Zestaw survivalowy zawiera wszystkie niezbędne do przeżycia przedmioty. Na zdjęciu jego fragment.
Zdjęcie autorstwa Rachel Claire z Pexels

Zestaw survivalowy to pakiet rzeczy niezbędnych nam w sytuacji awaryjnej, powszechnie używany chociażby przez służby mundurowe. Każdy z nas powinien jednak posiadać taki zestaw w ramach przygotowania na klęskę żywiołową taką jak: huragan, tornado czy powódź. Celem zestawu ratunkowego jest zapewnienie osobie, która go używa, wystarczającej ilości środków ratunkowych w sytuacji awaryjnej, gdy podstawowe artykuły stają się niedostępne.

Czym jest zestaw survivalowy?

Zestawy survivalowe są to pakiety niezbędnych przedmiotów i sprzętu, zwykle pakowane w plecaki, wiadra lub torby marynarskie, w zależności od scenariusza, do którego są przeznaczone. Najpowszechniejsze zestawy obejmują artykuły, takie jak niepsująca się żywność, woda, środki medyczne, narzędzia i inny niezbędny sprzęt. Rodzaj scenariusza ewakuacji wpłynie również na ilość i rodzaje materiałów eksploatacyjnych, które zawiera zestaw. Zestaw survivalowy różni się od EDC tym, że nie zawsze mamy go przy sobie, ale zawsze jest uszykowany pod ręką – jest w samochodzie lub przy wyjściu z domu.

Zestaw survivalowy – co powinien zawierać?

Jak pokrótce omówiliśmy powyżej, wiele zestawów przetrwania zawiera te same rodzaje zapasów, chociaż można je nieznacznie zmienić w zależności od scenariusza, na który osoba się przygotowuje. Agencje takie jak Czerwony Krzyż zalecają, aby dana osoba miała co najmniej 3 dni zapasów w zestawie ratunkowym, w związku z czym większość gotowych zestawów przetrwania jest zaprojektowana na co najmniej 72 godziny.

W zestawie survivalowym powinny znaleźć się zapasy jedzenia, wody oraz niezbędne do przetrwanai elementy: apteczka, latarka, radio, maseczka, baterie.
Zdjęcie autorstwa Roger Brown z Pexels

Jedzenie i woda

Pożywienie i woda to jedne z najważniejszych składników zestawów przetrwania. Obejmuje to butelki z filtrem i butelki z wodą pitną, batony lub żywność liofilizowaną. Batony żywnościowe i butelki z wodą zapakowane w zestawie przetrwania będą miały okres przydatności do spożycia 5 lat, podczas gdy żywność liofilizowana na ogół ma okres przydatności 20 lat lub dłużej. Żywność, którą dołączasz do zestawu, powinna być trwała i łatwa do przygotowania.

Materiały radiowe i komunikacyjne

Zalecane są również materiały komunikacyjne do zestawu przetrwania. Obejmuje to radio AM / FM zasilane bateryjnie lub na korbę ręczną (w razie potrzeby z dodatkowymi bateriami). Posiadanie radia zapewni, że będziesz w stanie otrzymywać lokalne informacje alarmowe i prognozy pogody. Inne podstawowe środki komunikacji, takie jak gwizdek ratunkowy lub flaga pomocy, umożliwią Ci kontakt z najbliższymi ekipami ratowniczymi.

Higiena osobista

Chociaż możesz o tym nie myśleć, utrzymanie warunków sanitarnych i higieny osobistej jest również bardzo ważne w nagłych wypadkach. W związku z tym posiadanie materiałów niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb higienicznych jest kluczowe. Spakowanie więc materiałów, takich jak szczoteczka do zębów, pasta do zębów, dezodorant i mokre chusteczki jest niezbędne. Worki na śmieci, również mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób.

Medyczna i pierwsza pomoc

Zaleca się również, aby zapakować wszystkie przyjmowane leki w zestawie przetrwania, na co najmniej 7 dni. Powinno to zapewnić wszystkie potrzebne lekarstwa do czasu powrotu do domu lub zrealizowania recepty. Powinieneś także mieć pod ręką podstawową apteczkę pierwszej pomocy.

Telefony komórkowe, ładowarki i inne materiały eksploatacyjne

Dołączenie telefonu komórkowego i ładowarek do zestawu ratunkowego jest również niezbędne i pozwoli ci pozostać w kontakcie z członkami rodziny i przyjaciółmi w nagłych wypadkach. Zalecane są również inne materiały, takie jak kopie ważnych dokumentów osobistych, kontakty alarmowe i dodatkowa gotówka. Oprócz tych elementów warto zainwestować w multitool.

Multitool to jeden z podstawowych przedmiotów w zestawie survivalowym. na zdjęciu poręczny multitool Laethermana w kolorze niebieskim, złożony, leżący na czarnym stole.
Photo by Dennis Klicker on Unsplash

Zestaw survivalowy: lista kontrolna

Powyżej wspomnieliśmy o kilku podstawowych elementach, które powinien zawierać każdy zestaw survivalowy. Oprócz przedmiotów, o których wspomnieliśmy powyżej, w razie potrzeby możesz również dołączyć dodatkowe zapasy. Poniżej znajduje się lista kontrolna podstawowego zestawu przetrwania z podstawowymi elementami, które powinien zawierać każdy zestaw ratunkowy na wypadek katastrofy, zgodnie z zaleceniami Czerwonego Krzyża.

Przedmioty niezbędne

 • Woda: 3 litry na osobę dziennie.
 • Żywność: nie psujące się, łatwe do przygotowania produkty.
 • Latarka.
 • Radio zasilane bateryjnie lub z korbą ręczną.
 • Dodatkowe baterie.
 • Apteczka.
 • Leki (zapas na 7 dni) i artykuły medyczne.
 • Multitool.
 • Artykuły sanitarne i higieny osobistej.
 • Kopie dokumentów osobistych (lista leków i odpowiednie informacje medyczne, dowód adresu, akt / umowa najmu lokalu, paszporty, akty urodzenia, polisy ubezpieczeniowe).
 • Telefon komórkowy z ładowarkami.
 • Informacje kontaktowe dotyczące rodziny i sytuacji awaryjnych.
 • Dodatkowa gotówka.
 • Koce ratunkowe.
 • Mapa(y) obszaru.

Sprzęt dodatkowy

 • Sprzęt medyczny (aparaty słuchowe z dodatkowymi bateriami, okulary, soczewki kontaktowe, strzykawki itp.).
 • Artykuły dla niemowląt (butelki, mleko modyfikowane, żywność dla niemowląt, pieluchy).
 • Gry i zabawy dla dzieci.
 • Artykuły dla zwierząt (obroża, smycz, książeczka, karma, transporter, miska).
 • Klucze do auta i klucze do domu

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here