Styl eklektyczny to mieszanina wszystkiego po trochu - na zdjęciu krzykliwa, granatowa sofa, stare zdjecia na ścianie i żółte poduszki.
Photo by Taylor Heery on Unsplash

Styl eklektyczny? Nic ci to nie mówi? Lubisz różnorodne style w swoim domu? Może nie możesz zdecydować, czy twój ulubiony wystrój jest rustykalny, czy nowoczesny z połowy wieku. Albo nie możesz znieść rzeczy, które są zbyt „dopasowane”. Czy lubisz myśleć nieszablonowo, jeśli chodzi o wystrój domu – może nawet wymyślać nowe zastosowania dla tradycyjnych przedmiotów? Być może lubisz włączać do domu drobiazgi z podróży, aby przypomnieć Ci o swoich ulubionych wypadach. Jeśli tak, to rzeczywiście masz gust – nazywa się to stylem eklektycznym.

Styl eklektyczny lubi mieszać wzory i kolory: jadalnia, czarny okrągły stół i krzesła, drewniana podłoga, na ścienia ekstrawagancki czerwony obraz.
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Co to jest styl eklektyczny?

W przeciwieństwie do niektórych stylów, które trzymają się ścisłego zestawu zasad i trendów, styl eklektyczny jest bardziej swobodny. Charakteryzuje się różnorodnością i nieprzewidywalnością. Eklektyzm polega na włączaniu utworów z różnych epok i stylów.

Historia

Chociaż słowo „eklektyczny” istnieje od dawna, dopiero niedawno stało się znane jako styl dekoracji. Dekorowanie w stylu eklektycznym zaczęło się dzięki sztuce i architekturze, kiedy pionierzy szczycili się tym, że nie stosowali się do żadnego konkretnego stylu, po czym zaczęli robić swoje. Jednak ich praca odniosła tak duży sukces, że wydaje się, że ich plan się nie powiódł, a ci pionierzy faktycznie narodzili coś, co stało się znane jako eklektyczny styl dekoracji.

Styl eklektyczny to mieszanka wszystkiego

Osoba, która lubi styl eklektyczny, nie będzie stosowała się do jednego stylu dekoracji, ale zamiast tego wybierze to, co według niej jest „najlepsze” z kilku konkretnych stylów dekoracji. Następnie włączają te elementy do swojego domu. Wiele osób lubiących eklektyczny wystrój może być same w sobie eklektyczne, nie pasujące do żadnego stereotypu czy grupy. Ci ludzie lubią to, co lubią, pod względem wystroju i nie boją się tego wszystkiego wystawiać – nawet jeśli jest to sprzeczne z bardziej popularnymi stylami dekoracji, takimi jak współczesny lub wiejski. Z tego powodu wielu myśli, że styl eklektyczny jako sposób dekoracji, w którym można zrobić wszystko. Prawdziwy styl eklektyczny jest bardzo celowym i dobrze przemyślanym sposobem dekoracji. Jak na przykład styl Japandi.

Zapożyczenia są normą

Pomyśl o stylu eklektycznym jako zapożyczeniu różnych stylów, jednocześnie tworząc spójny wygląd poprzez kolor, teksturę i / lub kształt. Dobra definicja wystroju w stylu eklektycznym to „staranne zebranie interesujących elementów, które ze sobą współgrają”. Naprawdę nie chodzi tylko o zrzucanie rzeczy razem. Chociaż z pozoru styl może zawierać rzeczy, które mogą nie pasować do siebie, jak w stylu retro. Eklektyczny dekorator dokładnie wie, jak wygładzić nierówności za pomocą dziwacznych tekstur i mebli, więc wygląda niesamowicie. Zapożyczaj śmiało – łącz ze sobą styl prowansalski z industrialnym, albo boho i skandynawski.

Jeśli nie wiesz jaki styl lubisz, wybierz każdy po trochu!
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Wskazówki dotyczące dekorowania w stylu eklektycznym

Choć może się wydawać, że styl eklektyczny powinien wydawać się chaotyczny, udany schemat dekoru powinien faktycznie wydawać się jednolity, a każda decyzja projektowa powinna być bardzo przemyślana. Nie musi to koniecznie być maksymalizm. Eklektyczny wystrój może bardzo przechylać się w stronę subtelnej strony, o ile zachowuje mieszankę tekstur, wzorów i stylów. Oto kilka wskazówek tego stylu:

  • Wybierz paletę kolorów. Możesz łatwo stworzyć poczucie jedności, wybierając schemat kolorów i trzymając się go. Wybierz jeden kolor, aby zakotwiczyć pokój, a następnie zaakcentuj go.
  • Zrównoważ odważne meble neutralnymi ścianami – lub odwrotnie. Aby pokój nie był zbyt chaotyczny, wybierz neutralne ściany, aby zrównoważyć wszelkie szaleństwa za pomocą mebli. Możesz też wybrać wzorzystą tapetę i zachować nieco bardziej neutralny wygląd swoich mebli!
  • Nie przepełniaj pokoju. Pamiętaj, że jeśli robisz się odjazdowy z wzorami lub teksturami, oko będzie miało sporo pracy. Nie ma potrzeby gromadzenia dodatkowych mebli, dzieł sztuki lub projektów, aby uzyskać eklektyczny wygląd.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here