Styl prowansalski to przede wszystkim kwiaty.
Photo by Claudio Carrozzo on Unsplash

Styl prowansalski utrzymuje wnętrza w duchu prostoty i komfortu. Morze Śródziemne, Francja, Prowansja… Francuskie słowo „Prowansja” ma korzenie w „prowincji”, co można łatwo zaobserwować w tym fascynującym stylu. Prowansja to region na południu Francji, który słynie ze wspaniałych krajobrazów, potraw z pachnącymi przyprawami, niesamowicie błękitnego morza i jasnego słońca.

styl prowansalski wywodzi się z Prowansji, jest jasny, prosty i wiejski.
Photo by Caroline Hernandez on Unsplash

Styl prowansalski – główne cechy

Styl prowansalski opiera się właśnie na tych komponentach. Jego kolory z przeplataniem się jasnych odcieni tworzą przytulność i rozweselają. Więc jakie są cechy stylu prowansalskiego?

  • Pastelowe kolory.
  • Bardzo lekkie, prawie nieważkie zasłony.
  • Eleganckie, jasne, często białe meble.
  • Lekkie podłogi.
  • Świeże kwiaty.
  • Wzory kwiatowe.
  • Wiele ozdób wykonanych z porcelany, ceramiki i tkaniny.

Ściany i podłogi

W stylu prowansalskim dominują pomalowane ściany. Unika on jednak używania tapet czy boazerii. Ważnym elementem każdego pomieszczenia jest również naturalne oświetlenie. Dom w stylu prowansalskim jest zawsze wypełniony jasnym światłem słonecznym, które powoduje szorstkie wybielenie ścian i na pierwszy rzut oka wypalone stare farby. W przeciwieństwie do angielskiego stylu wiejskiego, w którym pomieszczenia są ciemne.

Styl prowansalski: meble

Meble we wnętrzu pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Konieczne jest, aby meble były stare lub rustykalne, na pewno pomalowane. Mebel powinien wyglądać tak, jakby służył wiernie przez wiele pokoleń. Takie meble jak krzesła z rzeźbionymi, łuszczącymi się nogami, komody z mlecznymi szybami i szafki na naczynia. Kultowe meble Provence wykonane są w jasnych odcieniach z naturalnego dębu, kasztana, orzecha. Malowane fronty powinny wyglądać nieco „rustykalnie”. Powierzchnie drewna są sztucznie postarzane pod kątem niezawodności, imitując otarcia, odpryski i ślady tuneli owadzich. Ceni się także antyki, które są pamiątkami rodzinnymi i niejednokrotnie mają kilkadziesiąt lub kilkaset lat. Stara skrzynia z prawie całkowicie zniszczonymi lamówkami, wyglądająca na odziedziczoną, jest zawsze umieszczana na najbardziej honorowym miejscu w domu. Jak rodzinne pamiątki traktuje się także meble z przetarciami czy innymi charakterystycznymi elementami.

Paleta kolorów w stylu prowansalskim

Ton kolorów jest żywy i głęboki, ale niezbyt jasny: w stylu prowansalskim lepiej wybrać powściągliwe, wyciszone odcienie. Tradycyjnie stosuje się wyblakłe, pastelowe kolory: biel, mleczna, beżowa, oliwkowa, lawenda, morskie fale, ochra, słonecznik, terakota. Wnętrze w tym stylu powinno charakteryzować kwitnące łąki Prowansji. Morskie akcenty muszą koniecznie znaleźć odzwierciedlenie we wnętrzu. Używa się również wszystkich odcieni niebieskiego koloru, różne bibeloty, takie jak muszle, ptaki morskie i sieci rybackie. Najbardziej nasycony morski motyw powinien znaleźć się w łazienkach.

Styl prowansalski: akcenty

Udekoruj dom różnego rodzaju ziołami i kwiatami, a także malowidłami i rysunkami kwiatowymi. Stosunek do takich kwiatów jak róże, lucerna i lawenda w Prowansji jest wyjątkowy. Wiele ulic i placów w miastach nosi nazwy kwiatów i traw.  Praktycznie żaden artykuł ceramiczny ani tekstylny nie jest produkowany bez wzoru kwiatowego. Ponadto bardzo ważna jest stała obecność świeżych kwiatów i roślin doniczkowych w pomieszczeniu. Chętnie wykorzystuje się także do dekoracji wnętrz tkaniny z naturalnymi i zwierzęcymi zdobieniami i haftami. W dekoracji wykorzystano wiele elementów kutych, często wykonanych w kolorze białym lub czarnym. Kucie nie może być masywne, ale pretensjonalne, wyrafinowane, praktycznie nieważkie. Specjalny akcent zostanie osiągnięty dzięki zastosowaniu kutych lamp i wspólnego oświetlenia.

lawenda ma swoje szczególne miejsce w Prowansji oraz w stylu prowansalskim
Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash

Styl prowansalski, jak go stworzyć?

Istnieje opinia, że styl prowansalski wytworzył się przez lata i pokolenia, jej szczegóły i cechy kumulują się z biegiem czasu. To dobry powód, żeby spróbować stworzyć coś podobnego w swoim mieszkaniu. W końcu styl prowansalski to nie tylko wnętrze: Prowansja to styl życia. Dlatego też, aby wybrać ten styl wystroju wnętrz, musisz czuć go całym sobą.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here