Victorinox to firma oferująca także multitoole breloki Najlepiej postawić na klasykę od Victorinoxa
Photo by Denise Jans on Unsplash

Scyzoryk jest prostym narzędziem, ale jest też niezbędnym narzędziem, dlatego warto dowiedzieć się jak wybrać scyzoryk do swojego EDC.

Jak wybrać scyzoryk: do czego jest mi potrzebny?

Pierwszym krokiem do zakupu nowego noża jest określenie, do czego jest potrzebny nóż i gdzie jest większe prawdopodobieństwo, że go użyjesz. Przydatny scyzoryk nie jest zbyt ciężki, łatwy do przenoszenia i łatwy do ukrycia. Zastanowienie się, jak zwykle używasz noża i w jakich warunkach, pomoże zawęzić twoje potrzeby. Otwierasz pudełka w pracy? A może potrzebujesz noża na ryby lub na kemping? Jeśli dowiesz się do czego go używasz dowiesz się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Może okazać się, że zamiast mocno rozbudowanego scyzoryka wystarczy ci zwykły nóż lub odpowiedniejszy będzie multitool do EDC. Dlatego dobrze rozważ czego tak naprawdę potrzebujesz.

Klasyczny scyzoryk z wieloma elementami.
Photo by Alejandro Piñero Amerio on Unsplash

Jak wybrać scyzoryk: najważniejsze elementy

Konstrukcja ostrza

Po ustaleniu, do czego jest przeznaczony nóż, czas zastanowić się nad projektem ostrza. W przypadku tradycyjnych noży nadal powszechnie stosuje się budowę clip point. Natomiast drop point, który ma większy brzuch ostrza (tak by nadawał się do skórowania), stał się popularnym kształtem dla nowszych projektów. Istnieje kilka odmian drop point. Podstawową formą jest nachylenie w dół w kierunku końcówki, natomiast clip point ma tendencję do przesuwania się w górę w kierunku końcówki.

Mechanizm blokujący

Mechanizm blokujący to funkcja zabezpieczająca, która zapobiega zamykaniu się noża podczas użytkowania. Tradycyjny scyzoryk, który nosili nasi dziadkowie, miał mechanizm przesuwny, a nie zamek. Do wyboru są trzy główne konstrukcje mechanizmu blokującego. Pierwsza to zamek liniowy. Część wkładki wyskakuje po otwarciu noża i wpada na miejsce za ostrzem, aby zapobiec obracaniu się ostrza z powrotem w kierunku rękojeści. Drugi to blokada ramy, która działa na tej samej zasadzie, z wyjątkiem tego, że pasek ramy blokuje ruch ostrza. Konstrukcja zamka ramy jest uważana za mocniejszą niż wkładka, ponieważ jest grubszym i cięższym kawałkiem materiału. Trzeci to projekt blokady tylnej, wbudowany w grzbiet noża lub na nim. Większość uważa zamek tylni za najsilniejszy projekt. Jedną wadą jest to, że do zamknięcia noża potrzeba dwóch rąk, w przeciwieństwie do wkładek i zamków ramkowych, które zamykają się kciukiem.

Otwieranie elementów

Tradycyjne ostrza z nacięciem na paznokieć wymagają do otwarcia dwóch rąk. Nowoczesny nóż otwiera się jedną ręką. Mechanizm otwierający może być sterowany kciukiem, otworem, dyskiem lub płetwą wykonaną z przedłużenia ostrza. Mechanizm otwierania, podobnie jak mechanizm blokujący, należy przemyśleć i wypróbować przed zakupem. Pomoże to zawęzić twoje wybory.

Materiał

Wybór materiału rękojeści jest prosty: powinien być antypoślizgowy i dobrze leżeć w dłoni. Jednak powinien pozwalać również na wygodne użytkowanie go przez długi czas. Jednak wybór materiału ostrza to często ważna i droga sprawa. Znaczna część kosztu standardowego noża to stal użyta do wykonania ostrza. Wykończenie Cerakote i łożyska zawiasu to najnowsze trendy w scyzorykach. Niekoniecznie potrzebujesz najdroższej stali aby mieć wysokiej jakości nóż, który może służyć przez całe życie. To prawda, że ​​droższa stal dłużej trzyma krawędź. Jednak gdy zużyjesz krawędź fabryczną, przywrócenie wysokiej jakości stali do fabrycznej ostrości będzie wymagało niemałego wysiłku. Główni producenci używają dobrej jakości stali w swojej standardowej linii noży, a standardowe ostrza stalowe są łatwiejsze w utrzymaniu.

Nowoczesny scyzoryk często nie ma wielu funkcji.
Photo by Misael Moreno on Unsplash

Jak wybrać scyzoryk: rady dla nowicjusza

Ważne żebyś zaczął od scyzoryka do EDC, który nie jest tak drogi, że nie będziesz go nosić ani używać zgodnie z przeznaczeniem. W każdej chwili możesz kupić inny – droższy model. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wybierając scyzoryk z podstawowej serii będą mieć takie samo wyposażenie, co sprzęt premium. Jednak jeśli poświęcisz trochę czasu na wybór scyzoryka od renomowanego producenta, powinien on wystarczyć na całe życie.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here