatę ziołową warto skonsultować się z farmaceutą lub fitoterapeutą, albo mistrzem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jednak jeśli nie przyjmujemy żadnych leków, ani nie odczuwamy dolegliwości zawsze możemy […]
[…] Tai chi polega na łączeniu ruchów (lub zestawów) w parach z głębokim oddychaniem. Czasami w ruchach używa się broni. Nie trzeba zagłębiać się w historię czy filozofię Chin, aby zacząć ćwiczyć tai chi. Jednak warto rozważyć zapoznanie się z niektórymi kluczowymi faktami historycznymi dotyczącymi tai chi, aby zrozumieć kontekst ruchów, technik oddychania i ogólne korzyści płynące z ćwiczeń tai chi. Tai Chi jest jednym z elementów składowych Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. […]
[…] Tradycyjna medycyna chińska wyjaśnia, że zdrowie jest wynikiem harmonijnej równowagi uzupełniających się ekstremów „yin” i „yang” siły życiowej znanej jako „qi”, wymawiane jako „chi”. TMC uważa bowiem, że choroba jest konsekwencją braku równowagi sił. Wbijanie igieł w te punkty za pomocą odpowiednich kombinacji przywraca przepływ energii z powrotem do właściwej równowagi. Niektórzy eksperci używali neuronauki do wyjaśnienia akupunktury. Według nich punkty akupunktury są postrzegane jako miejsca, w których można stymulować nerwy, mięśnie i tkankę łączną. Stymulacja zwiększa przepływ krwi, jednocześnie wyzwalając działanie naturalnych środków przeciwbólowych organizmu. Ze względu na inwazyjny charakter akupunktury trudno jest rozpocząć badania przy użyciu odpowiednich naukowych kontroli. W badaniu klinicznym grupa kontrolna musiałaby przejść pozorowane leczenie lub placebo, aby wyniki można było porównać z wynikami prawdziwej akupunktury. Niektóre badania wykazały, że akupunktura oferuje pacjentom podobne korzyści jak placebo, ale inne wskazują, że istnieją pewne rzeczywiste korzyści. […]
[…] jest jedną z podstawowych praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, obok akupunktury i Tai Chi. Ma ona wiele pozytywnych […]