styl rustykalny to prostota i ciepło.
Photo by Katarzyna Grabowska on Unsplash

Prawdopodobnie słyszałeś „rustykalny” milion lub więcej razy, opisując wystrój domu, ale jest to jeden z tych stylów, który może być trudny do określenia, czym więc jest styl rustykalny? Niezależnie od tego, czy patrzysz na piękny dom wiejski w stylu shabby chic, czy na odległą chatę w lesie, skąd wiesz, co właściwie sprawia, że ​​coś jest rustykalne? Jest kilka kluczowych elementów, których potrzebujesz, aby Twój dom pasował do rachunku, ale kiedy już go zburzysz, łatwo go dostrzec. Aby mieć rustykalny dom, nie musisz mieszkać w chatce z bali – wystarczy położyć nacisk na to, co naturalne i ekologiczne. Większość elementów rustykalnych jest wykonana z prawdziwego drewna, czasami tylko lekko obrobionego lub całkowicie naturalnego. Pomyśl o odzyskanym drewnie, surowcach i elementach pochodzących bezpośrednio z ziemi.

Styl rustykalny to starość, ale nie antyk.
Photo by Katarzyna Grabowska on Unsplash

Co to jest styl rustykalny?

Rustykalne wzornictwo to styl naturalny, postarzały, organiczny, a może nawet nieco zniszczony. Style projektowania, takie jak wiejski, toskański lub nadmorski, można również określić jako rustykalne. Rustykalny jest przeciwieństwem nowoczesnego lub współczesnego designu. Styl rustykalny również wydaje się całkowicie bezpretensjonalny lub duszny. To rodzaj projektu, który jest niezwykle przystępny i zrelaksowany. Powinien być przyjemny i łatwy dzięki kojącej i tradycyjnej palecie kolorów. Naturalne, neutralne kolory, takie jak beże, biel, brązy i szarości, są kluczowe, ale wybierz cieplejsze odcienie. W rustykalnym domu nie znajdziesz wielu odprysków odważnej farby, więc zachowaj ją monochromatyczną i wyciszoną.

Styl rustykalny: kluczowe cechy

Prawdziwe drewno

Projektując rustykalny dom, wybierz prawdziwe drewno zamiast podróbki. Od drewnianych podłóg z szerokich desek po stoły z drewna z odzysku. Rustykalny design często stawia sam materiał na pierwszym miejscu w projekcie. Nie bój się wybierać elementów, które są trochę zwietrzałe lub zniszczone. Rustykalny wystrój rzadko jest doskonały, a zamiast tego rozwija się dzięki niedoskonałości i szorstkości.

Tekstura

Mówiąc o ziarnistości, ponieważ rustykalny wystrój wykorzystuje wiele naturalnych materiałów, spodziewaj się, że będzie on miał dużą różnorodność faktur. Surowe drewno z wyraźną fakturą słojów, dywaniki z juty lub skóry zwierzęcej lub kominki z surowego kamienia to powszechne elementy rustykalnego wystroju. Unikaj wszystkiego, co ma wyraźny połysk – chcesz widzieć i czuć teksturę w rustykalnej przestrzeni.

Ręcznie robione

Elementy wystroju rustykalnego są często niepowtarzalne i nie przypominają żadnych innych elementów, więc wybierz ręcznie robione elementy, jeśli możesz. Nie oznacza to, że nie możesz dobrać kilku akcesoriów lub akcentów ze sklepu meblowego, ale jeśli chodzi o centralne elementy twojego domu, spróbuj znaleźć coś z odrobiną charakteru.

Ciężki

W przeciwieństwie do innych modnych stylów dekoracyjnych, takich jak nowoczesny i z połowy wieku, rustykalny design jest często opisywany jako ciężki. Pomyśl o drewnianych stołach kuchennych z dużymi kwadratowymi nogami lub kanapach z głęboką, ciemną skórą.

Prostota

Styl rustykalny powinien skupiać się na materiale, a nie na designie, więc wiele elementów jest niesamowicie prostych. Opływowe stoły i krzesła pozwalają skupić się na materiale, a nie na jego kształcie.

Belki

Jeśli masz odsłonięte belki, zachowaj je w ten sposób. Niezależnie od tego, czy jest to rustykalny dom wiejski na wsi, czy nadmorski toskański dom, odsłonięte belki nadają wnętrzu rustykalny charakter.

Wspólne materiały

W rustykalnym designie chodzi o materiały pochodzące z ziemi. Prawdziwe, nieprzetworzone drewno, ciężki kamień i prawdziwa cegła to wspólne elementy rustykalnego wystroju. Po stronie tekstylnej w całym domu znajdziesz dużo juty, płótna i płótna w postaci dywaników i elementów akcentujących. W sypialni rozważ pościel z lnu lub bawełny organicznej. Wszystko w neutralnych kolorach, które nie są nadmiernie farbowane ani specjalnie zaprojektowane.

W stylu rustykalnym ważne są małe elementy, które nadają mu charakter.
Photo by Tim Christopher Klonk on Unsplash

Styl rustykalny: gdzie znaleźć wyposażenie

Chociaż sugerujemy wyszukanie się na ręcznie robiony stół do jadalni lub stolika do kawy. Jest kilku sprzedawców detalicznych, w których można znaleźć rustykalny wystrój domu, który pomoże umeblować swój dom. Twój lokalny pchli targ może mieć kilku sprzedawców, którzy mogą tworzyć niestandardowe elementy rustykalne, które często kosztują tyle samo lub mniej niż te, które znajdziesz w dużych sklepach. Zajrzyj też na strony takie jak Etsy, jeśli chcesz znaleźć lub zamówić kilka jedynych w swoim rodzaju produktów. Wystrój rustykalny to jeden z najłatwiejszych do odtworzenia stylów projektowych. Po prostu postaw na naturalne, ziemiste odcienie i materiały.

 

 

2 KOMENTARZE

  1. […] Skandynawski design łączy czyste linie i minimalistyczną estetykę z tradycyjnym rzemiosłem i wielofunkcyjnymi elementami. To wszechstronny styl, który oferuje dużo miejsca na wyrażanie siebie, ale pomaga tworzyć jasne i przewiewne wnętrza. Piękny i prosty styl skandynawski pasuje również do nowoczesnych przestrzeni życiowych, które wymagają funkcjonalnych i elastycznych produktów, które wytrzymają próbę czasu. Dzięki prostej elegancji skandynawskiego wzornictwa łatwo jest stworzyć stylową i nowoczesną przestrzeń. Kilka dobrze dobranych przedmiotów wraz z wysokiej jakości meblami i oświetleniem może mieć znaczenie. Dodatkowo skandynawskie elementy wystroju wnętrz uzupełniają szeroką gamę stylów, świetnie komponuje się chociażby ze stylem prowansalskim czy rustykalnym. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here