Flawonoidy to związki roślinne o różnych właściwościach zdrowotnych. Istnieje osiem podstawowych typów flawonoidów, z których każdy ma działanie prozdrowotne. Są niezbędne w naszej diecie i do naszego funkcjonowania.
Flawonoidy – rodzaje
Do flawonoidów zaliczamy osiem różnych typów, są to:
- flawonole: kwercetyna, kemferol, mirycetyna, moryna, fisetyna
- flawony: luteolina, apigenina
- flawanony: hesperydyna, naringenina, eriodoktiol
- flawanonole
- izoflawony: daidzeina, genisteina, glicyteina
- katechiny: katechina, galusan epigallokatechiny, tefalwin i pochodne
- antocyjanidyny: cyjanidyna, delfinidyna, malwidyna, pelargonidyna, peonidyna, petunidyna
Najlepszym sposobem na pozyskanie wszystkich rodzajów flawonoidów jest spożywanie różnych owoców i warzyw. Wiele pokarmów i napojów pochodzenia roślinnego, takich jak herbata czerwona i wino, zawiera flawonoidy. Liczne badania wykazały wiele zalet tych fitoskładników. Naukowcy odkryli, że dieta bogata we flawonoidy zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i niektórych nowotworów.
Dlaczego potrzebujesz flawonoidów
Dieta bogata w pokarmy roślinne przynosi organizmowi wiele korzyści. Fitoskładniki, takie jak flawonoidy, mają korzystne działanie przeciwzapalne i chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do chorób. Te dietetyczne przeciwutleniacze mogą zapobiegać rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, raka i chorób poznawczych, takich jak choroba Alzheimera i demencja.
Zapobiegają rakowi
W opublikowanym przeglądzie wszystkich badań flawonoidów w ciągu jedenastu lat stwierdzono, że dieta bogata we flawonoidy prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kilku różnych nowotworów. Badania te wskazują na przeciwutleniające działanie flawonoidów chroniące przed rakiem piersi, prostaty i jelita grubego. Należy zauważyć, że badania te sugerują, że różne flawonoidy mają działanie ochronne przeciwko określonym typom raka. Na przykład antocyjanidyny zmniejszają ryzyko raka płuc, a flawonole zmniejszają ryzyko raka prostaty. Dlatego najlepiej jest spożywać różne źródła pokarmu roślinnego, aby uzyskać różne podtypy flawonoidów.
Pomoc w przewlekłym bólu i zapaleniu
W innym przeglądzie medycznym oceniano przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości flawonoidów, co wykazano w kilku badaniach. Badania wykazały, że flawonoidy zmniejszają odpowiedź komórkową na ból. Naukowcy są przekonani, że flawonoidy mogą być stosowane w medycynie do zwalczania przewlekłego bólu i leczenia chorób zapalnych.
Leczenie infekcji wirusowych
Flawonoidy mają udowodnione działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że niektóre flawonoidy zapobiegają replikacji komórkowej wirusów grypy H1N1, HIV, SARS i RSV. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak flawonoidy działają w organizmie na wirusy i czy mogą być skutecznym środkiem zapobiegawczym.
Skąd czerpać flawonoidy
Wiele pokarmów roślinnych jest bogatych we flawonoidy, dlatego najłatwiejszym sposobem ich uzyskania jest zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie. Te 10 pokarmów to jedne z najlepszych dostępnych źródeł dietetycznych flawonoidów:
- Jagody – wszystkie jagody zawierają flawonoidy, ale niektóre odmiany są silniejsze niż inne. Jeżyny są szczególnie silne i zawierają wszystkie sześć rodzajów flawonoidów.
- Czerwona kapusta – w szczególności antocyjanidyny badano pod kątem ich ochronnego działania przeciwko rakowi, chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy i zaburzeniom poznawczym związanym z wiekiem.
- Cebula jest podstawą wielu kuchni i nie ma się czemu dziwić. Cebula jest doskonałym źródłem flawonoli, które mogą zmniejszać ryzyko raka prostaty.
- Jarmuż – liście jarmużu stanowią doskonałą bazę do sałatek i mogą być dodawane do zup i gulaszu w celu zwiększenia ich wartości odżywczych.
- Pietruszka dostarcza więcej flawonoli w diecie niż jakakolwiek inna żywność. Pietruszka zawiera ponad 130 miligramów flawonoli na gram.
- Herbata – najłatwiejszym sposobem na dodanie flawonoidów do diety jest picie herbaty. Herbaty zielone, białe i czarne zawierają wysokie poziomy flawanoli, które zostały przebadane pod kątem ich korzyści dla zdrowia układu krążenia i funkcji poznawczych.
- Czerwone wino – z umiarem ma wiele zalet zdrowotnych, zwłaszcza zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
- Gorzka czekolada – gorzka czekolada i kakao są bogate w flawanole.
- Owoce cytrusowe – takie jak pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, cytryny i limonki zawierają flawanony.
- Soja – występuje w wielu różnych formach i jest najlepszym źródłem izoflawonów. Jedzenie edamame, tofu, tempeh i sosu sojowego to świetne sposoby na zwiększenie ilości izoflawonów w diecie. Izoflawony mają badano pod kątem ich ochronnego wpływu na nowotwory rozrodcze, takie jak rak piersi, jajnika, prostaty i jąder.
[…] Flawonoidy, flawony, katechiny, polifenole i fitoestrogeny to wszystkie rodzaje przeciwutleniaczy i fitoskładników, które znajdują się w żywności pochodzenia roślinnego. Każdy przeciwutleniacz spełnia inną funkcję i nie można go stosować zamiennie z innym. Dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta. Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy są produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza owoce i warzywa. Aby uzyskać określone przeciwutleniacze, spróbuj uwzględnić w swojej diecie: […]
[…] katechiny oraz flawonoidy – mają działanie przeciwutleniające, zmniejszają powstawanie wolnych rodników w […]