Warzywa liściaste są świetnym źródłem związków takich jak flawonoidy.
Photo by Elias Morr on Unsplash

Flawonoidy to związki roślinne o różnych właściwościach zdrowotnych. Istnieje osiem podstawowych typów flawonoidów, z których każdy ma działanie prozdrowotne. Są niezbędne w naszej diecie i do naszego funkcjonowania.

Flawonoidy – rodzaje

Do flawonoidów zaliczamy osiem różnych typów, są to:

 • flawonole: kwercetyna, kemferol, mirycetyna, moryna, fisetyna
 • flawony: luteolina, apigenina
 • flawanony: hesperydyna, naringenina, eriodoktiol
 • flawanonole
 • izoflawony: daidzeina, genisteina, glicyteina
 • katechiny: katechina, galusan epigallokatechiny, tefalwin i pochodne
 • antocyjanidyny: cyjanidyna, delfinidyna, malwidyna, pelargonidyna, peonidyna, petunidyna
Gorzka czekolada to jedna z najzdrowszych czekolad. Zawiera między innymi polifenole oraz flawonoidy.
Obraz Alexander Stein z Pixabay

Najlepszym sposobem na pozyskanie wszystkich rodzajów flawonoidów jest spożywanie różnych owoców i warzyw. Wiele pokarmów i napojów pochodzenia roślinnego, takich jak herbata czerwona i wino, zawiera flawonoidy. Liczne badania wykazały wiele zalet tych fitoskładników. Naukowcy odkryli, że dieta bogata we flawonoidy zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i niektórych nowotworów.

Dlaczego potrzebujesz flawonoidów

Dieta bogata w pokarmy roślinne przynosi organizmowi wiele korzyści. Fitoskładniki, takie jak flawonoidy, mają korzystne działanie przeciwzapalne i chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do chorób. Te dietetyczne przeciwutleniacze mogą zapobiegać rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, raka i chorób poznawczych, takich jak choroba Alzheimera i demencja.

Zapobiegają rakowi

W opublikowanym przeglądzie wszystkich badań flawonoidów w ciągu jedenastu lat stwierdzono, że dieta bogata we flawonoidy prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kilku różnych nowotworów. Badania te wskazują na przeciwutleniające działanie flawonoidów chroniące przed rakiem piersi, prostaty i jelita grubego. Należy zauważyć, że badania te sugerują, że różne flawonoidy mają działanie ochronne przeciwko określonym typom raka. Na przykład antocyjanidyny zmniejszają ryzyko raka płuc, a flawonole zmniejszają ryzyko raka prostaty. Dlatego najlepiej jest spożywać różne źródła pokarmu roślinnego, aby uzyskać różne podtypy flawonoidów.

Pomoc w przewlekłym bólu i zapaleniu

W innym przeglądzie medycznym oceniano przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości flawonoidów, co wykazano w kilku badaniach. Badania wykazały, że flawonoidy zmniejszają odpowiedź komórkową na ból. Naukowcy są przekonani, że flawonoidy mogą być stosowane w medycynie do zwalczania przewlekłego bólu i leczenia chorób zapalnych.

Leczenie infekcji wirusowych

Flawonoidy mają udowodnione działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że niektóre flawonoidy zapobiegają replikacji komórkowej wirusów grypy H1N1, HIV, SARS i RSV. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak flawonoidy działają w organizmie na wirusy i czy mogą być skutecznym środkiem zapobiegawczym.

Herbata zielona to świeże, nie przefermentowane liście krzewu herbacianego. Zbierane ręcznie oraz przetwarzane w godzinę po zebraniu, dzięki czemu zawierają wszystkie właściwości. Na zdjęciu kobieta przerzuca liście zielonej herbaty w czasie suszenia.
Obraz highnesser z Pixabay

Skąd czerpać flawonoidy

Wiele pokarmów roślinnych jest bogatych we flawonoidy, dlatego najłatwiejszym sposobem ich uzyskania jest zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie. Te 10 pokarmów to jedne z najlepszych dostępnych źródeł dietetycznych flawonoidów:

 • Jagody – wszystkie jagody zawierają flawonoidy, ale niektóre odmiany są silniejsze niż inne. Jeżyny są szczególnie silne i zawierają wszystkie sześć rodzajów flawonoidów.
 • Czerwona kapusta – w szczególności antocyjanidyny badano pod kątem ich ochronnego działania przeciwko rakowi, chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy i zaburzeniom poznawczym związanym z wiekiem.
 • Cebula jest podstawą wielu kuchni i nie ma się czemu dziwić. Cebula jest doskonałym źródłem flawonoli, które mogą zmniejszać ryzyko raka prostaty.
 • Jarmuż – liście jarmużu stanowią doskonałą bazę do sałatek i mogą być dodawane do zup i gulaszu w celu zwiększenia ich wartości odżywczych.
 • Pietruszka dostarcza więcej flawonoli w diecie niż jakakolwiek inna żywność. Pietruszka zawiera ponad 130 miligramów flawonoli na gram.
 • Herbata – najłatwiejszym sposobem na dodanie flawonoidów do diety jest picie herbaty. Herbaty zielone, białe i czarne zawierają wysokie poziomy flawanoli, które zostały przebadane pod kątem ich korzyści dla zdrowia układu krążenia i funkcji poznawczych.
 • Czerwone wino – z umiarem ma wiele zalet zdrowotnych, zwłaszcza zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
 • Gorzka czekoladagorzka czekolada i kakao są bogate w flawanole.
 • Owoce cytrusowe – takie jak pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, cytryny i limonki zawierają flawanony.
 • Soja – występuje w wielu różnych formach i jest najlepszym źródłem izoflawonów. Jedzenie edamame, tofu, tempeh i sosu sojowego to świetne sposoby na zwiększenie ilości izoflawonów w diecie. Izoflawony mają badano pod kątem ich ochronnego wpływu na nowotwory rozrodcze, takie jak rak piersi, jajnika, prostaty i jąder.

2 KOMENTARZE

 1. […] Flawonoidy, flawony, katechiny, polifenole i fitoestrogeny to wszystkie rodzaje przeciwutleniaczy i fitoskładników, które znajdują się w żywności pochodzenia roślinnego. Każdy przeciwutleniacz spełnia inną funkcję i nie można go stosować zamiennie z innym. Dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta. Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy są produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza owoce i warzywa. Aby uzyskać określone przeciwutleniacze, spróbuj uwzględnić w swojej diecie: […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here