Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu? Nie jest to wcale trudne! Kobieta na macie do jogi wykonuje jedną z pozycji.
Obraz Irina L z Pixabay

Jeśli wstydzisz się ćwiczyć publicznie, nie masz jak zabierać ze sobą całego sprzętu lub w dobie pandemii, nie masz gdzie ćwiczyć – jesteś w świetnym miejscu – tutaj dowiesz się jak zacząć ćwiczyć jogę w domu. Joga jest bardzo podobna do ćwiczenia Tai Chi, jednak składa się z innego zestawu ćwiczeń.

Dom czy studio?

Rozpoczęcie domowej praktyki jogi może ostatecznie zaoszczędzić czas, energię i pieniądze. Dwadzieścia minut jogi w domu jest często bardziej korzystne niż jazda samochodem, parkowanie i płacenie za godzinną praktykę w studio. Większość nauczycieli jogi radzi, aby nauczyć się podstaw asany (pozycji jogi) na zajęciach na żywo. Jednak nie jest to konieczne przed wejściem na matę w domu. Chodzenie na zajęcia ma oczywiście wiele zalet, ale wielokrotnie można zaobserwować, że to właśnie wtedy, gdy ludzie zaczynają ćwiczyć w domu, pojawiają się postępy. Oprócz powodów, dla których warto rozpocząć praktykę jogi w domu, obecnie istnieją nowe sposoby na rozpoczęcie ćwiczeń w domu. Zacierają one granice między pojawieniem się na zajęciach jogi na żywo a rozłożeniem maty w salonie, aby ćwiczyć jogę w domu.

Joga jest prosta, jednak wymaga poprawności wykonywania ćwiczeń. Na zdjęciu kobieta w jednej z pozycji jogi.
Obraz Pexels z Pixabay

Ćwiczenia wirtualne

Oprócz wielu dostępnych na rynku płyt DVD i książek o jodze. Zajęcia jogi online i cyfrowe pliki do pobrania przynoszą więcej korzyści płynących z zajęć na żywo. Nawet jeśli nie masz obok siebie instruktora, który poprawi twoją postawę to i tak mają one wiele zalet. Obecnie w czasie pandemii są organizowane normalne zajęcia face – to face z instruktorem. Ma on wtedy podgląd na twoją postawę podczas ćwiczeń i łatwo może ją skorygować.

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu – czego potrzebujesz?

Najlepszym powodem rozpoczęcia domowej praktyki jogi jest to, że nie potrzebujesz wiele, aby zacząć:

  • Wybierz lub stwórz cichą, uporządkowaną przestrzeń w swoim domu do ćwiczeń i zaopatrz ją w podstawowe rekwizyty do jogi – matę do ćwiczeń, pasek, bloki, koc, zagłówek itp. Przestrzeń nie musi być duża, ale powinna być cicha, czysta, otwarta i swobodna.
  • Osiągaj realistyczne cele, zaczynając od małych przedziałów czasu (10-15 minut).
  • Rozpocznij od podstawowych sekwencji jogi dla początkujących i rozwijaj swoją praktykę wraz z poprawą umiejętności. Traktuj jogę jako wprowadzenie do wyciszenia i medytacji.
  • To twoja praktyka jogi – więc stwórz ją tak, aby najlepiej spełniała twoje indywidualne potrzeby.

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu – jaki styl wybrać?

Zajęcia odbywają się w różnych stylach jogi, więc dobrym pomysłem jest przeczytanie opisów stylów, aby znaleźć zajęcia odpowiednie dla siebie. Typowe zajęcia obejmują:

  • hatha joga – dobra dla początkujących, ponieważ ćwiczenia odbywają się wolniej,
  • winjasa, ashtanga i joga mocy mogą być trudniejsze w zależności od poziomu nauczania,
  • Iyengar bardzo koncentruje się na odpowiednim ułożeniu i często używa rekwizytów, aby pomóc uczniom udoskonalić ich formę.
  • joga Kundalini to termin określający „duchową energię lub siłę życiową znajdującą się u podstawy kręgosłupa”; w jodze Kundalini praktykujący stosują ćwiczenia oddechowe, postawy fizyczne, śpiewy i medytację, aby odblokować tę energię.

Aby wybrać odpowiedni styl najpierw zapoznaj się z ich dokładnymi opisami a później obejrzyj zajęcia różnych typów na YouTube. Dzięki temu zorientujesz się, który styl ci najbardziej odpowiada i czego możesz oczekiwać po ćwiczeniach.

Kobieta na macie do jogi podczas rozciągania. Jest to ważny element ćwiczeń, inaczej łatwo o kontuzję.
Obraz StockSnap z Pixabay

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu – utrzymanie motywacji

Przygotowanie domowej praktyki jogi to dopiero połowa sukcesu – teraz musisz rozwinąć matę i to zrobić. Najlepsza rada, jaką mogę ci dać to uczynienie jogi częścią porannego rytuału. Oznacza to, że kładziesz się spać 15 minut wcześniej, aby praktyka jogi nie skracała czasu snu. Druga rada to usiąść przy swoim tygodniowym kalendarzu i zacząć wykreślać wszelkie czynności, które już ci nie służą i zastąpić je jogą.  Prawdziwy klucz do motywacji do dalszego uprawiania jogi w domu polega na słuchaniu siebie i odkrywaniu tego, czego potrzebujesz, z poczuciem ciekawości i kreatywności. Innym znaczącym sposobem wspierania domowej praktyki jest praktyka z członkiem rodziny lub przyjacielem. Bycie motywowanym przez innych może doprowadzić cię do walki w najbardziej ponury dzień. Magia jogi często przejmuje kontrolę po kilku minutach, a ty czujesz nową siłę!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here